Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalace Ubuntu 14.04 Dual-Boot s W7/Ubuntu nerozpoznava system na disku

Zdravim,
predem se omlouvam ze pisu bez hacku a carek, pisu zrovna prave z ubuntu a zatim sem nevykoumal jak tam dat SPRAVNE nastavenou ceskou klavesnici, takovou, jaka je pod volbou CZ na w7. Ubuntu se mi celkem libi, ale mam takovy problem: jak se spousti livecd a nabootoje se poprve ubuntu, na plose je hned ikonka "install ubuntu 14.04 LTS". A kdyz uz jsem se rozhodl, ze si ubuntu nainstaluju jako dualboot s w7, tak sem prosel instalacnim procesem asi tak do poloviny {jakoze pripravy na instalaci}. A instalator mi zahlasil, ze na tomto disku nebyl nalezen zadny jiny OS {coy samosebou neni pravda, je tam w7}. Nechce se mi nejak vrtat v partitionech, obvzlast ne, kdyz ani nejsou poradne popsane. Chtel bych se tedy zeptat, proc mi to ubuntu nedetekuje/jak to mam nainstalovat jako dualboot.

Diky, SteveXtreme.

P.S.: Touhle dobou co si tohleto ctete uz pravdepodobne sem zpet na windowsech. Dokud se tahle situace nevyresi, ubuntu opoustim s velkym sklamanim.

Problémy občas dělá UEFI. Za to Ubuntu nemůže, naopak, je samo trochu obětí.. Windows je potřeba mít nainstalovaný v UEFI módu a Ubuntu naopak bez UEFI. Tak mi to zatím fungovalo, linuxový grub našel zavaděč Win a dualboot fungoval. Když jsem předtím instaloval i Ubuntu v UEFI, tak po instalaci po něm nebylo ani vidu ani slechu a rozhasilo to ještě zavaděč Windows.
Každopádně si to dneska zopakuju na novém SSD, tak když počkáš do večera, tak ti můžu poradit přesněji.

Takže bylo to nakonec trochu jinak. Postup:

1) Instalace Windows. Médium jsem nabootoval v UEFI režimu. Instaloval jsem na zcela prázdné SSD. Windows si vytvořily dva oddíly, jeden 100 MB a druhý o velikosti zbytku kapacity.
2) Po instalaci jsem zmenšil oddíl se systémem, aby vzniklo volné místo 34 GB (to kolik si vyčleníš pro Ubuntu je ale zcela tvá věc).
3) Instalace Ubuntu, nejdřív bez UEFI, jak byl původní předpoklad - fail. Instalace proběhla, ale zavaděč se nenainstaloval. Druhý pokus - instalace v UEFI módu už byla úspěšná. Při instalaci jsem vytvořil oddíl ext4 o velikosti 32 GB (přípojný bod /) a ve zbylém volném místu odkládací prostor (zde si ale můžeš vytvořit oddílů více, např. samostatný oddíl pro /home). Po restartu najel grub a bylo tam jak Ubuntu tak boot manager Windows.

Pokud bys chtěl si to bootovací menu upravit podle sebe, doporučuji Grub Customizer.
grub-customizer
PPA:
https://launchpad.net/~danielrichter2007/+archive/ ubuntu/grub-customizer

Bla, bla, bla.... kraviny. Nevím stále jak to nainstalovat na můj volný partiton. A STÁLE ubuntu nedetekuje win7. Takže 1.) WTF? Myslel sem že ubuntu je natolik chytrý, že *musí* detekovat windows a jeho data, který zabírá celý první partiton (disk je splitlý na 3 partitiony, všechny zhruba o velikosti 500-800 GB, nasazený na 2TB disk). Partition D: mám volný. A na ten chci nainstalovat ubuntu. Ale ubuntu se i podle toho guidu furt brání. Není nějaký autoinstall? Mě se v tom fakt nechce moc vrtat a pak nakonec přijít o celý windows kvuli debilitě instalací linuxu. Proč to nedetekuje winy tak jak je to v každém druhém guidu?
Mám doma ještě 2 80GB hadry, ale na serial porty, takže do mého kompu nepoužitelné.

Pokud pises ze tomu nerozumis, ale delam to tak vzdy pokud je to mozne ikdyz tomu rozumim :-), proste si na dualboot koupim dva disky. Na jeden dam windowsy a na druhy ubuntu a je to, nic se nemuze pokazit.
Pak uz si jenom vyberes ze ktereho disku chces bootovat, pokud z disku s ubuntu, resi to nainstalovany grub, pokud z windows, doinstalujes si do windows easybcd.

Jinak ale automatickou instalaci v ubuntu zasadne nepouzivam, hezky si to pripravim rucne, uz proto, ze pokud delam reinstal (instalaci nove verze bez povyseni - ne vzdycky se automaticke povyseni povede), tak abych preinstalovaval skutecne jen system a ne uzivatelska data. Z toho duvodu teda vytvarim dve partition a to hlavni "/" a uzivatelskou "/home". Pak jeste vytvoris malou cca. do 10GB partition na cache (swap). A je to.

Avšak instalace jakéhokoliv instalačního systému, natož dualboot na jednom fyzickém HDD je náročný administrátorský počin, kde se vyžadují také nějaké znalosti a dovednosti a aspoň jedna Poirotem oblíbená buňka.
Takže ve vašem případě i s IQ 120 holt nic...
Já to zatím tiše sledoval, ale když jste přesto, že rady jste dostal, se začal chovat jako obvykle, tak jsem neodolal...
Ani klávesnici si neumíte nastavit...

A to mi píše patnáctiletý hošík, který je dosud tak zpozdilý, že místo aspoň osahávání holek/kluků se snaží marně instalovat Ubuntu v dualbootu s redmondských os, ač dostane návod. Kdyby se vám náhodou opožděně vzbouřily ty věci v pytlíku, pak, prosím, sem. Snad to do pětadvaceti zvládnete. Tu instalaci Ubuntu i holku/kluka...

To instalujes z toho live systemu stale? Co bootnes z cd a hned spustas instalaciu?
Dual boot som uz dlho nerobil, ale instalator nemusi vidiet predchadzajuci system, to predsa nie je nutne, aby si mohol instalnut Ubuntu. Je tu vsak potom moznost, ze sa ti nebude v Grube zjavovat ponuka na dual-boot a bude nutna uprava Grubu, co ti ako zaciatocnikovi neodporucam robit.
Pre teba bude asi najlepsie pouzit wubi.