Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký vybrat foťák?

Ahoj,
po pročtení pár článků a po předchozím podobném dotazu jsem dospěl k tomu, že bych si chtěl pořídit CSC fotoaparát s cenovou hranicí kolem 9 tisíc. Co třeba Nikon 1 V1? Jaké máte návrhy Vy? Díky!

a po předchozím podobném dotazu

Bylo by možné na ten dotaz odkázat? Jinak těžko radit, když jste neprozradil, na jaké jste úrovni a co chcete především fotografovat. Osobně mne CSC vůbec nevzrušují, považuji to za spojení těch nejhorších vlastností kompaktů a DSLR a za velmi exkluzivní cenu.

Takže úroveň - naprostý laik.

- rychlý - pravděpodobně myšleno od zapnutí do prvého snímku - to jsou jen některé fotoaparáty a nejrychlejší jsou DSLR
- "nenastavování" a pěkné fotky - automatiku umí všechny digitální fotoaparáty, ale automatika je též omezením! Fotky dělá fotograf, fotoaparát je pouze nástroj a nástroj neumí sám od sebe dělat něco "pěkně".
- dovolená, výlety - nic se nezměnilo - vyšší třída kompaktů je nejen pro laika v tomto případě velmi vhodnou volbou.
- foťák pro nefotografa NEEXISTUJE! Jak psáno v bodě 2., všechny umí automatický režim, ale to vůbec není zárukou dobrého výsledku.

Uvědomujete si, co jste si vybral? Že je to pevné ohnisko 27mm?

Neuvědomuji. Nějak sem to rychle sepsal, pročetl pár článků a zapůsobilo to na mě dojmem, že to co jsem napsal výše by pro mne mělo být vhodnou volbou. Ale díky vám jsem se dozvěděl, že není. Takže tu problematiku teda ještě trochu prostuduju a jestli teda už teď chápu dobře, tak tímhle http://www.czc.cz/nikon-coolpix-p7100/95793/produk t nic nezkazím, je to tak? Díky za rady.

Kombinaci těla a objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností, s CSC kupujete i "systém", tj. hlavně řadu objektivů - "pevná" skla a zoom objektivy. A teď, co budete na konkrétní scénu volit? Nehledě na cenu...

Lepší kompakt bude pro vás asi daleko lepší volbou, mimo staršího Nikonu P7100 lze uvažovat i třeba o Fuji X20, snad vyřešili problém s "měsíčky", případně Canon řady G...

- rychlý, lehký foťák
- pěkné fotky bez složitého nastavování
- focení převážně na dovolenou a na výlety
- foťák pro nefotografa

V zrcadle těchto požadavků považuji odpovědi ta onanii.
Těmto požadavkům bohatě postačí v současné době libovolný fotoaparát okolo 5-6 tisíc. Jakýkoliv větší fotoaparát bude překážet, nevyužije se uživatelské nastavení -(priorita času, clony, citlivosti.)
Fotoaparáty v mnou uvedené cenové hladině bezpečně zvládnou focení ve všech podmínkách na automatiku, případně na volitelné režimy, 3D foto, panoramatické a full HD video. Zoom 3 - 5x až nad hlavu. Větší v ruce neudržíš a pokud nechceš fotit jelena na druhém kopci, či ptáčka s žížalou v zobáku u souseda na zahradě nevyužiješ jej.Důležité je video v HD.
Pozor na supervelké rozlišení. Pokud nemáš železo na zpracování BR, nebo obrovský HDD a MMC budeš je moct prohlížet leda přes počítač a na uschování potomkům či přenos u sousedů zapomeň. (AVCHD)

Zoom je bezrozměrové číslo, které udává poměr maximální ohniskové vzdálenosti a minimální ohniskové vzdálenosti.
Tvrzení, že všechny DF zvládnou focení ve všem podmínkách a ještě na automatiku, je velmi odvážné. Tedy, ony tak nějak "zvládnou", ale s jakým výsledkem? Jsou situace, kdy to nezvládne ani automatika DSLR, natož levné mýdlové krabice.
U DF očekávám schopnost fotografování, nějaké video je jen přidaná funkce a velikosti souboru se není třeba obávat a navíc kvalita se dá nastavit.

Děláš z komára velblouda. Lidem, kteří pořádně neví, jaký přesný parametry od foťáku chtít, stačí nějakej slušnej kompakt. Výše uvedený požadavky to potvrzují, jak psal Henessy. Nemusíš si tady mastit triko nad tím, jak tomu rozumíš.

Žádnej, nesleduju, co aktuálně blije trh a není to můj šálek kávy.
Ale místo machrování bys mohl raději rovnou sám něco doporučit, ne tady pitvat problematiku. Proto dotyčný přišel do poradny, aby mu někdo zkušenější pomohl něco vybrat, ne aby mu někdo zkušenější přehazoval, že je to příšerně složitý a nic mu nevybral. Nebo i vybral, ale těch keců okolo (jako obvykle)!

Ale místo machrování bys mohl raději rovnou sám něco doporučit

Nic jako v minulém vláknu? Za úspěch považuji už rozmluvení jeho výběru CSC!
A ano, je to velmi složité, předpokládám, že to nekupuje na pár měsíců a v tom případě těch "keců" není nikdy dost!

No takhle může radit jen ocas. Mám CSC samsung déle jak rok a naučil jsem se s ním vše co potřebuju, jedinej důvod proč se chystám ho zbavit, je že nevidím co fotím s bleskem (ukazuje náhled konečné fotky -expozici .... to je bohužel zrovna tím že mam jeden z prvních verzí systému NX5). Pro amatéra je CSC absolutně luxusní věc. Zrcadlovku jako takovou by si ten kdo tomu rozumí, koupil asi jen kvůli Fullframe snímači. Příště radši piš co je dobrý a když něčemu nerozumíš, nesnaž se špatně informovat.

Můj učitel mi vždy říkal. Dobrý fotograf udělá fotku s každým aparátem. Jen je rozdíl v pohodlí jako u jízdy na kole a autě. K cíli se dostaneš v obou případech, jen se víc zapotíš A to bylo v době, kdy nebyly ani digitály, ani Photoshop.. Fotím dlouho a rád, ale ještě jsem se nesetkal s amatérem, který MUSEL něco vyfotit a jeho aparát to nezvládl. A i to zrno z té nejlevnější mýdlové krabice může vypadat jako umělecký záměr.Spíš je nebezpečí, že s ručním nastavením se dostane amatér za roh ( sledovat hodnoty času clony a citlivosti aby to bylo v lajně je docela náročné)

A co se videa týče, dnes dělají foťáky lepší videa než před rokem amatérské kamery, včetně zoomu, stereozvuku a focení současně s filmováním. A je to v ceně.:-D

A k té automatice, jsou i předdefinované scény, laborování s ISO, vlastní nastavení automatiky, vyvážení bílé.......( a to už od tisíce)

Je k tomu dovětek: Dobrý fotograf si uvědomuje omezení svého fotoaparátu. Osobně nevidím v možnostech více nastavení nějaký velký problém, když nebude chtít, tak použije automatiku a pokud to bude v rozumných podmínkách, tak to obvykle automatika zvládne. Ale protože nebude pořizovat DF na pár měsíců, mohu předpokládat, že pronikne do toho hlouběji a bude chtít i více. Proto raději je lépe pořídit už odpočátku něco rozumného. A cenu sice staršího typu, ale stále kvalitního kompaktu považuji za lepší než nějaké levné mýdlové krabičky. Zvláště ve světle tohoto poněkud smutného srovnání.
Koneckonců, může se podívat sem.

Ve výprodeji je slušný foťák Canon PowerShot SX150 IS,za 2,5 tis.Koupil jsem,zkusil jsem a je to za ty prachy dost dobré.Trochu vadí nižší světelnost a zkreslení objektivu,ale za dokonalejší a na běžné fotce neviditelné chyby je třeba vysázet řádově desetinásobek .Takže pro amatérského fotografa je to ažaž

já bych to řešil cestou přirozeného vývoje.

Kup si nějakej obyčejnej kompakt a foť. Za pár dnů/týdnů/měsíců zjistíš CO nevyhovuje a na to se při příštím nákupu zaměříš.
Já si kdysi koupil za 7k odolnej kompakt a fotil a fotil. časem jsem zjistil, že rád fotím makra (protože to je asi nejjednodušší cesta k rádoby uměleckým fotkám) a další foťák byl ultrazoom. Pak jsem si z rozmaru koupil digitální zrcadlovku, udělal pár fotek totálně na hovno, zkazil si několik zajímavých foto-okamžiků a vrátil se zpět k obyčejnému ultrazoomu, protože nebyl čas ani chuť se prokousávat xset-stránkovým manuálem.

A pokud chceš být profi, postup stejný. S kompaktem uděláš potřebné "zaznamenávací" fotky a v rámci samovzdělání se naučíš základy, které budeš s další výbavou prohlubovat postupně. Imho všechny foťáky nad 4k jsou pro začátek plně dostačující. Navíc jakákoliv "nekompaktní" kráva tě začně brzo obtěžovat.

přesně tak, těch možných nastavení je i v "automatu" tolik, že pochybuji, že je někdy všechny plnohodnotně využiji.

pár zkušeností: Nedávno mi za barákem přistál, chvilku seděl a pak odletěl vrtulník (nehoda na silnici) a jelikož to bylo v noci a místo nehody bylo nedostupné, tak jsem byl rád za ultrazoom. v klidu jsem si zkoušel různý režimy a fotil. S digitální zrcadlovkou bych nevyfotil ani tu mlhu co se zvedla, když letěl do pryč, protože bych netušil co vlastně mám nastavit. Takhle jsem mohl rychle "cvaknout" když potřebné světlo dodali projíždějící cajti či sanitka.

No a k zamyšlení jsou taky dobré zkušenosti z koncertů a jiných společenských akcí, kde když jsem fotil zrcadlovkou a vždy mi displej ukázal barevnou koláž či tmu, byl jsem oprávněně za machrujícího debila u okolostojících :) Opět mnoho fajn fotek nenávratně pryč.

Tak jsem si vzpomněl na dobu, kdy se ještě mokré filmy sušily v koupelně a kolegovi přejela holčička mokrý film kartáčkem na zuby. Co to udělalo s želatinovým povrchem ....Dal tu fotku do soutěže a dostal cenu "Za originální umělecké použití rastru":-D A já jsem chtěl vyfotit plachetnici vyplouvající z přístavu v pravé poledne, nechal nastavenou expozici z předešlého dne a vyšel mi z toho luxusní noční snímek.:-D Dnes by to spravil Photoshop ale bylo by po umění.

A profi nádobíčko? Stativ, brašna, objektivy ....Nikdo to nechtěl nosit,zůstalo to na hotelu, tak žádné fotky, -maminka na velbloudu, Pepíček u vodotrysku, Mánička bumbá u sochy .....
Od té doby na cesty kompakt .

Myslím, že tímto foťákem neuděláš chybu: Panasonic DMC-FZ48, případně Panasonic DMC-FZ150. Mám FZ 38 a nedám na něho dopustit. Můžeš nastavit automatiku, manuál, prioritu clony, prioritu času a spoustu dalších vychytávek. Ze začátku nastavíš automatiku a časem manuál.

A to ja som zas roky fotil s FZ10 a FZ30 a nedám na ne dopustiť ;) Skvelé mašinky. Ale už som mal potrebu posunúť sa ďalej.

Já mám FZ 28, protože FZ 18 jsem už nesehnal, a jsem spokojen, na moje focení stačí. Myslím si ale, že pořadí je následující: 18>28>38>48.

Megapixelhunt na stejně velkém čipu má negativní vliv na kvalitu fotek. Jenže když si to hloupé masy žádají, proč by to výrobce nedělal, že :-|

Pokud budu někdy v budoucnosti nucen pořizovat další aparát (starý fyzicky odejde), jsem rozhodnut jít jedině do zrcadlovky.

Pánové . Zkuste si přečíst zadání. A raději několikrát.

- rychlý, lehký foťák
- pěkné fotky bez složitého nastavování
- focení převážně na dovolenou a na výlety
- foťák pro nefotografa

Jako kočkolap pro mladistvé bambélačka na krk Kompakt Fuji FinePix S4200.

A chceš li auto převážně na dovolenou a výlety, kup si Subaru OUTBACK 2.5i. Ze začátku to budou dovolené, později přidáš Relí Monte Libušín, pak mezinárodní a na Dakaru ho využiješ naplno.:-D

Ajaj. O tom to je. Za málo peněz na krku dělo a nechat si říkat rejžo. Čím větší, tím lepší.:-D

No a návrh by měl oscilovat se zadáním to je: ZNOVU - Dovolená , výlety rodinné snímky.Tomu odpovídá bohatě cenová hranice 5-6 tisíc.Úmyslně neuvádím značku, protože v této kategorii odpovídá vše.
Já na výlety nosím v kapse od košile Olympus VG 160 za 1500,-, do společnosti Olympus Mju.
Když jdu na výlet fotit, pak Sony DSC-HX200V. A když se jdu vzrušit, pak vytahuji něco z klasiky na film.:))

Za jeden z nejlepších přístrojů současnosti považuji CANON EOS 600D s vynikajícím poměrem cena-výkon http://www.alza.cz/canon-eos-600d-objektiv18-55mm- d223369.htm - je to ovšem zrcadlovka, takže trochu větší rozměry než kompakt, pokud chcete kompakt /menší rozměry, nic jiného v tom není/, pak FUJI X20 http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4013537-cz-fujifi lm-x20-cerna?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_ campaign=FujifilmX20 nebo LUMIX LX7 panasonic-lumix-dmc-lx7 nebo CANON G15 canon-powershot-g15

Za jeden z nejlepších přístrojů současnosti považuji CANON EOS 600D

Tak to máš laťku sakra nízko. Já bych typoval Hasselblad H4D-60. Tato značka lítá jako družice okolo země.
No a do kapsy osvědčenou Leicu M9
Pro chudé pak Canon EOS 1D Mark IV, nebo Nikon D4

V poměru cena-výkon pro běžného amatéra je EOS 600D v současnosti dobrá volba. Přístroje, které uvádíte jsou velmi drahé a vysoce profesionální, pro běžného uživatele nevhodné a těžké. Leica M9 je přístroj velmi sofistikovaný, pro běžné použití nevhodný /pouze manuální ostření, absence blesku atd./ Běžný amatér rozdíl v kvalitě nepozná a bude se mu s tím hůře fotografovat, nehledě na cenu těchto strojů.

Samozřejmě to není myšleno vážně. Fotoaparát v ceně auta pro začátečníka je stejně nesmyslný jako fotoaparát v ceně 10 000,- . Do příchodu digitálů (a to není tak dlouho) neměly fotoaparáty automatické nastavování vzdálenosti a ostření se provádělo okem přes fresnelovu čočku, zjasněním středu , dálkoměrným zařízením, expozimetr byl v kapse ... Hloubka ostrosti kombinací clony a času. Blesk byl přídavný, byl li třeba.Na mráček nad sledovaným objektivem, nebo odlesk v okně se chodilo několik dnů, kácející se linky upravovaly nakláněním zvětšováku. Tmavá místa se upravovala máváním ruky pod lampou zvětšováku atd......Dnes stačí telefon a Photoshop.

Já mám například tento a nestěžuji si. Optický zoom si nemůžu vynachválit a makro z 1 cm zaostří krásně. Na dovolenou, na výlety, na procházky, na psy, přírodu... Zapnu, auto mám nastavené a hned fotím a fotky jsou naprosto dostačující. Nepotřebuji (a zároveň ani nechci) nastavovat detailně nějaký vychytávky 5 minut a pak vyfotit 2 fotky, 100 let nežiju.
Akorát jsem koukal a nevím, kde se dá ještě koupit. Já ho měl v akci za 2500, takže jsem naprosto spokojený.

Po krátkém uvažování nad Nikon CoolPix P7100 sem zjistil, že se mi docela líbí. Můžu ho půjčit někomu, kdo s tím umí. A kdo ví, jestli by mě za pár týdnů nebavilo si s foťákem hrát, za ten rozdíl pár tisíc bych do toho asi šel. Líbila se mi i vyklápěcí obrazovka. Nicméně po delším zauvažování jsem zjistil, že bych od foťáku chtěl i dobré video a vůbec mi bohužel nepřijde, že by to ten CoolPix splňoval. Co tedy doporučujete jako lepší alternativu? Ultrazoom, je to dobrá volba? Nebo nějáký jiný kompakt?

Omezeni na XY minut neni v realu zadne omezeni, jeden zaber nikdy delsi nebude (vyjma nejakych timelapse hratek). Staci se podivat na jakykoliv film - malokdy je jeden souvisly zaber delsi nez minutu. ;-)

BTW - uz jsem loboval vedle - aktualne jde v doprodeji koupit za velmi prijemnou cenu Nikon 1 J1, kdo chce neco celkem maleho s kvalitnim vysupem, tak smele do nej. M.j. umi i "full HD" video se slusnym kontinualnim ostrenim behem nataceni. (coz je bolave misto spousty fotaku)

- urcite to neni strojecek pro kazdeho, ale pomer cena/vykon je ted v tuhle chvili bezkonkurencni. Vseobecne se vyplati sledovat tyhle doprodeje - novejsi modely obvykle neprinasi zas az tak zasadne vic aby se za ne vyplatilo dat trojnasobek. :-)

je to ekvivalent zhruba 27 - 80mm u kinofilmu, ostri od 20cm (brano od roviny snimace, predpokladam... ?) - takze vylozene na makro to neni - ale rozumny detail neni problem. Na dalku by to chtelo jeste ten 30-110, videl jsem nekde set s obema (10-30, 30-110) za neco pres 7000 - to je porad skvela cena.

Jo a postreh z vikendu kdyz jsme si zase trochu hral - Nikon hodne prekvapil v zpracovani do jpegu - skutecne z toho lezou pekne fotky, verim ze vetsina uzivatelu nebude muset resit nejake zpracovani rawu. Na tomhle Nikon hodne zapracoval, v minulosti z jejich jinak skvelych fotaku lezly jpegy dost hnusne. ( z me D90 napriklad, tak fotim jen do rawu)

- vcerejsi vycvaky na namesti - snad nejvetsi nevkus na 4 kolech co jsem kdy videl: 1370853589.JPG - J1 na plne automaticky rezim "pro blondyny" ("mackej spoust a o vic se nestarej"), neupraveny jpeg. Dalsi neupraveny - "moderni umeni": 1370854025.JPG Kdyz jsem se pak dival co je v rawu (umi ukladat Jpeg+raw), tak to zpracovalo velmi rozumne.

Ok, díky... "na dalku by to chtleo jeste ten 30-110". Nasel jsem nejlevnejsi pod 8000, navic ve stribrne barve, kdezto cerny s 10-30 je za 5500, takze pro me rozdil znatelny, navic porad prendavat objektivy a tahat jeden navic s sebou me nelaka. Jak to s tim tedy je? Co s tim 10-30 vyfotim a co uz ne? A dalsi muj dotaz. Co tenhle fotak? http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-1-v1 / Je v necem lepsi? O tolik drazsi neni...

nekam hodim ukazku kolik je 10 a 30mm az si s tim budu nekdy hrat, nijak "dalekonosne" to neni. V1 ma elektronicky hledacek (muze se hodit, udajne dost slusny) ale nema interni blesk (muze nekdy chybet) - zas ale ma "sanky" pro externi blesk ktere nema J1. Tot tak nejak hlavni rozdily J1 - V1