Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Silnější Wifi Router + pomoc s nastavením

Dobrý den

Potřeboval bych poradit s výběrem Wifi routru s maximálním dosahem. Doma mám router TP link (tl-WR841n) který má 2 antény o výkonu 5 dBi. Bohužel je nedostačující na pokrytí celého domu a přilehlé zahrady. Pro potřeby domácnosti zatím ale stačil. Teď bych potřeboval poradit řešení pokrytí hlavně venkovního prostoru. Min. dosah antény bych potřeboval kolem 400 metrů. Nevím zda prodávají wifi router, který by měl dostatečnou sílu, aby pronikl zdí a pokryl takový prostor, či to vyřešit nějakou venkovní anténou na střechu + router který by byl schopen jí utáhnout. Nejsem znalec v této problematice, tudíž se obracím na vás.

Ještě dodám, mám doma zapůjčený Tp link (tl-wr743nd) ke kterému byla zakoupena anténa produkt o síle 10 dBi ale buď to neumím nastavit nebo to prostě nefunguje, vůbec žádná změna tam nebyla.

Předem děkuji za každý návrh, či radu jak zprovoznit tu silnější anténu.

vůbec žádná změna tam nebyla

a o tom to je.
jedním routerem nepokryješ rodinný dům s tajným umístěním routeru, počtem pater a se zahradou, na to se použije více ap, podle tvaru zahrady třeba částečně směrových.

tisíc lidí se tu přišlo zeptat na pokrytí baráku, případně okolí, ale asi jen 2 napadlo načrtnout plánek.
takže dál není co řešit.

Omlouvám se za nedostačující informace, jedná se o starší jednopatrový rodinný dům, který má cihlové zdi, Router je umístěn ve středu domu v prvním patře.. ale jak jsem psal "Teď bych potřeboval poradit řešení pokrytí hlavně venkovního prostoru" druhý router s dokoupenou anténou je umístěn v půdním prostoru, kde je pouze tašková střecha, která si myslím nemůže mít takový odraz signálu. Pozemek je cca 150 m rovnoměrně do všech stran od domu, tudíž zařízení je téměř uprostřed. Rád bych se ale připojil na Wifi i v delší vzdálenosti než je pozemek ..cca 300 metrů od domu.

V příloze načrtnuté schéma pozemku a míst kam bych potřeboval dostat slušný signál Wifi

5db antény na pokrytí 2 pater jsou na hraně, 10db je pak už totální nesmysl. Na pokrytí 2 pater bych volil 2db.

Na dosah 300m rovnou zapomeň, na to budeš potřebovat APčka se sektorovkama, a klienti budou potřebovat podobné antény.

Anténu 2db. není problém koupit a odzkoušet, ale jak tedy vyřešit alespoň pokrytí toho pozemku ..cca do těch 150 - 200 m. .Myslel jsem, že vetší síla antény, zaručí vetší dosah v relativně volném prostoru, je ale pravda, že v routru jsem nic nepřenastavoval, prý to není potřeba. Nerad bych koupil nějakou hloupost, která tu pak akorát bude ležet a bude k ničemu.

síťový přenos je obousměrná komunikace: 300m vzdálený přijímač musí odpovídat co dostal, co požaduje - a to s 2-3db všesměrovou anténkou nemá šanci.
čili je fajn že plánuješ být lokálním poskytovatelem, ale jak už sis ověřil, jediná 10db anténa na to nestačí.

vzájemně namířit směrové antény s úhlem 60-90° se dá (viz předkolega), ale ty to potřebuješ vysílat kolem 3/4 domu - to by ses sám nedoplatil: zapojovat do 3 směrů 3 páry ubiquiti nanostation mi připadá šílené - ten tvůj plánek je noční můra, já si nedokážu představit vybavení.

když už budeš u toho a spočítáš možné stanice v dosahu, můžeš při vyšším počtu klientů dojít i k názoru, že "centrální" wr841 není nejvhodnější (slabší procesor, neumí vlan) a bude potřebovat taky vyměnit za nějaký mikrotik.

Lokálním poskytovatelem určitě být nechci, body 1,2 viz náčrt, jsou sezení která využívám v sezoně pro trávení volného času s rodinou a bod 3, je dílna kam je potřeba ten internet dostat nejvíce. body 4,5 už jsem pochopil, že jednou anténou nepokryji, ale kupovat 3 páry těch drahých hraček se mi opravdu nechce :( Celkově k tomu potřebuji připojit cca 8 zařízení po celém pozemku. Proto hledám nějaké řešení, které mě nebude stát 15 tisíc

Rovno zabudni na to, ze by wifi chodilo na 300m cez steny. Ak sa pozeram na ten nacrtok, tak to tam mas tak nakreslene. Ako-tak to chodi (cez steny) na 60m ak mas na routri aj na pocitaci smerovu 12dBi antenu.
Mam to odlaborovane, ovsem ja mam jednu vyhodu oproti tebe. Mam to cim odmerat a mam specialne upraveny ovladac pre wifi kartu, ktory mi dovoli fungovat pri minimalnom signali. Bez upravy ovladaca to chodi tak zhruba na 60m a so vsesmerovymi antenami tak zhruba do 30m (podla okoliteho rusenia). Z toho vyplyva, ze musis mat antenu vonku na streche ak chces fungovat na 300m. Na takuto vzdialenost je utlm prostredia 90dB. To znamena, ze pri pouziti 12dBi anteny a vysielacieho vykonu +20dBm budes mat na pocitaci signal okolo -60dBm. Horsie to bude opacne. Ak to mas mobil(tablet) tak to bude este horsie. Anteny v tabletoch maju zaporny zisk zhruba -10dBi a dodadocne tlmenie rukou sposobi, ze router bude mat od tabletu minimalny signal. Nejako to ovsem fungovat moze. Nejako znamena pomaly a vypadavajuco.

Ok, to že nedosáhnu do vzdálenosti 300 m, už vím .. s tím se nedá nic dělat a budu to časem řešit nějakým mostem, mezi těmi místy. Co se týče pozemku, jak tedy zesílit signál na těch 150 - 200 m (bod 3). Jaká Anténa je k tomu vhodná + co k tomu přikoupit za router, pokud možno tak, aby to bylo pouze v místě vysílání ( na domě ). Mám teď namysli venkovní anténu kterou mohu umístit na střechu a zařízení ponechat v půdním prostoru.

kdybys měl možnost kopat, tak nejlevněji tě vyjde natáhnout drát a do každého objektu šoupnout mikrotik s PoE (tím elegantně vyřešíš zemní smyčky a ovladatelnost z hlavní budovy.) Klubko méně kvalitního (ale dostačujícího) cat5e drátu tě vyjde okolo 1500Kč, tj. na celý pozemek by sis měl vystačit s 2 krabicemi.

Druhá alternativa, pokud je v objektech elektřina, je zkusit použít homeplug (přenos přes 230V). Výhoda je, že existují "koncovky" s wifi a dá se spárovat třeba 3-4 kusy mezi sebou (v hlavní budově by stačila jedna krabička). Nicméně tam je taky řada omezení a problémů jako u wifi (rušení, různé fáze, kolizní vysílání, dosah) a klasický ethernet to vždy vyhraje. :-)

No po tom co jsem si přečetl a vypátral na netu, už mi to kopání taky přijde jako nejlepší varianta. Bohužel to nevyřeší problém který je, když se pohybuji po pozemku, v každém tom bodě, bych musel zapojit další wifi router který by šířil internet. Ale při ceně 200 - 300 to zase není žádná závratná investice. Pořád se ale držím myšlenky alespoň rozšířit hlavní signál wifi ze střechy domu a pokrýt tím co největší část pozemku.

Nesmíš zapomenout na charakteristiku vyzařování prutových antén - ta je plochá, kolmá rovina k tomu prutu. Takže když dáš anténu na střechu, můžeš signál chytit třeba i ve vzdálenosti 100m - ale ve stejné výšce, co je umístěna anténa! Dole na zemi bude signál výrazně slabší.
A mít router v domě a doufat, že pokryješ venek, je fakt dost naivní. Wifi signál má obecně dost velký útlum při průchodu zdmi, většinou se dostane v dobrý kvalitě tak přes dvě zdi - a to ještě kolmo, jakmile to je zešikma a dráha ve zdi je delší, je hotovo. Před časem jsem u známýho řešil problém, kdy byl s notebookem od routeru asi 8 metrů, a nebyl schopnej se připojit. Měl to asi nějak takto:

                   Zeď
Router  x           |
   Zeď  ---------------------------
                    |             x  Notebook

ROuter nalepenej u zdi, notebook na stole blízko zdi, čili chytal signál hodně šikmo přes zeď (nijak silná, obyčejná příčka, asi 10-15 cm) a na notebooku měl s bídou jednu čárku.

router = špatně.

Ty potřebuješ AP, ideálně kvalitní. Za dobrou cenu (cca 500Kč) jsou RB941, lze je nastavit jako AP a podporují PoE.

Pokud se vydáš cestou wifi, asi bych před kopáním zkusil takové AP umístit (dočasně) na plášť hlavní budovy, popř. někde uprostřed pozemku - možná zjistíš, že dráty nebudeš muset tahat tak daleko..

píšeš, že 1,2 jsou nějaké rekreační části pozemku, 3 je dílna.

příjem signálu:
1,2: nejsem moc kámoš repeaterů a divných značek, ale bez kopání tolika kabelů by se snad dal zkusit range extender jako repeater v místech 1,2 - pokud je tam elektřina.
potom by šlo dokonce hledat, jestli je nějaký signál od repeaterů ve 4 a 5.
3: v dílně sice elektřina bude, ale i kvůli důležitosti připojení a odlišnému směru vysílání bych uvažoval, jestli aspoň sem položit kabel. na konci může signál šířit do nejbližšího okolí a rozšiřovat počet lan zásuvek lan část libovolného routeru (=režim ap)

vysílání ze střechy:
použít stejný edimax na všesměrové vysílání - nevím, zkušenost nemám.
skoro si to říká o 2x ap s externí panelovou anténou, budou namířené na 1 a 2. výhoda je, že se jim dá nastavit různý kanál, nebudou se na pozemku mezi sebou rušit.

ještě co bez elektřiny v 1,2: pak je kabel s poe napájením asi jedinou rozumnou možností. na konci jde zase zkusit nějaký edimax (ap režim), kam až dosáhne.

ale profesionál by tě s takovým řešením hnal, je to bastl.

spíše než ten repeater, který bude sotva "slyšet" hlavní AP, bych investoval do klienta a dalšího AP, propojených kablíkem. Pak bude moci vysílat AP na jiném kanále a nebude rušit problematický příjem z hl. budovy. Naví klienta bude možno vybavit směrovou anténou, takže by snad šlo docílít lepšího příjmu.

Dílna ( 3 ) je vyřešena, zakopu kabel, tam je nutné mít stabilní a bezproblémové připojení

Do bodu 1 je zavedena elektřina, tudíž by se dala použít směrová anténa z domu a něco co to chytne na místě ( otázka zní co, myslím nejvhodnější sestava zařízení )

Do bodu 2 to bude muset být řešeno jinak, tam elektřina zavedená není, tudíž je možné jen vzduch nebo kabel s poe.

Môj návrh:

1. Natiahnuť zemou z domu LAN kábel do bodu 3 (dielňa), tiež do bodu 1 a bodu 2... kde nie je elektrina tak riešiť cez PoE...
2. V dielni buď zásuvka alebo čokoľvek - ak treba wifi - potom lacný mikrotik = cca 20,-eur (napr.RB941)
3. V bodoch 1 a 2 vonkajšie AP (cena cca 45,-Eur/ks, značku a model si vyber sám...)), ktoré šíri wifi (tým pádom vyriešený bod 4 a bod 5)

Ak nepočítam kábel+trubku (chráničku) +kopanie, tak zariadenia 2x wifi AP + čokoľvek v dielni - investícia cca 100-150 Eur...

Tak je defakto vyřešeno, krom bodu 4 a 5. Po zvážení a vzhledem k finanční náročnosti vzdušného řešení jsem včera zakoupil 2 bedny kabelu což mě vyšlo na cca 3,500 kč , k tomu jsem koupil 3x wifi po 500 kč ..takže celková investice zatím 5000 kč. Teď už jenom najít nějakého dobrovolníka co bude kopat :D

Tudíž děkuji všem za užitečné informace, trochu mě to zase poučilo, že ne vše jde tak jednoduše, jak by člověk chtěl :)