Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak správně propojit router, server a počítače

Ahoj, omlouvám se za dotaz, který bude pro většinu z vás triviální :-[
V malé účetní firmě je třeba přestěhovat a následně přepojit techniku jinak než dosud.

Současný stav:
ADSL internet, k tomu ADSL router pro 4 Pc, využity jen 3 zdířky pro 3 PC (čtvrtá neobsazená). Připojeny tedy 3 PC s WinXP, které většinou fungují jako singl PC. Připojení je "hvězdicové" - vprostřed router, na "paprscích" ty tři PC. Na dvou PC občas běží síťový program (účetnictví), který je nyní nastaven tak, že na jednom z těch PC (říkejme mu X) běží ten program "jako" na serveru a ten druhý PC s ním pracuje jako pracovní stanice. Není to zcela vyhovující, protože občas je na tom počítači X je potřeba dělat něco jiné - nesíťové - účetnictví a zároveň tam běží to síťové účetnictví, s nímž zrovna pracuje někdo u jiného PC. Takže na tom počítači X se to trochu pere, neboť oba ty účetní programy jsou DOSové. Prosím neřešme nyní otázku účetních programů, berme to jako fakt.

Požadovaný stav po přestěhování a přepojení:
Dokoupí se PC, který bude fungovat jako server, takže ten síťový program bude běžet na něm. Ty tři počítače budou nadále fungovat většinou jako singl PC, občas jako stanice pracující s tím síťovým programem. Otázkou je, tak to fyzicky propojit kabely.

Moje představa: Nadále to bude hvězdicové, tj. vprostřed router, na paprscích ty 3 PC jako dosud a na čtvrtém "paprsku" (dosud volném) bude ten server. Dotaz č.1: Je to tak dobře? Samozřejmě bude třeba překonfigurovat nastavení toho účetního programu, to je jasné. Dotaz č.2: Jaký OS na ten "server"? Bude fungovat výhradně jen kvůli tomu síťovému účetnímu programu, jiné centrální úkoly mít nebude. Nejradši bych tam dala taky WinXP, za dané situace se mi to zdá nejjednodušší. Jedna volná licence na WinXP ve firmě je.

Děkuji předem za odpovědi a náměty :-)

2 JF: Mockrát děkuju :beer:
Ještě poddotaz: Předpokládám, že na ten "server" postačí HW v konfiguraci, kterou mají dnes běžně prodávané počítače :-) Procesor i harddisk bývá dostatečně velký, jen je třeba dát si pozor na to, aby tam byla RAM aspoň 512 MB, že? Nebo byste doporučovali něco jiného?

Pokud ten server bude slouzit poze pro to DOS ucetnictvi, na parametrech celkem nezalezi.
Soucasne prodavany pocitac bude opravdu dostatecny. Tech 512MB beru dnes jako standard.

Mozna bych se zamyslel nad nejakym zalohovanim - treba dalsi disk, vypalovacku, ...
Zalohovat se da zamozrejme i kopirovanim na disk jineho pocitace.

Mozna bych se zamyslel nad nejakym zalohovanim

Zálohování není problém, denně se zálohuje - vypalovačky jsou na všech PC, zálohuje se na disky jiného PC a kromě toho se denně data přenášejí po USB klíčence na jiný PC v jiném místě, takže je to zabezpečeno i pro případ krádeže, požáru atd. v kanceláři.

Mockrát děkuju za rychlé odpovědi :beer: