Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Silnější Wifi Router + pomoc s nastavením

Dobrý den

Potřeboval bych poradit s výběrem Wifi routru s maximálním dosahem. Doma mám router TP link (tl-WR841n) který má 2 antény o výkonu 5 dBi. Bohužel je nedostačující na pokrytí celého domu a přilehlé zahrady. Pro potřeby domácnosti zatím ale stačil. Teď bych potřeboval poradit řešení pokrytí hlavně venkovního prostoru. Min. dosah antény bych potřeboval kolem 400 metrů. Nevím zda prodávají wifi router, který by měl dostatečnou sílu, aby pronikl zdí a pokryl takový prostor, či to vyřešit nějakou venkovní anténou na střechu + router který by byl schopen jí utáhnout. Nejsem znalec v této problematice, tudíž se obracím na vás.

Ještě dodám, mám doma zapůjčený Tp link (tl-wr743nd) ke kterému byla zakoupena anténa produkt o síle 10 dBi ale buď to neumím nastavit nebo to prostě nefunguje, vůbec žádná změna tam nebyla.

Předem děkuji za každý návrh, či radu jak zprovoznit tu silnější anténu.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
vůbec žádná změna tam nebyla a o tom to je. jedním routerem nepokryješ rodinný dům s tajným umístěn…
lední brtník 03.02.2016 22:16
lední brtník
Omlouvám se za nedostačující informace, jedná se o starší jednopatrový rodinný dům, který má cihlové…
morbidon 03.02.2016 22:44
morbidon
5db antény na pokrytí 2 pater jsou na hraně, 10db je pak už totální nesmysl. Na pokrytí 2 pater bych…
touchwood 03.02.2016 23:27
touchwood
Anténu 2db. není problém koupit a odzkoušet, ale jak tedy vyřešit alespoň pokrytí toho pozemku ..cca…
morbidon 03.02.2016 23:40
morbidon
síťový přenos je obousměrná komunikace: 300m vzdálený přijímač musí odpovídat co dostal, co požaduje…
lední brtník 03.02.2016 23:53
lední brtník
Lokálním poskytovatelem určitě být nechci, body 1,2 viz náčrt, jsou sezení která využívám v sezoně p…
morbidon 04.02.2016 00:29
morbidon
kdybys měl možnost kopat, tak nejlevněji tě vyjde natáhnout drát a do každého objektu šoupnout mikro…
touchwood 04.02.2016 07:09
touchwood
No po tom co jsem si přečetl a vypátral na netu, už mi to kopání taky přijde jako nejlepší varianta.…
morbidon 04.02.2016 07:27
morbidon
píšeš, že 1,2 jsou nějaké rekreační části pozemku, 3 je dílna. příjem signálu: 1,2: nejsem moc kámo…
lední brtník 04.02.2016 08:59
lední brtník
Dílna ( 3 ) je vyřešena, zakopu kabel, tam je nutné mít stabilní a bezproblémové připojení Do bodu…
morbidon 04.02.2016 09:56
morbidon
pokud už budeš kopat, vykopal bych všechno. ;-) A právě proto, že v bodech není elektřina, řešil by… nový
touchwood 04.02.2016 12:24
touchwood
Ak už sa rozhodne kopať, potom by som na jeho mieste ťahal už aj elektrinu (tá sa zíde vždy...) Pred… nový
pme 04.02.2016 12:38
pme
Tak je defakto vyřešeno, krom bodu 4 a 5. Po zvážení a vzhledem k finanční náročnosti vzdušného řeše… poslední
morbidon 05.02.2016 05:13
morbidon

vůbec žádná změna tam nebyla

a o tom to je.
jedním routerem nepokryješ rodinný dům s tajným umístěním routeru, počtem pater a se zahradou, na to se použije více ap, podle tvaru zahrady třeba částečně směrových.

tisíc lidí se tu přišlo zeptat na pokrytí baráku, případně okolí, ale asi jen 2 napadlo načrtnout plánek.
takže dál není co řešit.

Omlouvám se za nedostačující informace, jedná se o starší jednopatrový rodinný dům, který má cihlové zdi, Router je umístěn ve středu domu v prvním patře.. ale jak jsem psal "Teď bych potřeboval poradit řešení pokrytí hlavně venkovního prostoru" druhý router s dokoupenou anténou je umístěn v půdním prostoru, kde je pouze tašková střecha, která si myslím nemůže mít takový odraz signálu. Pozemek je cca 150 m rovnoměrně do všech stran od domu, tudíž zařízení je téměř uprostřed. Rád bych se ale připojil na Wifi i v delší vzdálenosti než je pozemek ..cca 300 metrů od domu.

V příloze načrtnuté schéma pozemku a míst kam bych potřeboval dostat slušný signál Wifi

5db antény na pokrytí 2 pater jsou na hraně, 10db je pak už totální nesmysl. Na pokrytí 2 pater bych volil 2db.

Na dosah 300m rovnou zapomeň, na to budeš potřebovat APčka se sektorovkama, a klienti budou potřebovat podobné antény.

Anténu 2db. není problém koupit a odzkoušet, ale jak tedy vyřešit alespoň pokrytí toho pozemku ..cca do těch 150 - 200 m. .Myslel jsem, že vetší síla antény, zaručí vetší dosah v relativně volném prostoru, je ale pravda, že v routru jsem nic nepřenastavoval, prý to není potřeba. Nerad bych koupil nějakou hloupost, která tu pak akorát bude ležet a bude k ničemu.

síťový přenos je obousměrná komunikace: 300m vzdálený přijímač musí odpovídat co dostal, co požaduje - a to s 2-3db všesměrovou anténkou nemá šanci.
čili je fajn že plánuješ být lokálním poskytovatelem, ale jak už sis ověřil, jediná 10db anténa na to nestačí.

vzájemně namířit směrové antény s úhlem 60-90° se dá (viz předkolega), ale ty to potřebuješ vysílat kolem 3/4 domu - to by ses sám nedoplatil: zapojovat do 3 směrů 3 páry ubiquiti nanostation mi připadá šílené - ten tvůj plánek je noční můra, já si nedokážu představit vybavení.

když už budeš u toho a spočítáš možné stanice v dosahu, můžeš při vyšším počtu klientů dojít i k názoru, že "centrální" wr841 není nejvhodnější (slabší procesor, neumí vlan) a bude potřebovat taky vyměnit za nějaký mikrotik.

Lokálním poskytovatelem určitě být nechci, body 1,2 viz náčrt, jsou sezení která využívám v sezoně pro trávení volného času s rodinou a bod 3, je dílna kam je potřeba ten internet dostat nejvíce. body 4,5 už jsem pochopil, že jednou anténou nepokryji, ale kupovat 3 páry těch drahých hraček se mi opravdu nechce :( Celkově k tomu potřebuji připojit cca 8 zařízení po celém pozemku. Proto hledám nějaké řešení, které mě nebude stát 15 tisíc

kdybys měl možnost kopat, tak nejlevněji tě vyjde natáhnout drát a do každého objektu šoupnout mikrotik s PoE (tím elegantně vyřešíš zemní smyčky a ovladatelnost z hlavní budovy.) Klubko méně kvalitního (ale dostačujícího) cat5e drátu tě vyjde okolo 1500Kč, tj. na celý pozemek by sis měl vystačit s 2 krabicemi.

Druhá alternativa, pokud je v objektech elektřina, je zkusit použít homeplug (přenos přes 230V). Výhoda je, že existují "koncovky" s wifi a dá se spárovat třeba 3-4 kusy mezi sebou (v hlavní budově by stačila jedna krabička). Nicméně tam je taky řada omezení a problémů jako u wifi (rušení, různé fáze, kolizní vysílání, dosah) a klasický ethernet to vždy vyhraje. :-)

No po tom co jsem si přečetl a vypátral na netu, už mi to kopání taky přijde jako nejlepší varianta. Bohužel to nevyřeší problém který je, když se pohybuji po pozemku, v každém tom bodě, bych musel zapojit další wifi router který by šířil internet. Ale při ceně 200 - 300 to zase není žádná závratná investice. Pořád se ale držím myšlenky alespoň rozšířit hlavní signál wifi ze střechy domu a pokrýt tím co největší část pozemku.

píšeš, že 1,2 jsou nějaké rekreační části pozemku, 3 je dílna.

příjem signálu:
1,2: nejsem moc kámoš repeaterů a divných značek, ale bez kopání tolika kabelů by se snad dal zkusit range extender jako repeater v místech 1,2 - pokud je tam elektřina.
potom by šlo dokonce hledat, jestli je nějaký signál od repeaterů ve 4 a 5.
3: v dílně sice elektřina bude, ale i kvůli důležitosti připojení a odlišnému směru vysílání bych uvažoval, jestli aspoň sem položit kabel. na konci může signál šířit do nejbližšího okolí a rozšiřovat počet lan zásuvek lan část libovolného routeru (=režim ap)

vysílání ze střechy:
použít stejný edimax na všesměrové vysílání - nevím, zkušenost nemám.
skoro si to říká o 2x ap s externí panelovou anténou, budou namířené na 1 a 2. výhoda je, že se jim dá nastavit různý kanál, nebudou se na pozemku mezi sebou rušit.

ještě co bez elektřiny v 1,2: pak je kabel s poe napájením asi jedinou rozumnou možností. na konci jde zase zkusit nějaký edimax (ap režim), kam až dosáhne.

ale profesionál by tě s takovým řešením hnal, je to bastl.

Dílna ( 3 ) je vyřešena, zakopu kabel, tam je nutné mít stabilní a bezproblémové připojení

Do bodu 1 je zavedena elektřina, tudíž by se dala použít směrová anténa z domu a něco co to chytne na místě ( otázka zní co, myslím nejvhodnější sestava zařízení )

Do bodu 2 to bude muset být řešeno jinak, tam elektřina zavedená není, tudíž je možné jen vzduch nebo kabel s poe.

Tak je defakto vyřešeno, krom bodu 4 a 5. Po zvážení a vzhledem k finanční náročnosti vzdušného řešení jsem včera zakoupil 2 bedny kabelu což mě vyšlo na cca 3,500 kč , k tomu jsem koupil 3x wifi po 500 kč ..takže celková investice zatím 5000 kč. Teď už jenom najít nějakého dobrovolníka co bude kopat :D

Tudíž děkuji všem za užitečné informace, trochu mě to zase poučilo, že ne vše jde tak jednoduše, jak by člověk chtěl :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru