Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdelenie disku bez straty dát

Zdravím,

Chcem robit na par pocitacoch kazdy pol rok clone disk niektore systemove disky maju ale aj 70-100gb a kopirovat ich cez clone disk na sietovy disk je zabijak. Preto ma zaujima akym spolahlivým nastrojom si zmensím napríklad systemovy disk na 40-50gb. Alebo existuje nejaky nastroj na image disku ktory volne miesto nekopiruje?

Vdaka za odpoved :)

Ak si rozumieš trocha s linuxom, môžeš skúsiť doku.php
Zvláda delenie HDD aj klonovanie. Ak chceš "preskakovať" voľné miesto, stačí pri klonovaní zvoliť ukladanie do image kde sa to ešte aj komprimuje. Mám napr. 120 GB partíciu a vypadne image o veľkosti 10 GB (záleží, na obsahu dát a zaplnení).

Žiadny SW ti ale nezaručí nepoškodenie dát pri zmene veľkosti partície.

Trocha mas v tom hokej.
"clone disk" je verna kopia fyzickeho disku na iny disk, to znamena ze cielovy disk sa komplet premaze a urobi sa duplikat. To pravdepodobne na sietovy disk nechces.
Keby si chcel binarny obraz celeho fyzickeho disku, tak je uplne jedno ake velke su na nom oddiely a kolko ich je. Zalohoval by sa cely fyzicky disk.
Predpokladam, ze chces LEN binarny obraz systemoveho oddielu ulozit do suboru (ked sa mylim oprav ma).
Neviem aky program chces pouzit, ale u tych co poznam (Acronis, NortonGhost, Easeus ...) nezalezi na tom aky velky je oddiel (partition), ale kolko dat obsahuje.
Mal by si mat poriadok v tom, ze systemovy disk by mal obsahovat len system a nainstalovane programy.
Fotky, videa, dokumenty, obrazky, ale aj postu ... by si mal mat na inom oddiely, aby si o to neprisiel v pripade pouzitia zalohy z binaru.

Mal by si mat poriadok v tom, ze systemovy disk by mal obsahovat len system a nainstalovane programy.

já tu větu pro jistotu ještě jednou zdůrazním.

tazatel zjevně nechápe rozdíl mezi málo obměňovaným systémem + programy na vlastním systémovém disku, a jsou navzájem provázané v registrech -> ten má smysl klonovat celý...
...a mezi pochybnými denně proměnlivými daty, na které může používat rozdílovou / přírůstkovou / jinou centrální zálohu.
takže je morální povinnost u každého nového systému ihned rozdělit disk na c: = systém + aplikace, a d: = jen data. a ne že nějaký debil začne cpát data na plochu = c:
(azor je výjimka, ten má své vlastní windows)

lední brtník: ako pises "ihned rozdělit disk" ... presmerovat Plochu, Dokumenty, Postu ... na D:\)
Chudak Azor, schytal to ladovou tlapou.

Ale zabudol som pre autora: ked chces robit dost riskantnu operaciu (manipulacia s patritions), len koli image disku, tak to nerob, je to zbytocne riziko a vysledny subor (image) to neovplivni.

No pouzivam v clone disku takzvany BACKUP ten mi ulozi na sietovy disk subor s priponov .img. No mám samozrejme aj dennu zalohu, ja som pocitace vo firme prebral pod spravu a teraz nieje mozne to tam pomenit, je to tak ako to je a ja stým musim robit. Ak sa stane havaria, systemovy disk obnovým z image a potom tam nakopirujem aktualne udaje z dennej zalohy ...
No ak teda existuje program ktorý mi dokaze zalohovat image systemoveho disku len o velkosti samotnych suborov tak sem sním. Potom ale pri obnove asi budem musiet nastavovat boot sektor?

takovou zálohu dělá každý imagovací program: zálohuje jen čisté soubory, zbytek si označí jako prázdný prostor.
tyto "nuly" zálohuje jen u cizích souborových systémů (metoda sektor po sektoru), nebo na ručně nastavené zatržítko. default je vždy bez volného místa, ostatně vidíš to na velikosti image: drive snapshot, acronis true image, norton ghost, easeus todo backup, ...

ještě jsem zapomněl zálohování "bitovou kopii", co je přímo ve win. od dob příšerného backupu ve win nt-xp se na tu hrůzu ani neodvažuju kliknout. navíc se obávám, že název "bitová kopie" znamená právě kretenismus "sektor po sektoru".