Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odstranit "širokoúhlost" videa?

Ahojky. Stříhám videa ve Windows (Live) Movie Makeru. Poslední dobou mám ale stále větší problém s širokoúhlými filmy. Ty se totiž do WMM nahrají tak, že se oříznou ze všech čtyř stran a z filmu tak zbývá pouze mrňavý obdelník utopený v temnotě. Takže můj dotaz zní: Lze to nějak ošetřit? Existuje nějaký program (či nějaký jiný způsob), který by to seřízl tak, aby se video do WMM nahrálo normálně, tzn. buď přes celé střihací okénko nebo jen s malými širokoúhlými proužky nahoře a dole? Za odpověď budu moc vděčná, předem díky.:-)

Všechno je to jen o správném nastavení poměru stran. Pokud umíš trochu anglicky, prostuduj si:
http://www.7tutorials.com/how-get-rid-black-bars-w indows-live-movie-maker-videos
A to oříznutí ze všech stran je důsledek toho, že importuješ video s poměrem stran 4:3, které obsahuje širokoúhlý film s černými pruhy do projektu, který je nastaven na 16:9, takže tento "čtverec" je umístěn doprostřed a po stranách se přidají další černé pruhy.

Pokud jsem ten článek pochopila, tak mi akorát ukázali, jak přehazovat poměry, konkrétně 4:3 a 16:9. To už jsem zkoušela. Ty pruhy jsou tam ze všech stran pořád, a to i při přepnutí do 4:3 - i když o něco menší. Nějaký jiný nápad?

Jaké rozlišení má to video?

Pravý klik - Vlastnosti - Podrobnosti.

Lehký náčrt:

[http://pc.poradna.net/file/view/10539-aspect-png]

Obrázek zleva - video s nějakým širokoúhlým poměrem stran, ale uložené jako 4:3 (zbytek jsou černé pruhy).
Obrázek zprava - co to udělá, když se vloží do projektu nastaveného jako 16:9.

Pokud chceš, aby video bylo zobrazené správně jako na dalším obrázku, můžeš např. v programu Avidemux použít filtr Crop a ořezat tak, aby mělo poměr stran 16:9. Ještě před editací v Movie Makeru samozřejmě.

[http://pc.poradna.net/file/view/10540-aspect2-png]

Po importu si vlevo v nabídce nastav u videa M-JPEG, u zvuku PCM a formát AVI. Je to ideální výstup pro další střih, ale zabere poněkud více místa. Počítej s několika GB (záleží také na délce). A na začátek bych zkusil nějaké kratší video, třeba 1 min na zkoušku, jestli s tímto formátem Movie Maker nebude mít problémy. Kdyby jo, musel by se nastavit jiný.

[http://pc.poradna.net/file/view/10544-nastaveni-pn  g]

Ořezání obrazu - nahoře v menu klikni na Video a tam zvol Filtry a Crop. Budeš tam mít čtyři okénka Vlevo, Vpravo, Nahoře, Dole. Ty se potřebuješ zbavit horizontálních pruhů, takže nastavuj různé hodnoty Nahoře a Dole. Přes video se bude natahovat takový zelený obdélník - to je to, co přijde pryč. Nastav si to tak, aby bylo vidět pouze okénko filmu a dej OK. Nakonec soubor ulož (ikonka diskety). Nezapoměň k názvu dopsat koncovku .avi.

edit: Teď si uvědomuji, že audio vlastně netřeba znovu kódovat, takže je možno nechat "Kopie".