Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřirozeně vzrůstající počet zapsaných bajtů - TBW - SSD Samsung 850EVO

Zdravím,
mám PC: i7 3770K, 8GB RAM, GTX 660Ti, SSD Samsung 850 EVO 256GB, 1 TB WD HDD.

Cca před 5 měsící jsem si koupil SSD a teď se v softwaru od samsungu (Samsung Magician - viz screen) zobrazuje počet zapsaných TB: 1,59. Přijde mi to trochu moc na to, že mám na disku cca 75 GB a nic na něj nezapisuju. Zkoušel jsem vypnout pagefile a používat ho na 1TB HDD, ale TBW stále roste (cca 0,01 - 0,05 TB) za den.
Nemáte s tím zkušenost? Proč se to tak rychle zvyšuje?

Díky za rady.

Proč se to tak rychle zvyšuje?

Taky body obnovy něco zaberou (promazat nebo vypnout - nastavit na menší kapacitu), TEMP adresář asi taky nikdo nevyčistí, koš může být plný - to jen k tomu zaplnění disku. Jinak - systém neustále něco na disk zapisuje, jinak by ani nefungoval. Můžeš si přesunout některé adresáře na jiný disk (temp, dokumenty, obrázky a podobně). Bláznivý antivirák taky umí vytvářet zrůdné soubory. Stáhni si SpaceSniffer a podívej se, co zabírá to místo.

Měl by ses spíše věnovat těm položkám v bodu 2. System Information.

Tak ještě jednou: Jakákoli změna dat na disku (a to se na systémovém disku děje prakticky neustále) se počítá jako inkrement pro hodnotu TBW.

Co na tvém PC provádíš, to bys měl vědět ty sám, my ti na tvůj desktop nevidíme - třeba tam máš nějakou aplikaci, která neustále něco zapisuje do cyklického logu. Co můžeš udělat, je to, že v Samsung Magician provedeš "OS optimitation". Další problém může být to, že nemáš aktivovaný AHCI, a tedy veškeré nulování dat se (možná) vnímá jako další zápis dat (tj. počítá se dvojnásobek až několikanásobek, v případě, že SSD začne dělat wearlevelling). Doporučit můžu provádět čas od času ruční TRIM, protože tím jednak SSD zrychlíš a druhak uvolníš místo z pohledu SSD řadiče.

Tak AHCI se mi povedlo aktivovat - rychlost je znatelná

• Ono, správně nepočítaje natavení AHCI, by jsi mel mít formát SSD v <GPT> kde momentálně budes na <MBR> a Windows nainstalovaný v UEFI /+ FastBoot, pro optimální využití SSD.
• Po instalaci desaktivovat autoptimizaci pro tento disk /defragmentace, index.

Já bych řekl, že to máš v pořádku. Zkus si někdy něco stáhnout, třeba torrentem a koukej, jaká čísla tam pak "plynou" každou vteřinu. Windows 7 a vyšší si umí nastavit chování vzhledem k SSD samy. Jinak celkem doporučuji prográmek SSD Tweaker, kde se to dá ještě poladit (kromě volby autotweaku, která by měla postačit).

PS: Mi tam pak běžně při stahování lítá denně cca: 60*60*24*20 000 000 B = 1 728 000 000 000 B (pokud jsem se nesekl v nějaké nule). A to těch 20 MB/s není vrchol, bylo tam i kolem 100 MB/s.

OK, ale vždy po spuštění PC se mi na disk zapíše teda cca 4 GB a RAM vyletí na cca 45 %, i když normálně má cca 25-30%. Nejvíce paměti zabírá proces svchchost. exe - až 1 000 000 kB, u kterého se po čase využití paměti a RAM sníží. Děje se vám to taky? Jsou to aktualizace?

Děje se vám to taky? Jsou to aktualizace?

Mi se to neděje, aktualizace si řídím podle svých potřeb a ne naopak. V podstatě to znamená, že nechám systém ať je vyhledá a oznámí mi to. Tím systém končí - pokračuji většinou jejich zákazem (skrytím).

Další připadá v úvahu defragmentace (systém by ji měl automaticky sám zakázat).
Pak je dobré vypnout indexaci - nekonečné kontroly a zápisy - zbytečné.

Body obnovení redukovat na 1 GB (tj. cca 3). Prefetch - vypnout, superfetch taky (ale ne nutně).
Antiviráky neustále něco kontrolují... přitom samozřejmě stále něco čtou - porovnávají a zapisují... a stahují.

prefeč bejvávala paličatá mrcha, ale spolu s indexací jsem se s něma naučil žít

Na SSD se ani jedno z toho nedoporučuje kvůli snížení životnosti.
Někde nahoře jsem psal o tom SSD Tweaker - pokud neznáš - zkus.

Jako dle návodu..

Pak tedy:
Přejdeme na Ovládací panely - Možnosti napájení - Nastavení systému (Nastavení systému se v  nabídce Možnosti napájení klasicky nezobrazuje - odklikneme tedy Nastavení pro zavření víka, které nás přesměruje do Nastavení systému); zvolíme Změnit nastavení, které nyní není k dispozici; Nikde nemám u stolního PC nastavení víka... což je logické... takže prostě se do nějakého nastavení systému je pro mě tabu.

Aha, jasně. Takže v "Možnosti napájení" klikněte na možnost "Nastavení tlačítek napájení". V novém dialogu klikněte na "Změnit nastavení, která nyní nejsou k dispozici" a ve spodní části odšktněte "Zapnout rychlé spuštění(doporučeno)". Dejte uložit změny a je to.

Ano, hibernaci máte zakázanou. Aktivovat ji zkuste třeba v "Samsung Magician" přepnutím "OS Optimization" na "Maximum Performace". V kořenu systémového disku by se měl objevit soubor "hiberfil.sys" a pak se objeví i další možnosti v dialogu Nastavení systému (konkrétně: Zapnout rychlé spuštění(doporučeno) a Přepnout do režimu hibernace).