Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problem s vytvorenim raidu Win2008

Mam problem vytvori mirror na jednom servri, kde je systemovy 250GB disk. Pridal som dalsi 250GB (je to Seagate), ale pri pokuse pridat mirror dostavam hlasku o tom, ze disky musia mat rovnaky sector size a sector size musi byt validny.
Nejako romu nerozumiem, pretoze som takuto chybu este neriesil.

Jeden z tych diskov hlasi BIOSu blbosti (bud je blbo zapojeny/vadny kabel, apod), alebo nejde o sector size ale celkovy pocet sektorov na disku, a ten maju rozni vyrobcovia rozny. "250GB" moze byt 250.001GB alebo 250.0005GB apod. Mas pouzivat stejne disky, aspon priblizne stejny vyrobca a rada.

A to si, kde videl v mirrore pouzivat rovnake disky. Z bezpecnostneho hladiska je to blbost, ak chytis vadnu seriu/firmware alebo nieco podobne prides casto o vsetky data. Pri mirroroch urcite treba pouzivat rozlicnych vyrobcov.
Btw uz sa mi to raz stalo, ze z jedneho servra odisli 2 disky z raidu od WD v priebehu jedneho mesiaca...a zakaznik mal cas riesit zalohy tak prisiel o vsetky data.

Vo vypise vyssie nevidim ziaden pocet sektorov. Pocet sektorov urcite nesedi ptz viem ze seagate a WD maju trochu rozdielne ratanie "GB".
A ak by si napr. disk s 500000010 sektormi chcel nazrkadlit na disk s 500000000sektormi tak logicky to nejde ptz neni kam dat tych 10 poslednych sektorov.

P.S. ja neviem nabeton co sa nepaci tvojmu radicu, len ti davam tip ze toto moze byt odlisne a moze mu to vadit

Sorry zle som sa vyjadril myslel som samozrejme velkost sektora. Ale, ze si to ty skontroloval som si po formate aj pocet sektorov, velkost alokacnej jednotky a naozaj tam su rozdiely.
4096 bytes in each allocation unit.
61023487 total allocation units on disk.

vs

4096 bytes in each allocation unit.
61049087 total allocation units on disk.

Uz som poziadal obchodnicky o vymenu za WD (modry), s ktorym som doteraz vsade polia vytvaral a neboli ziadne problemy. Neviem preco som zobral ten Seagate...asi preto, ze bol o euro lacnejsi;o)?

To si ale pozeral asi len particiu a nie cely disk (okrem particie je na disku aj volne miesto to sa dost lisi v zavislosti od toho cim sa vytvaral oddiel).

Som trochu googlil ten seagate a nasiel som napr.
https://lists.uni-koeln.de/pipermail/linux-fai/201 2-July/009743.html

Sector size (logical/physical): 512B/4096B

mozno aj toto mu vadilo, ptz ten druhy ma 512/512. Teoreticky by mu to vadit nemalo ptz radic pracuje na logickej urovni, ale cojaviem co tam je za firmware v tom RAID radici alebo co to mas. Kup nejaky normalny disk s 512/512 :)

no jo, ale to musíš použít jako zdrojový ten, co má fyzicky méně sektorů ;-) (je to psáno na nálepce, nebo ve specs na webu)

takže:

1. buď acronis a přeházet data na ten menší a pak udělat R1 z něj
2. použít větší HDD.

edit: obecně se to dělá tak, že se pomocí tweakeru firmware zmenší počet sektorů na definovanou velikost (a ta se pak používá). Takto to dělá např. Dell se SAS/SATA disky, tudíž může použít libovolného výrobce disků (hitachi/seagate/WD)