Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mají notebooky DVI ?

...aneb dotaz nejspíše pro MM.. .
Je to dotaz teoretický tak jej řadím mezi "pokec" ;-).
Jistě jste si všimnuli, že když zapojíte LCD monitor přes analogový výstup z grafické karty tak
není obraz přesně seřízen a je často "ujetý" bokem. Je potřebné jej seřizovat.
Pokud zapojíte obraz přes DVI (digitální) výstup tak seřízen je.
Na žádném novém notebooku jsem nikdy nepotřeboval seřizovat obraz.
Vždycky ten obraz přesně sedí.
Používají tedy notebooky rozhraní DVI ?
Neviděl někdo na toto téma někde nejlépe celý članek ?

Nechapem presne ako to myslis. Ak zapojis monitor do obycajneho VGA vystupu notebooku, tak je to obycajne analogove VGA, nie DVI (to cez obycajny VGA konektor nejde), a teda ak monitor nie je nastelovany presne tak ho treba nastelovat. Ak si nepotreboval stelovat externy display napojeny do analogoveho VGA, tak je mozne ze nahodou to malo spravny timing, ale pravidlo to nemusi byt.

Ak myslis interny display notebooku, tak ten sa zvycajne pripaja cez LVDS, to je digitalne a funguje podobne ako DVI, takze interny display v notebooku uzivatel nijak nenastavuje (vyrobca zadefinuje spravny timing bud vo VGA BIOSe alebo je to v EEPROMke s displayom ze aky timing potrebuje (tzv. EDID)).

Externe DVI by notebooky mat mohli, nic tomu nebrani (problem moze byt dostatok miesta pre konektor, kedze v NB je vzdy problem miesto pre konektory a sloty atd.)

No, neviem na co sa pytas :-)
Zadaj do google slovo LVDS alebo potom aj EDID a mas info do bludu.

P.S. ak ma byt otazka "pouzivaju notebooky DVI?" (interne) tak odpoved je nie, kedysi davno sa pouzivalo obycajne TTL tusim (6dratov na farbu (R,G,B), t.j. dohromady 18dratov plus clock), a uz dost dlhu dobu sa pouziva LVDS. Je to myslim jednoduchsie ako DVI. Timing (napr. horiz. a vertik. freq.) je zvycajne nastaveny napevno, ako som pisal, alebo si to VGA BIOS vytiahne z "EDID" eepromky displaya.

Mozes si predsa nastavit v notebooku nativne rozlisenie externeho displaya, a interny display napr. vypnut.
NB obsahuje grafiku podobne ako normalne PC, kde sa da menit rozlisenie ;-)

P.S. ak si nastavis na NB vyssie rozlisenie ako ma interny LCD display tak to zvykne byt tak, ze vidis na internom display len cast obrazu, a obraz sa scrolluje ak prejdes mysou na okraj :-) Myslim ze sa o to stara ovladac grafiky (ak to podporuje)...