Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Recovery OS, NB ASUS. Nedaří se..

Dceři odešel v notebooku disk (nečitelný, elektronika v háji). Pořídil jsem nový, stejná značka/velikost, vyměnil (neformátoval, prostě jen zasunul).
K notebooku nemá instalační DVD Windows (W7/64/Home Premium), ale jen asusácké "Windows 7 recovery Media". Jedná se o tenhle typ: http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/UL80Ag/He lpDesk_Download/
"Normální" manuál to nemá, jen jakousi pidi-stručnou uživatelskou příručku.

Nabootoval jsem z toho DVD, spustil obnovu. Po skončení si obnovovací program vyžádal DVD s drivery, i to jsem mu podsunul. Vše skončilo pokynem, abych vyjmul DVD a nastavil správné bootování.

V BIOSu jsem nastavil prioritu bootu z HDD. Uložení, restart, po POSTu jen bliká vlevo nahoře vodorovná čárka. Indikátor činnosti disku (LED) je tmavý. Po několika minutách pokyn:

Reboot and Select Proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and pres a key

Nabootoval jsem Hiren's Boot, disk vidím, při procházení adresářů se zdá, že Windowsy jsou řádně nainstalované. Není tam ale 100MB particie, jak mám u stolního PC, jen C (Windows) a D (data), půl na půl (byla to jedna z voleb při spuštění recovery).

Jak postupovat dál? Co dělám špatně, kde by mohl být problém?

Díky.

Zkusil jsem nabootovat z DVD Win7/Pro/64, které tu mám, podle návodu win7_oprava_mbr.html

Tady se mi ale žádný systém neobjevil:
[win_mbr_03.png]
Asi důsledek toho, že houmy chci opravovat z DVD Pro.

Jiná šance, než sehnat si DVD Home Premium tedy není? Ach jo. K čemu pak jsou ta recovery média.. :-/

----
edit: takto to vypadá při pokusu opravy z W7/Pro:

[19412-p1070133-jpg]

Po "Opravit a restartovat" pořád W7 nejsou bootovatelné, informace prý není možné zapsat.

Defaults jsem dal, divné, že při defaultu to přetaktovává o 3% (dal jsem raději nulu). IDE jsem přehodil z enhanced na compatibile a hle, disk v BIOSu konečně vidím. Save a jdu recoverovat

Secure boot či UEFI to nemá, je to 5 roků starý NB.

BIOS na NB je oproti tomu na PC jakýsi očesaný, respektive nedá se pořádně k ničemu dostat.

No, v defaultu je CPU přetaktováno o 3%. Mohu zvolit nula/nic, 1,2,3,4,5..%. Netuším, co to znamená, manuál k BIOSu neexistuje. Každopádně load defaults nastavilo ty 3%, dal jsem nulu, a po restartu už na disk šlo instalovat.

V BIOSu se skoro nedá nic nastavit, jek blbinky kolem loga, datum/čas, hesla, bootování a IDE.

Tohle jsem, příteli, taky nepobral, ale musím vyslovit souhlas s tezí, že notesy od Asusu jsou pekelné a šílené krámy. Vždy, když mi to přistane v katovně, rosí se mi čelo hrůzou. Poslední kousek jsem instaloval (výměna disku za nový) čtyři dny. To si prostě dělá co chce.

Ten disk je SATA alebo PATA?
Enhacned a compatible maju len vplyv na to ze na jakom radici je PATA (kombinovane so SATA alebo extra) alebo nieco take (na starych intel chipsetoch to bolo takto kombinovane), plus jeden z nich ma potom nativne adresy, co je ale nepodstatne vsetky OS vedia pracovat aj s nativnymi. Skor tam mas nejaky bordel v nastaveniach BIOSu pozakazovane cosi v boot order alebo nejake OPROM. Ked to s compatible funguje tak to pouzivaj tak, ale neni to prvotna pricina.

(skor su na tom disku nejake haluze, vymaz prve 1% (vcetne MBR) v killdisku na UBCD a skus instalator Win alebo to recovery - s defaults v BIOSe musi ist recovery spravne)

Nakonec obnoveno. No… obnoveno, bude potřeba to doladit, zatím nefunguje wifi.

Recovery proces z DVD, to je tedy dílo. Desítky minut se načítají data (Windows) s recovery DVD, následuje čtvrthodina čtení dat/ovladačů z driver DVD, následně se připravuje Windows pro první použití (asi 4x restart), mezitím vyskočí okno System preparation tool (viděl jsem poprvé v životě), dal jsem OK (aniž pořádně tuším, proč). Konečně došlo k jakoby prvnímu spuštění Windows, nastavení jazyka (doposud vše běželo v angličtině), deset minut se "připravovala" plocha a nakonec Windows nastartovaly jak jsem očekával. Bonus: bez asusáckého bloatware!

Dnes končím, zítra zazálohuju Acronisem a začnu pátrat, proč NB nemá nainstalovanou wifi podporu (žlutý vykřičník ve Správci zařízení). Pak se taky dám do winupdate.