Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Černá barva refillkitu

Hoj :-)
Zajímalo by mě, jestli barvy do inkoustových patron mají nějaké odlišnosti. Tady je černých spousta druhů, opravdu jsou ty inkousti odlišné? Nebo si jen výrobce řekl, budu to prodávat podle ceny originální patrony? V čem by se ty inkousti mohli lišit? V hustotě, nebo rychlosti zaschnutí?

Díky za vysvětlení.

"V hustotě, nebo rychlosti zaschnutí" to su len dva parametre, ale je ich viac.

Nenapisal si tlaciaren (tiskarnu), takze len akademicky pokec.
Za priklad si zoberem dve bezne pouzivane tlaciarne Epson a HP.

Epson na vystreknutie kvapky atramentu pouzva mechanicku silu. Piezoelektricky jav:
Piezoelektrický_jav
Atrament natiahne do komorky a mechanicky ho "vystreli" na papier

HP na vystreknutie kvapky atramentu pouzva uplne iny princip. Atrament natiahne do komorky a topnym telesom ho ohreje. Ohriaty atrament dosiahne bod varu a expanduje, teda cez trysku vystrekne na papier (ako para z hrnca).

Uz len s tohoto porovnania, je jasne ze atramenty su neni len "obarvena vodicka" ale je to alchymia.

Len tak zo srandy: atramenty pre Epson (tryskane za studena) musia zasychat rychlejsie. Skus ich uvarit v HP tlaciarni, asi Ti zapchaju trysky.
Skus atramenty pre HP (ktore vyzaduju nemalu teplotu na schnutie) pouzit v Epsonke. Mozno zaschnu o tyzden.

Kazda techologia ma svoje specifika, keby si chcel vybabrat s inziniermi znalymi, tak musis mat prislusne znalosti.