Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Slušnější "SOHO" router

Doma mám starou Barikádu a občas zlobí (za ty roky má na to právo) - vypadne internet či se řádově zpomalí nebo se odpojuje IP telefon, musím router restartovat. Chtěl bych si pořídit něco nového, rozumím tomu ale jen okrajově.

Stav: wifi připojení k internetu, na střeše anténa, na půdě bridge a z ní vede kabel do kanclu, kde mám router. Z routeru cat5 kabeláž k jednotlivým počítačům a telefonu.

Požadavek:
- podpora IPv4 i IPv6 (abych nemusel zase něco kupovat, až provider přejde)
- slušná správa (nastavení, firewall, forwarding...), ale na druhé straně zvládnutelná i pokročilejším laikem z "www prostředí". Linux, navíc z příkazové řádky, neumím.
- gbit na straně LAN
- minimálně 4x RJ45 pro LAN, ale raději bych 6-8 (pokud to neznamená výrazné zvýšení ceny)
- doma o wifi LAN nestojím (bezpečnost), tedy možnost wifi úplně vypnout/znefunkčnit.
- cena pokud možno do 1500 Kč

Vybavuje se mi termín "Mikrotik", ale trochu se bojím složitého nastavování (abych to vůbec zprovoznil)

Případně nějaké rozumné kombo routeru a gbit switche (že to asi přesáhne 1500, počítám), ale upřednostnil bych vše v jednom. Dnes mám na síti 3x PC + IP telefon, v případě připojení dalšího PC musím něco vytáhnout :-/. Výhledově: 4x PC, IP telefon, IP tiskárna a 2x TV. Primárně mi ale jde o ten router, se čtyřmi LAN .

Díky za tipy.

Poddotaz:

jde nějak v wifi routeru či kombu wifi router + switch zařídit, aby část počítačů (připojených kabely!) byla od zbytku sítě izolována, aby se na ně nebylo možno dostat z počítačů, připojených k danému routeru bezdrátově?

Pro případ, že mám doma své PC zasíťované, ale chtěl bych připojit k internetu (ale ne mé "LAN síti") třeba návštěvu s notebookem.

doporučil bych vývojovou verzi - řeší některé problémy se stabilitou a fungováním wifi:

ftp://dd-wrt.com/others/eko/BrainSlayer-V24-preSP2 /2012/10-12-12-r20119-testing/tplink_tl-wr1043nd/

konkrétně tuta mi funguje celkem stabilně (uptime přes 40 dní, což u těch starších býval problém)

pokud bys měl s nastavením problém, dej vědět, pomůžu ti s tím (mám stejné krabice ponasazované všude možně, tak bych upravil tvé nastavení podle tvých představ a ty si to tam jen naliješ)

Ja by som nic menej ako Mikrotik domov nedaval pokial chces nieco slusne. Aj 1043 ako byvaly top model TP-Linku ma obcas svoje muchy.
A mikrotiku sa neboj, mas tu predsa poradnu nie;o)? Uvodne nastavenie ti mozem spravit na dialku cez TV napriklad. Ak sa prenesies cez fakt, ze budem cez TV napojeny na tvoj PC, kedze si znamy svojou paranojou ohladom dat;o).