Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno jaky levny NAS server (WD my cloud nebo ZYXEL NSA325 v2)

Zdravím,

chtěl bych vás požádat o pomoc s výběrem NAS serveru

činnosti ke kterým by měl server sloužit

- multimediální DLNA knihovna pro TV, xbox atd. (bylo by dobré pokud by zvládal streamovat různé formáty a zvládal CZ titulky - nevím na kolik je důležité mít různé kodeky na přehrání atd..., nebo záleží spíše na mé TV)
- bylo by zajímavé pokud by zvládal použitelný torrent klient díky kterému bych mohl veškeré torrenty řešit pres nas server namísto PC
- slušná rychlost čtení a zápisu
- UI u kterého nestrávím celý den
- bylo by skvělé pokud by bylo možné HDD eventuálně prvotně nakrmit rovnou z PC pres USB 3
- možnost uložit soubor na server a zaslat někomu odkaz na stáhnutí

Možnost zálohovat na druhy disk kvůli bezpečnosti zřejmě moc nevyužiji, maximálně přijdu o média a nic horšího se nestane. Možná takto mluvím protože za 17 let intenzivního každodenního používání PC jsem se nesetkal s tím, že by mě odešel HDD :D A to jsem je leckdy používal mnoho let. Až mě to potká tak asi změním názor :-)

Možnosti které mě napadli
- WD my cloud 3TB cca 4300
- ZYXEL NSA325 v2 plus 2 TB hdd cca 4800

přikládám i ceny, aby jste mi byli schopni posoudit cenovou výhodnost

budu rad pokud mi poradíte co pořídit

ps. obzvlášť streamování medii a DLNA moc nerozumím, tak se omlouvam

Zyxel, pretoze v nom jednoducho vymenis disk a pripadne zachranis data.
To, ci dany subor prehra Tv zalezi od TV.
Disk mozes nakrmit aj dopredu pokial tvoj OS zvladne XFS (tusim pouzivaju XFS alebo sa mi to mari?), respektive iny linuxovy FS.

kdyz uz jsme to nakousnuli. Napadlo mě, zdali je možné ten HDD později prostě vytáhnout .... zformátovat a použít třeba do PC a do NAS serveru koupit nové 2 hdd (větší a hodit je do Raidu?)

mam na PC poměrně malý klasický hdd + větší ssd, ale tak jako tak by se mi hodilo ten klasickej po čase tak jako tak vyměnit.

U normalně naformátovaného disku bych to neřešil, ale zde to může být přeci jen trochu specifické

- bylo by skvělé pokud by bylo možné HDD eventuálně prvotně nakrmit rovnou z PC pres USB 3

o tom jsem nikdy neslyšel že to některý umí.

- možnost uložit soubor na server a zaslat někomu odkaz na stáhnutí

Napřed musíš mít veřejnou ip adresu od poskytovatele internetu na které by ten NAS byl. Pak až to -teoreticky - může umět.

Možnost zálohovat na druhy disk kvůli bezpečnosti zřejmě moc nevyužiji, maximálně přijdu o média a nic horšího se nestane. Možná takto mluvím protože za 17 let intenzivního každodenního používání PC jsem se nesetkal s tím, že by mě odešel HDD :D A to jsem je leckdy používal mnoho let. Až mě to potká tak asi změním názor :-)

Takt to určitě přijde. Aspoň potom nebudeš muset chvíli uklízet.

Jsou NASy (o něco dražší), které zvládneš připojit přímo jako externí disk. Ale podle mne je to zbytečné, když ten Zyxel NAS umí na gigové síti 80MB/s. Samotný disk připojený přes USB3 o moc rychlejší nebude.
WD bude pomalejší, řekl bych tak kolem 30MB/s

- bylo by skvělé pokud by bylo možné HDD eventuálně prvotně nakrmit rovnou z PC pres USB 3

o tom jsem nikdy neslyšel že to některý umí.

Zyxel tohle umí, ale nikdy jsem to nepoužil, jednodušší pro mě bylo použít gigabitovou síť.

DLNA je vždy sázka do loterie. Osobně mám zyxela 310 a TV Thomson. Najít formát který to přehraje mi dalo dost práce. Titulky jsem přes DLNA nerozchodil, ale z USB fungují. Zkoušel jsem Qnap ts-212p, tam se mi titulky podařilo rozchodit pomocí PLEXu. Ale ten zas "nekamarádí" se starším tv od panasonicu. Jinak z tech tvých 2 možností bych bral jednoznačně Zyxela.

U DLNA je to taky o tom, co podporuje tvá TV. S QNap ani se Synology jsem problém s TV problém neměl (nemám Thomson).
Plex je takový "těžkopádný" ve srovnání se standardním Media serverem.
Ani s titulky problém nebyl, obyčejné SRT, stačí je mít ve stejné složce se stejným názvem jako film.

Možnost zálohovat na druhy disk kvůli bezpečnosti zřejmě moc nevyužiji, maximálně přijdu o média a nic horšího se nestane... Až mě to potká tak asi změním názor.

Je známo, že uživatelé PC lze rozdělit do dvou skupin:
- ti první svoje data pravidelně zálohují
- ti druzí ještě o žádná svoje data nepřišli
:-)

tak napadla me dalsi otazka

Zacal jsem o vsem mluvit i s otcem a ten samozrejme prisel s tim, ze by chtel nas take :-D

Pro nej je naopak pomerne dulezite, aby bylo mozno nastavit nejake automaticke zalohovani (neco jako timemachine na apple).

Chci se zeptat jestli nemate zkusenosti s tim, jestli je neco podobneho mozne na techto NAS serverech? (zkratka nejake automaticke zalohovani vybranych slozek)

Dale jsem se chtel zeptat zdali je mozne eventualne nastavit zalohovani z jednoho HDD v NAS na druhy HDD v NAS?

ps. napsal jsem to dost spatne tak ani nevim jestli vubec nekdo pochopi co jsem tim chtel rict

Podle mne do normální domácnosti stačí NAS se dvěmi zrcadlenými disky. V tom případě se rozhodněte, zda nevezmete 2x 3TB disk. Filmy, fotky, nějaká ta bitová kopie disku pro obnovu počítače... Plni se to hrozně rychle.
NAS umí spoustu věcí. Pomocí Rsync (existuje i klient pro Windows) umí rozdílové zálohy a to i časové, takže se můžeš vracet i do minulosti.
Funguje i synchronizace - podobně jako Google Drive, DropBox, jen s tím, že se věci ukládají na tvůj NAS a ne "někam" a synchronizuje se ti to mezi zařízeními.

jak už napsali předřečníci, prakticky všechny vícediskové NASy podporují režim RAID (v podstatě jsou na to stavěny). U domácích (2-diskových) je vhodné nakonfigurovat oba disky do RAID1 (zrcadlení). Co se zálohy dat z PC týká, existuje spousta různých nástrojů, celkem povedené zálohování mají i samotné Windows.

A ještě poslední věc: i data z NASu by měly mít zálohu, alespoň ta nejdůležitější, protože může dojít např. nechtěnému smazání nebo modifikaci, případně k chybě/závadě samotného NASu, ať už z důvodu vnějšího (přepětí apod.), nebo vnitřního (např. chyba firmware - na to dost trpí ty "lepší" NASy typu QNAP nebo Synology, právě díky své komplexitě, a právě proto je nedoporučuju, protože když se nevyužívá těchto funkcí, stačí levný model, a když ano, hrozí ztráta dat)

Jako bývalý vlastník ZYXEL (jen 310) a v součastnosti provozovatel Synology DS 213j se chci podělit se svými uživatelským zkušenostmi.
Ovládání a nastavování Synology pomoci DSM je velmi jednoduché a přehledné na rozdíl od ZYXEL. Pomoci balíčků lze na tomto NAS provozovat Joomlu, Drupal, WordPress, Mail Station, vlastní CloudStation a synchronizovat data s mobilním zařízením. V základních balíčcích je DLNA. Lze ale nainstalovat minDLNA který umí o něco víc. Pro stahování lze nainstalovat BitTornet. eBook lze pomoci balíčku BBS synchronizovat s Callibre. Po zaregistrovaní je k dispozici bezplatně DDNS (musí se jen občas přihlásit na jejich server).
Disky jsou v NASu nastaveny na RAID 1. Data lze synchronizovat pomoci Time Backup na jiny NAS nebo externí HDD. Data z PC lze zálohovat na NAS pomoci Synology Data Replicator. Synology umí bezproblémově WoL. Má tři režimy nastavení ventilátoru. Nejrychlejší režim není moc hlučný.
V tomto porovnání nehodnotím hardware (to posoudí zdejší odborníci) ani cenové relace. Chtěl jsem jen upozornit na pozitivní zkušenosti s provozováním tohoto NASu.

Ak mas peniaze a rozhodujes sa medzi Synology a Zyxelom je olba jasna. Ale Zyxel je vyrazne lacnejsi ako entry modely od SYnology, ci QNAPu, takze ako entry model do domacnosti kludne staci Zyxel.
A zaklohovanie je vec klienta, nie servera. Staci hocijaky synchronizacny nastroj pre okna.

nakonec volím D-link
- tišší
- rychlejší

kritizovaná je jen kvalita sestavení, která je prý hodně mizerná

takže se mi nakonec ten D-link jeví jako lepší volba, vzhledem k tomu, že stojí podobně

Časem budu moct poreferovat jaký ten D-link je a třeba někomu poradit ať ho raději nekupuje :-))))

Dvoudiskový ne. Ale mě dva disky stejnak nestačí takže to beru jako takový mezistupínek. Koupím synology který by pár let měl fungovat v pohodě. Se zálohama přez USB na další disk budou v bezpečí nejdůležitější data. Jakmile budu mět dostatek peněz tak koupím pořádný nas 4diskový a hodím to do RAID5.

Přeciž jen po dlouhé době bádání jsem došel d tomu že synology je kvalitou a podporou nejlepší. Zyxely mají zastaralé (ikdyž přehledné) menu ale zyxelům moc nevěřím. Co jsem měl doma modemy a podobné věci Zyxel tak se to vždy posralo ještě před zárukou. A WD mi v podobné diskuzi tu na poradně silně rozmlouvali a nakonec mají pravdu. Sice hračka parádní ale podpora minimální a pokud by se to posralo tak to nerozchodím. Ani data.

Proto volím synology protože update a možnosti doplňků jsou velké a při poruše se dají data snadno zachránit. Vyší cena vykoupí vysokou kvalitu.

V čem vidíš výhodu RAID5 před zrcadlením 2 disků?
Jediná výhoda je v tom, že máš k dispozici víc místa (n-1 disk). Pokud ti odejde jeden, vyměníš jej. Pokud odejdou 2, jsi v háji, stejně jako u Raid 0 (zrcadlených disků). V případě zrcadlení 2 disků z některého možná něco přečteš, protože na obou je to same. Pokud přijdeš o 2 disky v RAID 5, máš smůlu, protože data jsou zapsána průběžně na všch discích.

Přesně tak. Pokud klekne samotný NAS je ještě šance to z těch v zrcadlu disků dostat - pokud není zaplé nějaké šifrování nebo to nepoužívá nějaký podivný souborvý systém. Z 4řech disků v raid 5 když ti klekne ta NAS budeš mít problém. Jedině sehnat tu samou nebo vyšší model od toho výrobce a modlit se.

To sice ano ale při ceně disků je to výhodnější. Šance že mi kleknou dva disky při nefiremním použití je méně pravděpodobné. Výsledkem je tedy věčí kapacita NAS (oproti zrcadlení) a jistá ochrana dat díky RAID5. Navíc pokud bych kupoval 4diskový NAS tak by se počítalo s přenosem disků na jiné NAS nebo s možnéstí záchrany dat. Daný NAS by tohle musel splňovat. Například Qnapy umí rozchodit disky při přenosu do jiného NAS stejné značky.

Nejde o firemní použití tedy neni třeba klást takový důraz na ochranu dat. Hlavní cenosti (fotky a podobně) budou stejnak zálohované i na jiném disku či médii. NAS bude hlavně kvůli kapacitě a síťové dostupnosti. Ochrana Raid5 je jen taková třešínka navíc.

Pak doporučuji, když ti jeden disk klekne, tak NAS vypnout do doby, než tam disk vyměníš.
Zákon schválnosti - další disk klekne den po tom prvním, každopádně chvilku před tím, než ti dorazí nový disk na výměnu.
Případně, hned jakmile začne SMART hlásit problémy, tak hned pořídit nový, abys byl připravený.

Tak tak, přesně tak. Jakmile se NAS uvede do chodu je pravděpodobnost že disk klekne během prvního roku poměrně malá. Je tedy čas koupit záložní disk. A jináč stačí disky měnit jakmile NAS řekne že je to se zdravím disku špatné. Onen špatný disk se pak dá ještě využít v normálním PC třeba na hry a podobně kde je nějaká záloha úplně fuk. Navíc ono HDD pak neni tak zatěžováno. Navíc disky WD RED by podle recenzí a hodnocení měli mít v NAS věčí výdržnost než obyč.

http://uk.hardware.info/reviews/5108/27-2-bay-nas- devices-tested

http://www.trustedreviews.com/d-link-sharecenter-d ns-327l-nas-review-setup-performance-verdict-page- 2

tak tady ty casy jsou :-))))) ale uvidime jaka bude praxe, kazdopadne se ty "cisla" pohybovali u d-linku podobne ve vsech testech na ktere jsem narazil, tak doufam, ze se k nim vyskrabu i na me siti :-)

Ten zyxel ukazoval v kazdym testu neco jineho (tam to vypadalo, ze mozna casem upravovali ovladace co zrejme nebyli pri vydani idealni)

No zatim jsem vyzkousel tak maximalne kopirovani.

Jediny co musim rict ze to ma user friendly set up co na nastaveni vypadal vcelku snadno. Problem je ze ted se mi komplikovane testuje kdyz zatim nemam pres co pripojit na gbit sit :-(

Musel jsem to pres sitovej kabel napojit rovnou na pc a to znamena ze zase nejsem pripojenej na internet.

Kazdopadne se mi libi jak jsou ty menu rychle a ty nastavovani vypadaji jednoduse. (Napr. Torrenty) jen potrebuju vyzkouset jak to bude fungovat.

Vyzkousim asi zitra az to prehodim na 100mbit sit. Na testovani mi to bude stacit.

Ahoj lidi,

tak nasko uz mam :-D ted, budu ale potrebovat samozrejme dalsi vecicky.

Mozna bude zbytecne zakladat nove tema tak to nejdrive hodim jen sem.

Potreboval bych Switch na gigabitovou sit a budu rad, pokud mi poradite jaky vybrat. (po pravde nejlepe slusnou kvalitu za malo penez :-D). Potrebuji cca 12 portu, ale spis bych uvital spis 16 - 24 at mam nejakou zalohu a muzu si dovolit natahat vice pripojek po byte. Nehlede na to, ze za chvili se k siti bude pripojovat mozna pomalu vsechno (od lednicky pocinaji, prackou konce)

Pripojenej bohuzel budu jen na VDSL (20Mbit) nebo wifi 20Mbit s agregaci 1:1, takze asi zvolim spis VDSLko jako jistejsi volbu. (takze budu muset taktez resit nejakej bezdratovej router, eventualne kombinovanej s VDSL modemem)

diky moc

Zdravím,

jen bych se chtel podelit o zkusenosti s D-Linkem.

- zatím mohu rict, ze jsem pozitivne prekvapen
- DLNA mi funguje, pripojuju zatim pres XBOX one, Kdyz si da clovek praci najde si appky co zvladaji transcoding. (I kdyz tohle musim jeste poladit, je tam pomerne neprehledne menu na ovladani v XBOX one, ale v tomhle smeru je ten problem samozrejme spis jinde). Mam tam Twonky (nema transcoding), serviio, PLEX
- Rychlost ukladani na disk je zhruba nekde kolem tech 65 - 70 MB/s
- co me opravdu prijemne prekvapilo je okamzita odezva a prehlednost vsech menu (tohodle jsem se bal, po tom co jsem cetl to co bylo psano na ruznych jinych NASkach)
- Torrenty na to jsem stahnul nejnovejsi torrent client a jede to krasne, ale i zakladni fungoval v pohode
- Pripojeni z venku jsem prozatim nezkousel:-) (to az casem, az budu mit pevnou adresu)

V podstate je nehlucnej, nebo jsem si nejakeho extra hluku nevsimnul. To bylo vlastne i to co bylo na tomhle NASku hodne chvaleno v recenzich.

Kazdopadne Synology by melo patrit mezi spicku, tak pokud ho muzes mit za stejne prachy tak by jsi mel jit asi do nej. (me vysel ten D-Link podstatne levnejc kdyz jsem ho bral rovnou v packu s jednim HDD)

Kazdopadne jsem spokojenej, nasel jsem i stranky kde jsem mel moznost nastahovat serviio, PLEX, novej torrent client, twoonky ... s cim jsem ovsem nespokojenej je prehravani s xbox one:-) (neumi to dts a i pres aktivaci funkci co by meli pomoct to prehrat, tak neprehraju velke mnozstvi filmu. Mimo XBOX one je to ale v pohode, takze tady spis doufam, ze s tim microsoft neco udela)

Bohuzel nepouzivam pristup z venku, jelikoz to nepotrebuju a tak nemam moznost poreferovat o tehle funkci.

Ano je to za stejné prachy (200,- rozdíl) ale budu asi preferovat tebou ověřený (a sympatičtější) model a půjdu do něj (Cena s diskama 13500,- to se zase prohne kapsa ::)). Přístup z venku chci, naopak Xbox One nemám ani neplánuju tak mi to až tak nevadí, no, snad to vyřešíš. Díky za recenzi.

Ja jsem s nim spokojenej ale ten synology by mel byt asi vazne lepsi volba. Bral jsem ten d-link kvuli nejlrpsimu pomeru cena vykon kdyz ho beresv packu s 2 tb hdd. Pokud to ale beres s necim jinym tak co si vzpominam ten synology byl hodne chvalenej ale kvuli cene jsem ho ihned vyradil