Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nVidia GeForceGo 7300: lze zmenšit sdílenou RAM?

Jde o notebook Asus A6JC, kterej má tuhle grafickou kartu, nVidia GeForceGo 7300. Ta má nějakou paměť vlastní (tuším 64 MB) a pak má tu chytrou vlastnost, že si bere část operační paměti (akorát nevím jestli "fixně a nafurt" nebo jen když je potřeba). Na notebooku s 2 GB RAM si ukousne 512 MB (možná teda neukousne, pokud ji nepoužívá, když se "graficky nic neděje").

No a dotaz zní, zda lze kartu nějak přesvědčit, aby si ukousla míň, třeba jen 128 MB maximálně. V BIOSu takový nastavení není, přísahám na holej pupek. Jestli vymejšlím kraviny, tak mi odpusťte, jo? :-)

Pavel

Co som sa docital tak by to malo fungovat tak ze si pri beznej praci vystaci s tou 64 MB RAM. Tento model sa robi podla toho co som cital s 32, 64 a 128 RAM priamo na karte. Ja mam Asus A6VM a mam 64 MB RAM. Taktiez si nemozem nastavit velkost pamate. Neda sa to ani v BIOSe ani v ovladacoch. Mozno existuje iny sposob ale zatial som sa o nom nikde nedocital. Este by ma zaujimalo ako ste zistil ze vam to berie 512 MB z RAM?

Napis co presne "vsude pisou", a ktory sw ti vypisuje co presne, aby sa k tomu dalo aj vyjadrit. Neverim ze by ti to pouzivalo 512MB systemovej RAM (to je asi len maximum ktore by si mohla zobrat keby tolko potrebovala (ale tolko nebude potrebovat nikdy), ak to ma VDMA mod ci jak sa tomu nadava), pozri si aj vo Win kolko mas RAM k dispozicii.

Ohledně RAM. Fyzicky mám 2 GB (2* 1 GB). Windows reportují 2 GB. A teď ke grafice: kontextová nabídka na ploše, příkaz Display nVidia, příkaz displej laptopu. Otevře se dialog, nahoře má obrázek nVidia a je v něm mimo jiné:
Grafický procesor: GeForce Go 7300
verze BIOS videa: 5.72.22.41.92
IRQ: 16
Typ sběrnice: PCI Express
Paměť na kartě: 512 MB
Verze ForceWare: 82.93
Typ tv kodéru: NVIDIA integrovaný

A je to.

Pavel

Skusal som Everest Home Edition a SiSoft Sandra a v mojom pripade pisu hodnotu: GeForce Go 7300 Velkost pamäte 256 MB. To iste je i v informaciach o karte priamo v ovladacoch. Mam v notebooku jeden modul s 512 MB RAM. Zrejme ide o hodnotu ktoru moze maximalne dosiahnut vzhladom k operacnej pamati. Pri spusteni Windowsu i s tymi prgramami co tam dal ASUS je polovica operacnej pamate volna a polovica viuzita. Z toho usudzujem ze si vystaci v 2D s tym co ma. V mojom pripade 64 MB. Tuto hodnotu ukazuje napr. HWiNFO32 http://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemove_na stroje/monitoring/hwinfo32/ Ako sa to sprava v 3D som neskumal.

Dnes som skusil obnovu systemu z Recovery CD (2 kusy) kde je iba cista instalacia XP Home bez dodatocnych programov a bez ovladacov. Ovladace su vsetky na tretom CD ktore dodava ASUS. Pri cistej instalacii iba s ovladacmi je spustenych u mna 23 procesov a z 512 MB RAM je volnych 344 MB takze zvysok 168 MB zabera XP Home. Kedze graficka karta ma 64MB RAM a aby si zobrala zvysok do 256 MB RAM ako je to v ovladacoch tak by potrebovala este 192 MB. Na zaklade tohto usudzujem ze v 2D si z operacnej pamate neberie nic.

Já teda dělal obnovu jen z toho skrytýho oddílu, a tam byla instalace s ovladači a všechny aplikace. Chceš říct, že na CD je odlišnej obraz instalace, kompletně bez ovladačů a aplikací? Určitě?

Jinak díky za info.

Na zaklade tohto usudzujem ze v 2D si z operacnej pamate neberie nic.

Ono by to bylo nakonec i logický, pokud není ta paměť pro grafiku vyloženě potřeba, měla by jí stačit vlastní (64 MB).

Pavel

Presne tak na CD (2 kusy boli zabalene i s takym kratkym popisom k XP Home a este nalepka kde je seriove cislo ale ta uz bola nalepena na notebooku) je iba XP Home. Na tom druhom CD je este asi 120 MB toho obrazu. Takze im to nevoslo na 1CD. Obnova vizera tak isto ako z Recovery particie len to dlhsie trva. Ked sa prekopiruje system (tie dve CD) tak si to vypita este tretie to od ASUSu kde je napisane ze su tam ovladace. Zrejme by sa tam prekopirovali i tie a system by ich priamo nainstaloval. Ja som tam to tretie CD nedal a restartoval som to. Niektore ovladace su uz novsie verzie a nevedel som ci sa tam nahodou nenahraju i tie ostatne programy ako je to v Recovery particii. Potom ako som to resetol sa to spravalo ako normalna instalacia XP. Takze to trvalo asi 35 min. Potom nabehol XP bez ovladacov a postupne som tam nainstaloval novsie verzie ktore mam z ASUS stranky. Hlavne tam neboly vsetky tie ich programy ktore ani nepotrebujem a ktore zaberaju min 100 MB oproti tomu ako je to bez nich. Teraz tu mam napr. 47 procesov.
Kedze uz mam vsetky dvolezite zaplaty stiahnute tak si urobim cistu instalaciu XP a s programami ktore skutocne potrebujem.

Este k tomu tretiemu CD s ovladacmi od ASUSu. To je takisto bootovacie a nabieha z neho XP Prof. aspon podla uvodnej obrazovky. Povodne som myslel ze to bude nieco ako Live CD s XP pre ten notebook ale pri nabehnuti do Windows to vypise nieco v zmysle ze tam nieje ten system z obnoveny z asi z tych CD a restartuje sa to. Skusal som to iba raz. Moze te si to skusit mozno pridete na nieco co som si nevsimol.

U tohoto modelu NB píšou jak na http://www.asus.as/inshop/scripts/group.asp?ItemID= 3575 , tak i na http://www.alfacomp.cz/php/zbozi.php?akc=2&mnu=2&zo b=2&pol=510&zbo=70887 velikost paměti na kartě 128MB...

Mám pocit, že funkce TurboCache pak ukousne z RAMky paměť tak, aby celková velikost videoRAM činila 1/4 instalované RAMky (u tebe tedy 512MB = 128MB "natvrdo" na kartě a 384MB bere z operační paměti). Netuším už, kde jsem to četl...