Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno nebootuje z cd-rom

pc odmita nabootovat istalacni cd windows (je bootovaci). hdd primary master, dvd-rw secondary master (primary slave). linuxi cd i dvd bootuje normalne ::) zkousel jsem w2k i w98, ale boot z mechaniky proste neprobehne. vymena mechaniky za cd-rw bez ucinku. ma nekdo reseni? diky

Je to dost divne, co to je za doska (to ktore nebootuje)? Preistotu by som pozrel ten BIOS, load defaults, a pozrel poriadne nastenia bootovania, ake su tam vsetky moznosti, nastavit CDROM uplne ako prve.
Pozret ci nie je upgrade BIOSu na dosku.

Nie je to CD poskrabane apod? Skus na chvilu zastavit boot (klavesou Pause) aby CDROM stihla nacitat to CD, ak by BIOS necakal na mechaniku, pokracujes potom klavesou napr. backspace (<-).
Skus v BIOSe z poradia bootovania vyhodit HDD uplne, nastav v BIOSe len boot z CDROM a nic viac (ziaden boot z HDD).
Skontroluj ci mas CDROM spravne naswitchovanu, skus to uplne bez HDD (HDD odpoj, CDROM ako master).
Tipujem ze to CD je poskrabane alebo blbo vypalene a mechaniky ho nevedia poriadne precitat, alebo BIOS necaka na mechaniku, ako som uz pisal.

P.S. pozicaj si ine instalacne CD Win (najlepsie original) na vyskusanie ci to (nejake ine CD Win - original lisovane) bootuje.

... este ma napadlo co by to mohlo sposobovat: ak mas 80zilovy IDE kabel, a na nom dve zariadenia (HDD+mechanika) musis zapojit spravny konektor kabla do boardu (nie je to jedno), konektor co ma ist do boardu je farbne odliseny (modry apod.) alebo napisane na nom ze "motherboard" alebo "host".
Master by som dal na koniec, aj ked to by malo byt jedno. Ale ak je zariadenie na kabli samotne, tak musi byt na konci kabla.

No, nemozes vediet ze si nemal problem, IDE radic a HDD si to pri crc-erroroch a opakovanych prenosoch urcite nemysleli ze nemas problem, len ti to nestihli oznamit :-)
Je to tak v ATA specifikacii. Ak to nedodrzis tak mas na konci vedenia a)odrazy a b)antenu, obe ku bezchybnemu prenosu moc neprispievaju.
Co dnes nemusis dodrziavat je ze kde je master/slave ak su zapojene na kabli obe.

P.S. to s tym volnym koncom kabla uz nepatrilo k tomu ze nebootuje z CD, to som len dodal ked uz pisem o kabli nech to je kompletne. Dolezite bolo to co som pisal prve - ze ktora strana kabla je v doske.