Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fyzická osoba: může vystavit fakturu?

Jsem fyzická osoba, zaměstnanec, nepodnikám, nemám živnosťák, DIČ a tyhle věci. Jen prodávám svou knihu. Obrátil se na mě člověk z firmy a chce si ji objednat na firmu, žádá fakturu. Můžu vůbec za těchto podmínek fakturu vystavit? Jestliže jo, co na ná mám uvést?

Děkuji všem,
Pavel

Podle mého názoru (IMHO jez.) můžeš (konzultováno s L_Core)
Na faktuře uvedeš své kontaktní údaje, doporučuji i rodné číslo, abys byl jednoznačně identifikovatelný pro finančák (nemáš IČ).

Fakturovat budeš podle autorského zákona, tzn. na faktuře uvedeš větu např:
Faktura je vystavena na základě autorského zákona č. 121/2000 Sb

Samozřejmě se na faktuře nebude vyskytovat DPH - žádné základy, daně, žádný datum uskutečnění zdanitelného plnění. Pouze datum vystavení a datum splatnosti faktury.

Můžu vůbec za těchto podmínek fakturu vystavit?

Jasně že můžeš ;-) Nikdo ti nebrání vystavit fakturu. Nikde není uvedeno, že by fakturu mohl vystavovat jen podnikatel. Ostatně naše zákony neznají ani sám pojem "faktura" :-D Teoreticky může vystavit fakturu i soused za posečení zahrady nebo paní, co mi upletla pro dítě svetr nebo člověk, který mi prodal pět kilo jablek na štrúdl ;-)

Akorát si musíš dávat pozor, abys ten příjem řádně přiznal ke zdanění, ale o tom jsme si tady myslím už povídali ;-)

OK :-) Jen pro doplnění: Faktura vlastně znamená, že chceš za něco zaplatit, jakým způsobem (banka, hotově) a dokdy. Při odebrání a okamžité platbě "z ruky do ruky" se vystavuje většinou jen příjmový pokladní doklad. Pokud ale dodávka probíhá na dálku (třeba přes internet) nebo má platba proběhnout jindy než dodávka, tak musí být někde zaznamenáno ohledně placení, že dodavatel chce od odběratele kolik, za co (2 kusy knihy XY), dokdy a jakou formou - např. platbu zašlete na můj účet číslo 123456789/1234 pod var.symbolem 9876.

Jo, Evi, tyhle věci normální člověk neví.

Hmm, že bych byla nenormální? :-D

Půjde o zaslání zboží (kniha a CD) poštou. Mám udat celkovou cenu nebo to rozepsat zvlášť (včetně ceny za poštovní služby)? Je mi jasný, že o DPH nesmí být ani zmínka, ale mám teda uvést jen cenu nebo někam napsat DPH 0% (nebo DPH neuplatněno)?

Normální, hm, však víš... :-)

Pavel

Ostatně naše zákony neznají ani sám pojem "faktura"

To je právě ten bo*del v našem právním řádu, že pojem "faktura" zná spousta právních předpisů, např. i obchodní zákoník (§ 13a), zatímco zákon o DPH dělá mrtvého brouka, jaky by o žádné fakturaci nikdy neslyšel.....

konstantní symboly pro běžné smrtelníky byly zrušeny již v roce 2004.

Ano, vím, že byly zrušeny. Ale řada lidí o tom neví a dělá pak problémy, když nejsou uvedeny. Proto doporučuju radši nějaký konstantní symbol na fakturu uvést. (Psala jsem ostatně "bývá zvykem uvádět konstantní symbol platby", nepsala jsem, že je to povinnost.) Není to nic proti ničemu a předejde se zbytečným problémům a případnému zdržování plateb plátcem.