Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno [OT] - Užitný vzor - kolik mě to bude dohromady stát?

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost s podáváním užitných vzorů. Už jsem si přečetl nějaké dokumenty k tomuto tématu, ale stále si nejsem jist několika věcmi. Kdybych byl původce a zároveň přihlašovatel:

1. Zaplatím 500,-Kč za podání přihlášky a budu to mít na 4 roky, je to tak? Je to vše nebo se k tomu ještě přidávají nějaké další poplatky?
2. Kdybych po 4 letech neměl zájem dále užitný vzor vlastnit, je třeba podávat žádost na výmaz vzoru z rejstříku za 2000,-Kč nebo stačí nezaplatit prodloužení a vymaže se to "samo"?
3. Už asi dva týdny prohledávám databázi patentů a vzorů s výsledkem, že řešení, které bych si chtěl ochránit, tam zatím nikde nevidím. Co kdyby se ale stalo, kdyby tam někde již bylo ochráněno patentem nebo užitným vzorem? Hrozí mi pak nějaká pokuta nebo dokonce i soudní spor?

Kdyby někdo věděl, ať prosím napíše. Díky za odpovědi.

Tak přišla odpověď z úřadu průmyslového vlastnictví. Moje otázky (zkráceně hovorově upraveno):

1) 500,-Kč je celková cena? Nějaké další výdaje?
2) je třeba po zaplacení přihlášení něco dalšího každej rok platit?
3) je třeba před vypršením 4. roku podávat žádost o výmaz za 2000 nebo stačí neprodloužit a "samo" se to vymaže?
4) co se stane, když již někde bude dané řešení ochráněno patentem nebo užitným vzorem

a odpovědi:

1) další výdaje s podáním užitného vzoru nejsou
2) užitný vzor, pokud je zapsán, má platnost 4 roky ode dne podání přihlášky. Dobu platnosti lze prodloužit na žádost majitele UV až 2x, pokaždé o 3 roky. Maximální doba platnosti UV je tedy 10 let. Za první i druhé prodloužení činí správní poplatek 6000,-Kč.
3) pokud nezaplatíte poplatek za prodloužení platnosti a nepodáte žádost o prodloužení platnosti v zákonem stanovené lhůtě, UV zanikne. Není tedy třeba podávat žádost o výmaz.
4) pokud podáte přihlášku užitného vzoru, Úřad v rámci řízení provede rešerši a zjistí-li, že řešení je již chráněno, nebude užitný vzor zapsán. Toto by Vám však bylo písemně sděleno.

Tady značím vyřešeno.