Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záhadná nekompatibilita UTP kabelu a RJ-45 zdířky

(hodilo by se to do kategorie "sítě")

Doma mám metalický LAN rozvod, wifi nepoužívám. Nedařil se připojit notebook ThinkPad s Ubuntu (DHCP získáváno automaticky). Router jej vidí, ping z jiného PC nefunguje. Jiný NB (W7) na tomhle kabelu funguje. Před instalací Ubuntu (nevím, co tam bylo dříve) prý na stejném kabelu připojení šlo. V Ubuntu (network center či jak se to jmenuje, Ubuntu je v angličtině) se zdá, že spojení se na okamžik (zlomek sekundy) naváže a vzápětí na až desítky vteřin spadne. Tohle se opakuje. Nepomohlo ani nastavení vnitřní IP a masky natvrdo.

Zkusil jsem na routeru přehodit kabely, nepomohlo. Zkusil jsem ThinkPad připojit na jiný kabel, připojení do sítě/internetu je funkční.

Na kabel, který se ThinkPadu nelíbí, jsem připojil switch a z něj jiný UTP kabel do notebooku, spojení funguje.

Při tom propojení se zlobivým káblem na routeru nesvítily ledky, signalizující připojení zařízení. Ani na notebooku "lampička" u RJ-45 zdířky.

Router je stará šunka, ale po připojení switche ("málo děr, hodně zájemců" ;-)) fungovalo připojení na ThinkPadu, ať byl připojen kamkoliv.

---
Dumám nad příčinami:
1. nějaká rozměrová odchylka mezi konkrétním spojením kabelu a zdířky (kabel byl koupen jako hotovka, žádná domácí krimp. klešťovačka).
2. nedokonalý driver síťovky (to mi připadá jako z říše fantazie)

Nebo napadá někoho ještě jiná možnost?
Díky.

@kiloviktor:

Při zapojení "zlobivého" kabelu z routeru přímo do NB, internet nefunguje:

no MII interfaces found

Při zapojení "zlobivého" kabelu do switche a pak dalším z něj do NB, internet funguje:

SIOCGMIIREG on eth0 failed: Input/output error
eth0: negotiated 100baseTx-FD, link ok

Je. Tři roky jsem jel na crossu (zapojeném ožralým síťařem, tedy ani ne správně cross), aniž bych si čehokoliv všimnul. Před měsícem jsem měnil ISP a nastaly problémy - odpojování, sekundové pingy. Už jsem myslel, že mám někde v liště (sic!) seklou CAT5E, bystrozraký technik však odhalil přehozený pár. IMHO je to na Mikrotiku (či co tam mají) providera, jak se s tím vypořádá. Nový ISP má (zatím) na střeše hloupý switch, tudíž byla závada odhalena k mifově spokojenosti během hoďky.

řek bych že to je stejná závada, co potkává některé gigabitové síťovky pod windows - nerozumí si s některými 100mbit switchi/routery. po ručním nastavení režimu 100mbit / full duplex jedou bez problémů.
když předřadíš jiný switch, síťovka se už chytá, řek bych že to je ono.

jj.
pokud jsme v práci používali statické adresy, nebyl problém vidět - notebuk se během startu nakonec stačil domluvit a naběhnul v pořádku.
jakmile jsme přešli na dhcp a síťovka měla stihnout vyjednat rychlost aby os mohl vyžádat dhcp adresu, bylo to v pr...
pak už najela moje přihlašovací batka, ta otestovala že nemám ping, tj. nejsu v práci, a automaticky mi nastavila domácí ip adresu, pozabíjela parazitní firemní služby ... no samá radost.
(vyřešeno předřazením gigabitového soho switche)