Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Overenie spravnej funkcie mailoveho servera...

Caute, vo fabrike na office maju ludia problemy s prijimanim a odosielanim posty, nieco prejde, nieco nie...Som zacinajuci admin a zistit, preco sa dany mail server tak sprava je pre mna zlozite. Ak si dam stranku test.mohelnice.net, tak jediny otvoreny port z vonku je port smtp...Poznate nejaky postup ako overit ci dany mailserver pracuje spravne? Je tu povoleny webovy pristup (exchange), ale len v ramci lokalnej siete. Ziadny zabezpecovaci protokol (SSL) nie je na firewalli povoleny, robila to tu jedna firma, ja som tu len par dni a konfiguracia firewallu aj routerov robit nemozem...Je mozne, ze kvoli tomu protokolu prechadza len nieco?, alebo moze byt zle nastavene nieco v tych polozkach exchangu? myslim tym echweb, exchange, exadmin atd.., ale tie asi nemaju vplyv na funkciu mailoveho servera, tykaju su asi len prostredia pre ten exchange...Ako mailserver je pouzity win2003 server, nanho su napojeni klienti s winxppro a pouzivaju MS outlook 2003...

1. pošta se doručuje po internetu zásadně pomocí protokolu SMTP
2. ověřit SMTP server můžeš použitím telnetu - jednoduše se spojíš na port 25 serveru a zadáš příkazy

HELO domena.sk
MAIL FROM: test@posty.sk
RCPT TO: existujici_ucet@dst_domain.sk
DATA
Ahoj tohle je test.
.

toto je ukázka nejmenšího mailu co je možné odeslat. Otázka je, jak je nastaven relaying
3. Pokud je to jen jeden server Exchange, neměl by to být problém. Problémy s Exchangem nastávají až v případech, kdy je použito více serverů (ano, jsem zavilý Lotusář :-D)