Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stavba nove pc, ryzen5 - porada

Zdravim
dlouho potřebuju nový železo na práci i hry, ale nemůžu vybrat. Nevyznám se zas nějak moc ikdyž nějaký povědomí o hw světě mam, tak se chci poradit, případně zeptat na názory dalších.

Jediný v čem mam jasno je procesor. Ryzen5 1600X

áno je mi jasný že ve většině případu je nejdůležitější SC výkon... ale do budoucna se to bude měnit když i intel na podzim plánuje pořádný vícejádra za mainstreamový ceny. AM4 socket by nějakou dobu měl vydržet a kromě mrtvý doby okolo FX a přímotopum (starý radeony HD) proti amd nic nemam, tak bych je rád podpořil ať má taky intel aspoň nějakou konkurenci :D

No k věci, nevim co k tomu.

první co mě zajímá asi nejvíc, utáhne vkllidu GF1070? Nebo ji nevyužije a bude stačit 1060 6GB. Ikdyž ryzeny prej šlapou s amdčkovýma o dost líp, nadruhou stranu to by mohly vyřešit ovladače). A vyplatí se vůbec prachy navíc za lepší verze stejný řady? kolikrát sou to tisíce rozdíl a rozdíly minimální (lepší chladič, o pár mhz lepší takt... nevim no)

Pak deska... chipset B350 nebo X370?

Ramky... v plánu je i nějakej OC a prej sou s některýma problémy udžet vyšší takty ram.

Zbytek celkem neduležitej, (nějakej lepší SSD+HDD, solidní výkonej zdroj 80+gold, možná br mechanika)

dík určitě kouknu na nějaký recenze, strop je 30K (nějakou korunu nad bych snad i snes když to bude rozumný)

potřebuju vlastně skoro všechno, desku, cpu, gpu, ramky, SSD a zdroj.

Mam doma jen case, HDD a přenositelný wokna... tu mechaniku bych oželel a případně ji kdykoliv můžu koupit.

Tak můj návrh vypadá takto
CPU: AMD RyZen 5 1600X + SilentiumPC Fera 3 chladič
MoB: MSI X370 GAMING PRO (ověřená, funguje, doporučuji potom jen aktualizovat BIOS na nejnovější)
RAM: Crucial BallistiX Sport LT Red 2x4GB 2400MHz CL16 DDR4
PSU: Crucial RM550x GOLD
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
Cena celkem: 19.418,- CZK

Pokud k tomu budeš kupovat GTX1070, budeš si asi muset připlatit nad Těch 30.000,- CZK, protože ta stojí tuším okolo 12-15 tisíc (na CZC ale nejsou moc skladem, snad jen shit PALIT).

paráda, tahle deska se mi zamlouvá víc než SLI v odkazu vejš... 1600 bez x a nataktovat zní taky rozmně jak poradil a na to zas moc nechvátám, takže chladiš taky později. Naopak ty ramky bych radši viděl 16xGB

pomohli ste hoši :)

Jen sem se chtěl ještě zeptat... koukal sem na testy v různejch hrách a amd grafiky dopadly na ryzenu líp než geforce... myslíte že jen než doladí drivery nebo špatně spolupracujou?

Osobně mam starej athlon 64X2 dual core s geforce a pohoda, ale to už je taky letitá technika :D

No asi tak většina her je optimalizovaných pro Intel a Ryzen musí dolaďovat,jestli to šlape líp s AMD grafikama (hra může bejt dělaná na AMD GPU a logicky dopadne pak hůř s nVidíí tak jako tak,to platí i naopak) to nevím kde se to píše a kdo to testoval,ono totiž na nějakým AMD webu je TOP jenom AMD nic jinýho.:-)

jo na tom něco bude :D

já na tohle poměřování pindíků nikdy moc nebyl. AMD procesor žádnej pořádnej dlouho něměly a rx480 neni nejhorší, ale po zkušenostech se starym radeonem HD kterej víc topil než počítal grafiku od nich nechci (ikdyž tenkrát to bylo ještě ATi). Ale v koutku duše jim fandim, nemam problém ale říct že intel je napřed (kord pro hráče).

Já jen postřeh že v některejch hrách dopadly líp rx80 oproti gt1060 (jak kdo a co přesně už nevim, jen že to bylo na ryzenu7 mi utkvělo, pročet sem toho teď tolik že už si nějak nevybavim kde to bylo). Teď mě napadlo... jedna z těch her byl hitman, dx12 titul... je možný že by na takovejch hrách vedlo rx (bez ohledu na cpu)

Jo jo.. jen dodam ze sem je vazne nechtel michat a porovnavat rx580 s 1070.
ja jen ze sem cet, ze stredni amd grafiky rx480 nebo 580(to sem se asi splet, amd gpu nesleduju) v nekterejch konkretnich testech dopadli lip nez gt1060 (jako treba hitman). Ze o tridu vyssi bude uplne jinde je mi jasny... zas takovej hnup fakt nejsem.

Btw, vcera sem menil disky a athlon uz to vzdal... objednavam bez grafiky, ta pude pristi mesic, zatim si budu muset vystacit se starou 9500GT

good tip...

ještě poslední otázečka, rád bych poskládal sám... ale malninko se bojim zapojeni panelu case... ikdyz v manualu desky by snad vsechno melo bejt popsany.

Procesor by mel bejt ok a zbytek bude easy. (pár pc sem rozebral a složil když sem se je snažil oživit a vždycky si pamatoval kde co bylo, takže to bylo přecejen něco trochu jinýho než vyndat mb z krabice).

Nastavit pak v biosu ruzny featury snad taky zvladnu. Jeste neco na co dat pozor?

Tak klasika když chceš zkontrolovat RAM v memtestu (ono dneska kdyby byla nějaká chyba tak jsou na MB signalizační diody kde je problém),až koupíš GPU tak project v 3D Marku atd.Boot nastavit na UEFI u toho SSD na GPT (to jsem sám zmrvil nedávno když jsem taky měnil HW a musel hned znova přeinstalovávat OS :-) )