Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přetržený kabel od sluchátek

Dobrý den, dnes se mi povedla vskutku kuriózní věc. Přetrhl jsem kabel od sluchátek Monster iBeats by dr.dre. Nechtěně jsem zavadil o stůl a levé sluchátko se vytrhlo z ovládání hlasitosti. Dá se vůbec taková věc opravit? Jak? Díky, příjemný večer ;)

Dovolím si nesouhlasit. Ty hadice jsou ze "sekaného" (nevím, jak se to přesně označuje - třícentimetrové kousky Cu pletence přeložené přes sebe z důvodu vyšší ohebnosti /něco jako hadice k multimetrům/) lanka. Raději opálit izolazi a zkusit rozdělit, napájet a panovat. Nejlépe nový kabel.

Ne z Cu pletence, ale privody tvori dva medene vodice potazene izolacnim lakem a zalisovane do jakesi PVC roury ci placky vedouci ke sluchatku. Izolace se tyto vodice zbavi pajenim na tabletce Acylpirinu za pouziti kalafuny a kvalitniho pajecího drátu-cínu, mikropajky, pripadne i trafopajka s vhodne tvarovanym pajecim ockem. Je li frajer trochu sikovny, teoreticky to muze opravit.
Edit: nevim jak vypada to neco utrzeneho, fotka by neskodila.

Nevim, mozna je to poctive, spise ale pochybuju. Loni jsem opravoval ukrouceny kabel na jakychsi Koss a ty vodice mne hodne sokovaly. S tim Aspirinem je to odzkousene, vim o cem pisu, neni to muj vymysl, kdysi jsem ten postup objevil v nejakem vydani Amaterskeho radia, je to osvedcene. Vodice nebo i pletenec je potazen jakymsi smaltem kvuli izolaci, zahratim pajkou s kalafunou a cinem nesleze, oskrabani nozem hrozi polamani.

Aspirin je osvedceny. Jinak na tohle se taky pouziva specialni pajeci kapalina.

A nyní se dostáváme k acylpyrinu. Ten není pro to, že by vás při práci v mikroelektronice za chvíli začlala bolet hlava, ale proto, že kyselina acetylsalycilová (acylpyrin, aspyrin) se při teplotě již 150 °C taví na tekutinu, která spolehlivě rozpouští smalt na drátech, které používáme pro vinutí různých transformátorků. Běžný drát sice oškrábeme, ale pokud používáme různé tenké drátky, například 0,1mm, většinou jej při pokusu o oškrábání buď přelomíme, či přetrhneme. Při tom je rada velmi jednoduchá : Stačí smaltovaný drátek položit na tabletu acylpyrinu, a hrotem páječky s nanesenou kapkou cínu několikrát přejet, a smalt se rozpustí a cín krásně chytne.

Pokud by to byly nějaké kvalitnější sluchátka, tak bych asi spíš doporučoval "servisní" opravu - tedy výměna celého "kabelu" za nový. Nechal jsem si takto kdysi opravovat Shure. Možná se to u Monster iBeats ale nevyplatí, nevím.