Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezpečné spuštění dešifrovacího software

Mám zašifrovaný PC ransom virem a dešifrovací program s klíčem a dešifrovaným souborem od autorů viru. Lze nějak bezpečně vyzkoušet dešifrovací program na menším vzorku souborů než jej pustím na zašifrovaný PC? Třeba přes nějaký virtualizační SW nebo webovou službu? Umí s tím někdo tady s něčím takovým dělat? Popřípadě, pokud bych mu zaslal vzorek zašifrovaných souborů, dešifrovací program a klíč, dokázal by to někdo otestovat?

loading...

U tebe v PC se stále něco děje. Nepočkáš raději na další katastrofu? Ať se toho vyřeší najednou víc.

po dvacáté či po padesáté:
kód viru byl publikován na netu. autor když viděl ty škody to sice stopnul a zveřejnil klíč, ale mezitím se toho ujali další, kteří vir i šifrovací klíč modifikovali - tam ses mohl leda modlit, že zabere výpalné.
jenže se to rozšířilo i mezi kinderhaxory, kteří své modifikace ani sami rozšifrovat neumí, můžeš to rovnou zformátovat.

odvirovat u tebe nestačí. jak vidíš, jsi takové bfu, které si to z minulého dotazu přitáhlo z práce a zavirovalo si domácí pc. něco neuvěřitelného.
nastav si na pc omezený účet a přestaň se pokoušet je administrovat, ve všech dotazech tomu jen škodíš.

dešifrování se bát nemusíš, o ty soubory jsi už přišel. (ostatně's asi měsíc řešil ve 4 dotazech zálohování, tak nevím proč to prostě neobnovíš). nebo zas nějaký další kradený soft s ransomware? radši se dál neptám.

Medvěde, nechtěl bys jít někam? Na tvé mentorování nejsem zvědavý a pokud neumíš číst, co píšu, raději ani neodpovídej!

Pro ostatní, co netrpí chorobným nutkání poučovat a pejskovat ostatní a mají snahu ostatním reálně pomoct, a ne si jenom na nich honit ego, píšu podruhé: mám program, mám klíč, mám dešifrovaný soubor jako důkaz. Lze dešifrování nejdříve bezpečně vyzkoušet nanečisto?

Jednoduše! Pokud se nic nesmaže, soubory se obnoví a bude to fungovat i bez Internetu, tak to bezpečné je, jelikož po obnovení souborů bude následovat záloha souborů v Acronisu a pro jistotu i v Linuxu, následně bude disk zformátován a nainstalován nový systém. Soubory ze zálohy budou obnovovány postupně podle potřeby ručně.

Nějak jsem nepochopil, jak může začít fungovat se zpožděním nebo po připojení k Internetu odesílat citlivá data, když PC bude nově nainstalován a do zálohy budu sahat jenom občas pro data typu PDF, JPG a pod.?

Prostě udělám souborovou i diskovou zálohu infikovaného PC (pro každý případ) i souborovou a diskovou zálohu PC s dešifrovanými soubory a pak zformátuji disk a nainstaluji Windows z originálního instalačního disku. Možná to spojím i upgrade PC a přechodem na novější WIndows.

Medvěde, nechtěl bys jít někam? Na tvé mentorování nejsem zvědavý a pokud neumíš číst, co píšu, raději ani neodpovídej!

nějak mě ten tvůj postoj "všechno vím, ale už zase se mi něco náhodou stalo" začíná nudit.
v minulém dotazu jsi přece obnovu lehce vyřešil - tak jak si můžeš vir donést domů a sám spustit? to je totiž přesně chování, které odděluje lamy od nelam.
bohužel nechceš chápat nic, co není po tvém. neumíš číst co se ti tu píše, odmítáš chápat souvislosti - viz údiv nad bootovacím acronisem.

chceš vyzkoušet program? tak si ho vyzkoušej, s čím máš problém?
nepotřebuješ ani sandbox, všechny zašifrované soubory jdou přece zkopírovat pro další použití, samotný vir/makrovir by antiviry měly najít - v práci ho taky našli, máš stejnou verzi.

Tak si asi odpovím sám. Po konzultaci s IT specialistou se jako nejjednodušší a nejrychlejší řešení jeví odpojení systémového disku, nabootování z Hirens Boot CD do Mini Windows XP a vyzkoušení dešifrovacího programu nad soubory na flash disku. Otázkou jenom zůstává, jestli bude dešifrovací program fungovat pod Mini Windows XP.

Takže dešifrování bezpečně provedeno na menším vzorku dat a bylo úspěšné! Udělal jsem to podle rady svého známého IT specialistu, odpojil jsem HDD, na flash disk jsem dal dešifrovací program, heslo a cca 40 různých typů zašifrovaných souborů, nabootoval z Hirens Boot CD, spustil Mini Windows XP, zasunul flash disk do PC, spustil dešifrovací program, zadal své ID, heslo a adresu flash disku a po pár sekundách program oznámil úspěšné dešifrování. Po zběžné kontrole souborů se zdají být všechny soubory v pořádku! Pokud se to povede i na celém disku infikovaného PC, tak jsem ušetřil 1.000 EUR, které původně chtěli původci viru za rozšifrování!

:-):beer: