Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpis soub. v adresáři pomoci přík. řádku

Zdarvím

Potřeboval bych poradit s následující záležitostí:
Mám v adresáři cca 200 textových souborů. Potřeboval bych do texťáku hodit názvy těch souborů. Výsledný textový soubor by vypadal např. takto:
001.txt
012.txt
026.txt

Vím, že to lze provést pomocí příkazu v příkazovém řádku. Poradíte mi jak na to?

Díky všem

Ještě by mě zajímalo, dalo by se pomocí příkazového řádku například hromadně nahradit některá slova v texťácích. Všechny texťáky v adresáři obsahují slovo automobil. Chtěl bych toto slovo ve všech texťácích nahradit slovem auto. Dalo by se to nějak udělat?
Existuje například nějaký návod (nejlépe v češtině), který by popioval možné finty?
Díky