Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CMOS CHECKSUM ERROR pri štarte

CMOS CHECKSUM ERROR DEFAULTS LOADED, takáto hláška sa mi spustí pri štarte PC, dam f1 to continue a spusti sa mi windows normálne, ale so zle nastaveným časom, rokom a dátumom, baterku som kúpil novu a stále to robí, CMOS jumper som vytiahol a naspäť založil(ak sa teda tak robi reset CMOS cez jumper) a stále to robí. pridávam fotku tabuľky oi43.tinypic.com/kckugn.jpg

V podstatě jsou tyto možnosti:
a) máš smůlu na vadné kusy baterky (změřit napětí - ale externím voltmetrem)
b) vadný obvod RTC s pamětí CMOS
c) nějaká závada kolem připojená baterky, takže se napětí z ní nedostane až na CMOS.
Pokud budeš měřit napětí baterky, tak změř i napětí na prostředním pinu té trojice kontaktů, jak se dělá reset CMOS. Mělo by tam být napětí o něco nižší, než na baterce, ale MUSÍ tam být.

A este vlez do BIOSu a load defaults, save and exit. Ak bude po restarte stale pisat CMOS checkusm error tak je vadna CMOS asi. Alebo je odpalena elektronika okolo 3Vbat napajania. Ptz ak je PC zapnute v 230V tak nepotrebuje CMOS baterku vobec. Predpoklad je ale ze ulozis v CMOS defaults v BIOSe.

tak staci ze je v riti jeden bit ktory sa neprejavi normalne pri funkcnosti ale v checksume sa prejavi. (aj ked teda vadnu CMOS som este nevidel, ale ja neviem ci tam u neho neskusal niekto jake pekne vyboje idu z koberca alebo vlneneho svetra do kontaktu od baterky apod :)