Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prosim pomoc..Neustale vypinani PC ...

zdravicko mel bych velkou prosbu o radu co mam delat,nebo jak zjistit zavadu na mem PC..proc AMD athlon 64 x2 dual core processor 5200+ 2.70GHz
Ram- 4,00gb
Grafika ge-force GTX 260
a zvukovka normal 5.1 sound blaster ,ktera je strasne na tesno u grafiky,ale jelikoz nemam jinej slot nez pod grafikou..
neustale zapnu hru,prohlizec,samotnej pc, cokolik a po chvilce se vypne .. kupoval jsem to jako skladacku a nikdy stim tenhle problem nebyl.. vedel by nekdo,jak bych se dohrabal k vadne soucastce popripade,jak problem doresit? dekuji za odpovedi

ano je to ono a teploty su momentalne OK ale sleduj ich tesne predtym jak sa to vypne ze kolko tam bolo.
Stiahni aj speedfan tam je toho viac.
Inac vseobecne vypnutie PC moze mat viac pricin prehrievanie napr. zdroja (toci sa v nom ventilator?) alebo vadny zdroj alebo zakl.doska apod. (na test sa skusi vymenit zdroj, pozicat z ineho PC apod), Moze byt aj ze sa prehrieva chipset to sa zvycajne neda merat softwarovo ale skusi sa nejaky vetrak nasmerovat na chipset. A rukou overit ze sedi dobre na chipe.

Jo, to je ono. A pokud jsou to teploty v klidu, tak je to akceptovatelný.
Stáhni si program Prime95, slouží na maximální zatížení procesoru. Spusť a při tom sleduj teploty. Pokud polezou moc vysoko (nad 70°C) máš problém, musíš líp chladit. Jestli to u toho zdechne, budeš s největší pravděpodobností znát příčinu problému.

Synovec měl totiž podobnej problém, i když mu to nechcípalo, ale jen mu lezly teploty vysoko. Má procesor Athlon 64 5000+ a při těchto teplech mu teploty lezly k těm 70°C. Když jsem spustil ten Prime95, tak teploty šly nahoru velmi rychle, během půl minuty byl problém.

tak jsme do toko nakoukl odepl ten vetracek a je tam chuchvalec prachu ktery tam pred 2 tydny nebyl ..vysamam to prevazne kazdy mesic .nekdy treti tyden.. tak se chci zeptat ,jestli to bude urcete tim a jestli je mozne to vyjmout a ocistit vodou nechat to pres noc vyschnout ,nebo bude stacit vysaci ,i kdyz se obavam ,ze to vysati nebude dostatecne

Vyfoukej prach, žádná voda. Stejně se to znovu časem zanese, takže by to byl jen chvilkovej efekt, navíc bys to musel sundat a předělávat pastu. Pokud to chvilku vydrželo, tak je možný, že máš jen špatně řešený chlazení vzduchu ve skříni. Máš vzadu pod zdrojem větrák? Pokud ne, přidej ho tam, aby foukal teplej vzduch z bedny ven. Dost podstatná věc, zdroj to nestihne sám vyluftovat, zvláště v těchto teplých dnech.
A ještě něco - jak dlouho to trvalo, než ten se ti to vyplo? Minutu, pět?

vetracek tam zadny nemam,nikdy mi to nedelalo hraj jsme codko mw3 na fHD a nikdy nic a pak to postupne zaclo delat 1dnou za 3 dny a tak a tedka to dela u cska,coz neni zadna narocnost pro PC,a uz i u samostatneho PC, takze ten vetracek budu muset zakoupit? je mozne poradit jaky tip?nejakej odkaz ,za normalni penize? jinac skrin mam otevrenou z obou stran kvuli tomu horku,je to lepsi pro to PC nebo neni?a to vypnuti trvalo cca 5-7 minutek

Pokud to trvalo těch 5 minut, tak to tipuju, že ti prostě v těchto teplech nestíhá chladič. Jakej tam je, obyčejnej box, nebo máš něco jinýho?
Větrák pod zdrojem ti pomůže měnit vzduch v bedně, ale funguje to jen při zavřené bedně. Odvádí teplej vzduch pryč a tím se může k procesoru dostat chladnější z venku bedny. Při otevřené bedně je cikrulace narušena, teplo se ti motá okolo procesoru. Větrák tam dej kup takovej, jakej ti bude pasovat do bedny. Změř si rozteče na bedně. Větrák stojí do 100Kč v místním obchodě s PC.

Ale než to uděláš, tak zkus ještě jeden pokus - vezmi stolní větrák a foukej do bedny. Pak pusť ten test. Tím zjistíš, jestli je to opravdu špatně chlazeným procesorem. S tím větrákem by to mělo vydržet dýl.

no ted mam ty teploty od 36 do tech 45 ,jak jsme to tedka vysal.,tim chladicem myslis na tej zakladni desce? ma to zebrovani nahore vetrak v plastu :D nevim jak to lepe popsat a vedle je dalsi malickate zebrovani gigabyte..predchvilkou jsem dal pustit film a jdu wc,vratim se a vypnute PC..jinac jsem zkusil do toho pustit znova ten Prime a zas to po 3 minutka cca vlezlo na 100 a pak to slo strasne rychle,tak jsem to vypl,takze tak.. v tydnu zkusim tedy poridit ten vetracek a dam vam vedit,jak jsem dopadl..takze zdroj dokud mu huci vetrak a toci se tak neni treba kupovat novej ? :D nebo silnejsi na tu moji sestavu co jsem psal?

Chladičem myslím to hliníkový na procesoru, je na tom větrák. Jde o to, jak je ten chladič velkej.
To s tím nápisem Gigabyte bude chladič chipsetu, i ten se může přehřívat a být příčinou kolapsu. Sáhni si na něj, pokud si spálíš prst, může to být příčina problému.
Zkus ten test s tím stolním větrákem, to jsem nemyslel ze srandy.

A ještě ke zdroji - točící se větrák neznamená nic. Větrák se může točit a zdroj může být před smrtí. I zdroj může být příčina kolapsu tvýho PC, prostě je mu teplo a umírá, zvláště pokud je to starší kousek. Vyloučit závadu ve zdroji můžeš jen tím, že si půjčíš od někoho jinej, pokud možno kvalitní zdroj.

Až tyto tři možný závady odstraníš, či vyloučíš (přehřívání procesoru, chipsetu, vadný zdroj), můžeme pokračovat dál.

ja se zblaznim to je hrozny ted to pada snad kazdejch 5 minut,vypaluju padne to,napojim externi HDD padne to, pustim TS3 padne to,pustim hru padne to teplota je krasna do 40 a proste furt a cim dal casteji..ty zebrovani ty chladice jsou varici,zdroj ze zadni strany co je vyvod kabelu je varici ,grafika je varici..

jelikoz,jsem nemel moznost sehnat vetrak ani dnes,tak jsem rozebral zdroj a vyfoukal uplne do mrte a ,odendal jsme vetrak o procesoru a nebyla tam zadna pasta,bylo to jak prasek nadrolene,tak jsem tam dal novou vyfoukal co bylo jeste potreba ,zavrel jsem to a ted je to do tech 40*C porad a jeste se to nevyplo,tak zkusim pustit trebas hru ,jestli to na to bude mit vliv.. a kdyz kouknu na to zatizeni procesu ve spravci uloh ,tak je tam akorat monentalne od systemu-svchost.exe ktery ma asi 100 000kb a pak chrome.exe32 ,ktery tu je asi 12x po 50 000kb..jinac vyuziti procesoru je 0.7% - 7% trebas a ram do 30%-40%.. ano mam AMD proc..athlon(tm)64 X2 dual core processor 5200+ 2,70GHz a WIN7,ale nemuzu najit v tech ovladacich panelech ,kde je ta Energie to VYVAZENI :-(

a jeste jsem zjistil,ze jedine co je varici je grafika neudrzim na ni ruku a to chlazeni gigabyte proste se spalim ....ale vidim tu ze na grafiku jsou tu 2 vystupy pro kabelaz v cokolade a jsou tu po 6 dratech na diru odpovida 1drat a na druhy cokolade jsou spojeny 2 draty na 1 diry,tudiz je 1 dira volna ,a nejsou nejak oznaceny ty koncovky ,takze by to mohlo byt prohozene? bojim se je prohodit ty 2 konetkory,kdyz maji stejnou zdirku.mate stim nejake zkusenosti? mohla by to byt pricina,ze je neco prohozene a nechladi se grafika diky tomu

Na chladiči té grafiky jsou snad ventilátory, nebo ne? Točí se? Pokud ano, pak na to moc nesahejte.

Je holt teplo a vy máte naprosto mizerně vyřešené chlazení.

Pozn.: Tyto dny jsou snad nejteplejší v dosavadních letošních vedrech, takže zkuste čekat na ochlazení.

@ms: teplo je, ale ne nutně všude :-) Doma máme pořád +/- 21°C, možná i míň. Ale e.on si mne ruce, jelikož takové to kolečko v hodinách se točí jak cédéčko při vypalování >32.

OT: máme u nás v dědině hody, teplota dle místní meteostanice +35,9°C (na dvoře 38 ve stínu), tedy pohoda. Chudáci v Praze, 40,4, rekord všech dob…

---
Vlastně ani mi netřeba dodržovat speciální pitný režim, když sedím ve "studenu", infarkt snad(!) nehrozí. Růžového Zweigela tahám z pomocné lednice, pivo je taktéž chlazené, no problem…

mam tu starsi verzi invidia Ge force gtx 260 .kde je jen 1 vetrak a je ze spoda te grafikya toci se parada,vsechno sem vycistil do mrte dal jsme tam tu pastu,ted jsme cetl na jinem foru,ze mam zkusit prepastovat grafiku,ale toho se ja osobne bojim..a pokud mam tu grafiku na spodku pocitace,tak nevim ,jak bych to vetrani vyresil,kdyz mam hned pod ni slot na zvukovku..bude radeji lepsi sehnat ,novejsi zakladovku + pridavne vetrani do bedny? kdyz mam takovou silnou grafiku a blbej ulozeni slotu ?nebo radsi vymenit grafiku?

Já bych začal od Adama. AMD má 90W, grafika taky cosi dá, čipová sada to ještě přikrmí a ještě je to nahňácaný na desce uATX. Tedy bych řekl, že z hlediska teplotního je to špatná koncepce. Díly jednak teplotně vyzařují na sebe navzájem, cirkulace veškerá žádná. Takže zakopaný pes za třetím hangárem je tady. Díly dlouhodobě pracují v mezním teplotním režimu a za ty roky mohlo dojít k teplotní degradaci polovodičů, čímž se zvýší spotřeba a tím teplota. Možná pomůže přepastování jak udělal, ale na nějaké závěry bych počkal, až nebude takový hyc. Pokud je příčina v tom jak píšu, tak bych řekl, že ani přidání větráků nepomůže v období extrémních veder.
Tedy počkat co to bude dělat v chladnějším prostředí a mezitím nahlédnout do prasátka kolik tam je, bo to vidím na nový PC, který bude řešen jako herní s dostatkem slotů na karty.

lidi omlouvam se za ty fotky..je to z telefonu a pri zvetseni ani nepoznate co je co.. mam mizernej tel, a fotak budu mit nekdy zitra snad..ale hlavni je,ze jsem sehnal stolni vetrak,pustim hru hraju uz 20 minut teplota do 45-50 a Pocitac bezi,mam tu jeste pujceny 400W zdroj a starsi grafiku,ale diky win 7 je nenactu pac je na 98 a XP a to ja bohuzel nemam..ostatni maji samej notebook,a pc uz ma malo kdo,abych su vypujcil ruzne komponenty..ted jdu rozebrat ten zdroj a ocistit,pac na nej nikdy nesahnul,jak je rok dloouhej a uvidime..

Pokud nejsi znalý v elektronice, tak do zdroja nelez. To jen jako varování. Pokud to chceš jen vyčistit od prachu - no, byl jsi varován, ale teoreticky na sudnání krytu nic není. Hlavně to odpoj od elektriky a nech to pár hodin odstát, ať nedostaneš ránu od nabitých kondenzátorů.

K tomu větráku - když to tedy ofukuješ, tak je to OK? Pokud ano, tak jsi právě našel cestu. Něco se přehřívá.

mam bratra co se uci na Ajtaka,tak mi to rozebral a daval mi tam i tu pastu k prociku..ted po nejakejch 40 minutach hrani se to o5 vyplo,takze ani to neni dostacujici.. nejde nejak vyzjistit pres nejaky program ,ktera uloha prestala fungovat,nebo proces abych se dostal bliz k ty zavade? nekde nejake zalohovani procesu,nebo ja nevim jestli my rozumis..

nebo ja nevim jestli my rozumis

Já tedy nevím, ještě se mi snažili nalít do hlavy písemnou formu spisovného jazyka českého.

Fotografie nejsou, teplo jak prase, tak holt nehrát, no.

"Závada" vypadá celkem jasně - naprosto mizerné chlazení, mizerná skříň, mizerné chladiče a ventilátory,...

Dodatek: Těch >200W tepelného výkonu se někam musí rozptýlit a když je takové horko, pak se to prostě projeví. Zvláště, pokud chlazení bylo mizerné už před tím.

Ramky urcite nesposobuju narast teploty CPU na 120 stupnov. Mal si riesit hned to, ze preco nesedi chladic, pisalo sa to hned na zaciatku. Nechapem co si tymi 150 dalsimi prispevkami tu chcel dosiahnut, teplota CPU sa neda znizit prispevkami v poradni. To sa da len rukami a ocami a pripadne nejakym naradim.