Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr fotoaparátu

Ahoj,
kupuji nový foťák a rád bych se Vás zeptal na rady, doporučení, názory atd. Od foťáku chci:
- přívětivé ovládání
- dobrý zoom, dobré barvy, věrné podání
- dobré fotky za hodně sluníčka (dovolená)
- dobré fotky s bleskem (hospody, ohňostroj...)
- nahrávání hd videa se zvukem
- hdmi výstup, sd karta, usb...
- dobrá automatika (focení nerozumím, chci, ať si foťák všechno udělá sám)
- samospoušť, displej a další dle mne již běžné fce
- kvalitní tělo, materiál..
- rychlé focení
- cena do plus minus 5000,- Kč
Co ještě od foťáku chtít? Vaše nápady? Co třeba tenhle?

Díky moc!

- nevím co to je.
- co je "dobrý zoom"?
- ohňostroj s bleskem?
Aha, tím se to vysvětluje:
"..dobrá automatika (focení nerozumím, chci, ať si foťák všechno udělá sám)..." Takže jakákoliv mýdlová krabička, ono je to dnes celkem jedno. Nejlépe je výlet ke Škodům, kde dokáží poradit a tu věc si můžete ohmatat. Ale nečekejte v této kategorii žádný zázrak, výrobci jsou naprostí magoři a vyrábí nesmysly, které se sice líbí frikulínům, ale to základní neumí pořádně.
Opravdu pikantní je srovnání s daleko staršími produkty.
Pokud mermomocí, pak bych možná uvažoval o tomto: http://www.alza.cz/panasonic-dmc-sz7ep-k-cerny-d33 0669.htm

Do kapsy a na nějaké srazy prastarý Olympus C-350, pokud by se do toho nepletla EU, pak bych si přál být s ním zpopelněn, až nadejde čas.
Fotoaparát je pouze technické zařízení, není sám o sobě "dobrý" nebo "špatný", tyto filosofické kategorie se nemohou vztahovat k technickému zařízení! Jsou pouze parametry a technická omezení. Stejně tak fotoaparát "nedělá" "dobré" nebo "špatné" snímky. To činí živočich, co mačká spoušť a pokud si není vědom technických omezení, pak to ten přístroj nedovede sám překonat.

Jelikož jsem začínal se Smenou 8M, pak máme naprosto rozdílné zkušennosti, znalosti, dovednosti. Tím i požadavky na technickou stránku daného zařízení. Jsou věci, co ultrazoomem s prťavým snímačem a nesmyslným počtem pixelů neuděláte, ani kdybyste se rozkrájel. Zase při dobrých světelných podmínkách UZ bude relativně dobře fotit, ale zde zase záleží jak to ten procesor (a použitý algoritmus) "vyžehlí", viz tristní srovnání se starými DF.

Viz třeba toto téma.

Kouknul jsem na to srovnání foťáků a jen bych podotknul, že sice nevím, kolik stál Olympus C-760 UZ, ale já jsem za C-720 UZ zaplatil téměř 16K, později tedy zlevnil asi na 12K, jestli šel ještě níž nevím, možná tak v bazaru.... Třeba porovnávaný Olympus VR 320 se dá pořídit za 4K.

Je sice pravda, že ceny byly dříve někde jinde, ale problém je, že vyrobit kompakt podobných parametrů za cenu okolo 5 000,-Kč by vůbec nebyl problém.
Koneckonců i třeba operační paměti se tehdy prodávaly za naprosto jinou cenu než dnes při lepších parametrech. Stejný pokles cen by se dal očekávat i v oblasti DF (koneckonců i komponenty mají podobný cenový vývoj) aspoň při zachování kvality.
Třeba srovnat Fuji 6500fd s dnešními "kousky" by byla asi smutná sranda.
Bohužel, slušnější kompakt jako třeba Canon G15 a jemu podobné, jsou cenově stále v podobné relaci.

Myslím, že zachovat světelnost 2,8-3,8 se zoomem 10x a nacpat to do kompaktu za 5000,- by asi byl problém i dnes. Nevím, nehledal jsem. Optika bude rozhodovat o ceně, alektronika asi už ne.
Podle mě by bylo férovější porovnávat třeba ten Olympus C-720(725, 760) s tebou linkovaným Canonem G-15, už jen pro porovnání, co se dalo v dané době pořídit kolem 15K.

si kup nejakej lepsi smartphone, pravda bude to stat vic nez pet tisic, ale zase mas dve veci v jednom, kvalita fotek treba u drazsich Samsungu je srovnatelna s beznyma kompaktama. (dneska ma cenu kupovat fotaky jen zrcadlovky, ale ty jsou drazsi a nejsou tak uzivatelsky privetivy)

Nostalgicky jsem si v bazaru pořídil kinofilmový Canon EOS 300. Po krátké době "zvyknutí si" je to na ovládání naprostá bomba. Předpoklad je ale ten, že si uživatel aspoň rámcově dokáže představit vliv nastavení clona/závěrka na výslednou fotku. Plný automat má samozřejmě i tahle prehistorie. :-)
Ovšem největší zážitek je ten, že do battery packu cpu baterky, které syn odhazuje z digitalního foťáku jako "už vybité". :-D

No to snad ne! "Chytrý" křáp, co není ani jako telefon, natož fotoaparát, to je tedy rada...
S tou "kvalitou" je to stále leda přání markeťáků, kam se do těch klumpů vejde objektiv? Nehledě na velikost snímačů v tom běžných.

Na zatloukání hřebíků je také nejlepší kladivo a ne stříbrná lžička.

Sice starší a také s mouchami, ale za ten příplatek by šel.
zde je dokonce i na skladě.

cena 5.000,- a kolik stoji ten co mu nabizis?

levne kompakty nejsou lepsi nez fotaky v mobilech, pravda v mobilech neni optickej zoom (obvykle v tyhle kategorii 3nasobnej), takze si nemuzes priblizit, ale jinak na bezne momentkove foto to uplne staci, fotak (tim myslim kompakt) dnes netreba.

+ 3 364Kč, což při předpokladu, že to nebude mít jako ozdobu na půl roku, tak je to rozumné finanční rozhodnutí.
A v hospodě z té mobilní nádhery získá leda přenos z "brabeniště"! Nehledě na ergonometrii, pak fyzika nepustí. Stále jsou i ty levné kompakty lepší než to v mobilech. Tedy, pokud se nedá na úpravičky ve stylu Nokia...