Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se sám vypne, bez bluescreenu

Pěkný den, jsem tady zas ale s jiným dotazem.

Stává se mě, poslední dobou, že se PC sám vypne (ne restartuje) ale vypne, bluescreen to nehazi.
Mám podezření na teploty, konkrétně jsem si všiml, že ventilátory u grafiky se občas neroztočí,
a když je roztočím ručně, chytnou se a teploty začne pomalu klesat.

Je to možné? Mohl by být problém někde kde jsem schopen odstranit závadu i já sám?

Grafiku jsem už od prachu čistil stlačeným vzduchem.

Pokud by to vyžadovalo servis, nevyšla by levněji nová, lepší grafická karta?

Děkuji za názor odborníků. Níže screen s teplotami po zapnutí PC a sestava.

c: 149gb / 1gb volný.
ať to může rozumně fungovat, potřebuješ aspoň 10% místa volných. přestaň ukládat data na c:, nemají tam co dělat, všechna odstěhuj pryč.

teploty grafiky jsou v zátěži? při stojícím větráku?
stačí samozřejmě vyměnit větrák, děti podnikatelů mohou jít koupit novou lepší grafiku.

a kde máš konfiguraci HW?

pokud máš podezžení na grafiku, tak by to přece chtělo dát alespoň výrobce a typ, "HD6900 series" není nic. Totéž platí o zdroji a bedně.

BTW, pokud se PC vypne, tak to prakticky jistě není netočícím se ventilátorem na grafice, ale buď zdrojem nebo deskou. S ohledem na grafiku a její spotřebu to vidím na zdroj.

Omlouvam se nevedel jsem ze vyrobce a typ je dulezity.

C: promazu ale ja se snazim vsechny data davat na "Dcko" coz ma 3 TB mista, v C mam windows, nainstalovane aplikace, hry a slozku download. Hold stary 160GB HDD mi uz jako systemovy disk nestaci no, a novy kupovat budu asi az SSD disk a na ten ted nemam :_)

Kdyby to jeste udelalo po procisteni "Ccka" hodim sem presnejsi info o sestave tedy, ale zdroj neni spatny si myslim, bude to myslim Corsair HX 650 nebo 550.

všechny normální prohlížeče umí nastavit cestu pro stažené soubory - změň to třeba na d:\_download

když si na d: přesměruješ i "dokumenty" a zkontroluješ si cíl ukládání v office a dalších aplikacích, pak už se nebudeš muset snažit, bude to samo ukládat soubory kam má a ne na systémový disk.

vždy je důležité vypsat raději více informací, než abychom to pak z tebe páčili. Totéž platí i o grafice, bedně apod. Screenshot z nějakého infoprogramu je sice hezký, ale je tam jen cca 60% informací o PC.

Pro jistotu bych doporučil zkusit jiný zdroj.

edit: aby bylo jasno: pokud se PC vypíná "natvrdo", je někde docela zásadní problém. Pro jistotu odpoj tlačítko vypínače z bedny a desku startuj šlusnutím pinů (např. šroubovákem), ať vyloučíme vadné tlačítko s kraťasem.

Info.

Zase to zacalo padat, asi 5x po sobe. Skusil jsem tedy vypojit tlacitko power ze zakladni desky, zapnul jsem to priborovym nozem :-) a zatim to nespadlo, uvidime.

Kdyby problem neustal, radeji rovnou dopredu napisu konfiguraci k prilozenemu screenu.

MB: MB Gigabyte P67A-UD3-B3, Intel P67,s. 1155, DDR3, USB 3.0, A
GK: ATI MSI R6950 Twin Frozr III, 2GB DDR5, 2xDVI, HDMI, PCI
RAM: RAM Corsair 2x4GB DDR3 1600MHz CL8 (CMZ8GX3M2A1600C8R) VENGEANCE RED
CPU: Intel Core i5 2500K (3,3GHz, 6MB, socket 1155) + COOLER Gelid Solution Tranquillo
Zdroj: Corsair HX650W
HDD system: 160GB nevim ceho, starsi HDD 7600ot/min
HDD data: WD Caviar Green WD30EZRX, 3,5" SATA/300, 64MB - 3TB
CASE: Thermaltake VG7000BNS SopranoRS 101

Ramky nejsou v dualchannelu, nevejdou se kvuli chladici procesoru, nechapu ze vyrobci MB nepocitaji s vetsimi chladici.

//edit: Tak uz to spadlo, kratasem v tlacitku to nebude. Spadne to klidne hned po nastartovani, bez zateze.
V nouzaku jsem to uz prohnal superantispywarem. Nasel jen cookie.

Skusil jsem pri startovani PC rucne roztocit vetraky na GK, chytly se a toci se, zatim PC nepada, stahnul jsem nejake zatezove testy na grafiku, vyznate se v tom nekdo?

pár dní zkus jet na jednu ramku, jestli to bude padat taky.
nebo hodinu-dvě nechat běžet memtest z bootovacího cd.

v takové sestavě bych u toho greenu vypnul jeho věčné uspávání.
(odpojit c:, nabootovat wdidle3, off, zapojit c:)

pády bez bsod jsou hw problém - blbě se hledá a člověk ani nemá doma celý náhradní pc pro obměnu všech dílů.

Tak jsem vyzkousel jiny zdroj, cely den bez problemu tak uz jsem zacinal jasat, ale najednou bum bum bum, 3x za vecer se PC zase vypnul.
Co se tyce grafiky, teploty vetsinou nad 85st. v zatezi nejdou.
Chtel bych ale otestovat jinou grafiku, tu moznost mam, ale nebudou se bit ovladace na HDD s jinou grafikou? Nebo jak byste to udelali Vy?

Tak jsem prehodil grafiky, akorat mi jde PC jen pres HDMI, vubec to nebere DVI monitor, a to jaem i reinstaloval catalyst control center. Na druhem PC kde je ted moje grafika normalne DVI jde. Obe grafiky jsou ATI, ATI HD 4000 series a AMD HD 6000 series, Takze nvidie by to byt nemely, oba maji CCC software.
Cim to?

No nic nemusite odpovidat, teploty na me grafice se vysplhaly na 110stupnu hned po zapnuti PC, bez zateze, navic ty ventilatory, takze dnes jsem grafiku odeslal k reklamaci, mam ji 2 roky tak jsem myslel ze zaruka uz padla, ale jak sem se tak dival, je na ni zaruka 36 mesicu, takze se tu vratim az mi grafika dojde :-)

Zatim diky vsem za pomoc pri reseni mych problemu.

1. Paměti zapojit správně podle manuálu, ne tak jak to "vyjde"
2. BIOS do defaultu
3. ověř si, jaké napájení ty paměti potřebují a případně správně (ručně) nastav hodnoty v BIOSu (napájení, takt, latence)
4. pokud se ventilátory na grafice neroztočí samy --> reklamace

edit: ad 1: klidně dej větrák dočasně na druhou stranu jako tažný, ten chladič to umožňuje.

Ramky nejsou v dualchannelu, nevejdou se kvuli chladici procesoru, nechapu ze vyrobci MB nepocitaji s vetsimi chladici.

Pro mě je zase záhada, proč někdo kupuje vysoký "zubatý" moduly a potom se diví, že je nedostane pod chladič procesoru.
(on ten plech/"chladič" na trojkových modulech je jen zbytečná okrasa která navíc překáží)

Doplním -
Pokud jsi procesor, g.kartu rozvrtal nějakým svým vylepšením, přetaktem, štelováním otáček ventilátorů tak to vrať do základního nastavení.