Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V siti jiz existuje shodny nazev - NAS ZyXEL NSA210

Ahoj,
pred par dny jsem pri startu PC obdrzel hlasku "V siti jiz existuje shodny nazev". PC je v siti nekoli, kazdy ma vlastni nazev. Zjistil jsem, ze problem zpusobuje NAS ZyXEL NSA210, problem se objevuje pouze kdyz je zaply a v prohlizeci udalosti je jeho IP adresa:

Nazev SB37 :0 nelze zaregistrovat v rozhrani s adresou IP 192.168.1.92.
Pocitac s adresou IP 192.168.1.72 nepovolil ziskani nazvu timto pocitacem.

Co me ale zarazi je, ze ve vypisu je SB37, to je pracovni skupina. Ve vypisu udalosti je navic rovnez spravne uvedene jmeno PC. NAS se jmenuje SB37NAS a kazdy pocitac v siti se jmenuje SB37XX, kde XX je cislo. Stejna hlaska je na vsech PC v siti.

Zkousel jsem i menit nazvy PC, konkretne napr. z SB3721 na ASB3721 a porad to same, nakonec jsem zkusil zmenit i pracovni skupinu SB37 na ASB37 a problem prestal (nazev PC jsem zmenit zpet na SB3721), ale jen na PC s pracovni skupinou ASB37. Pracovni skupina uz ale nesla zmenit zpet z ASB37 na SB37, duvod je:

Pri overovani nazvu SB37 doslo k nasledujici chybe.
Nebyli jste pripojeni, protoze v siti existuje duplicitni nazev. Prejdete do ovladaciho panelu System a zmente nazev pocitace. Pote akci opakujte.

Ja ale menim pracovni skupinu a ne nazev pocitace.

Zda se mi to nebo si Windows pletou nazev skupiny a nazve pocitace?
Pavel

Lhostejne to byt nemuze, jedna se o pracovni skupinu, ne nazev pocitace a vsechny pocitace v siti maji tuto skupinu stejnou. To same u NAS serveru, unikatni jmeno, ale stejna pracovni skupina, viz. muj popis.
NAS server je v siti od roku 2010, od te doby se na nej nesahlo (zmena nazvu, konfigurace, apod.), prijde mi zvlastni, ze po dvou letech by najednou vznikl tento problem.

Aj ked nazov zmenis, siet si tie nazvy (vsetky, ktore sa na sieti vyskytovali) pameta tusim 12-40min. Pri zmene treba restartnut bud vsetky pocitace a to "naraz". Najlepsie vsetky vypnut a postupne zapinat, alebo zistit, ktory je "Master Browser" a ten restartnut spolu s pocitacom, kde sa menil nazov.

Bude zrejme potrebny podrobnejsi prieskum odkial tvoj PC ziskava informaciu o rovnakom nazve PC. Ono totiz nazvy v PC su vpodstate dva a su vytvorene z jedneho nazvu, ktory zadava uzivatel.
Jeden nazov sluzi pre NetBIOS a druhy nazov sluzi pre DNS.
Ak pocitac hlada nieco na sieti, na prieskum pouziva obidva nazvy v poradi:
1.NetBios
2.DNS
Je mozne, ze NetBIOS nazvovy priestor je ok, ale z nejakej priciny sa spatne preklada nazov PC na IP adresu (preklad DNS/IP).
NetBIOS priestor spravuje Server so sluzbou SMB (u teba asi NAS so Sambou).
A DNS priestor moze spravovat server s DHCP/DNS sluzbou (najcastejsie predradeny router, alebo iny DHCP/DNS na sieti).

Preskumaj odpovede od DHCP (DNS) servera. Ak by si neuspel s nastrojom "nslookup", mozes pouzit tazky kaliber v podobe sietoveho analyzatora "Wireshark".