Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Posuďte prosím "správnost" přetaktování CPU

Základní deska: Asus P5K Deluxe Wifi-AP - Intel P35
product.jsp
CPU: Intel Core2 Duo E6850 3GHz 4MB 1333MHz 775pin BOX
product.jsp

Udělal jsem jedinou věc, a to v BIOSu zvýšil frekvenci FSB z 333 na 400
Multiplikátor zůstává 9
S voltáží (čehokoliv) ani ničím jiným jsem nehýbal
Paměti DDR2/667 2x2GB (nastavení default)
Zdroj dostatečný (Enermax 720W)
Na CPU chladič Noctua s ventilátorem.

Tím jsem změnil takt CPU na 3,6GHz

Spuštěno pár aplikací, nějaká 3D náročná hra... nepozoruju žádné problémy, teploty v normě.

Můžu to tak nechat nebo se zaměřit i na další součásti nastavení v BIOSu?
Ptám se proto, protože takhle "nastavovačsky" přetaktovávat dělám poprvé. U minulých/ostatních PC jsem to nedělal nebo využil "magické" položky v BIOSu (overclocking xx%) a vše se ponastavovalo "jaksi" samo ;-)

Nechci mít PC přetaktován trvale (nepotřebuji to), ale občas by se to mohlo hodit (nové AAA hry např...)

Díky za reakce. Trošku se mi nelíbí ta frekvence pamětí (667) s ohledem na FSB (400), ale nerozumím tomu :-*

Deska je schopna obhospodařit 8GB RAM, bohužel pouze v 2GB modulech. Tak si říkám, zda nepořídit 4x2GB moduly (DDR2/800). Z různých stran ale nejsou 4 moduly moc doporučovány. OS: xp32home + Vista64Ultimate (dualboot). O využití 8GB nemám obavy; zpracovávám HD video.

Aktuální rychlost pamětí ukáže CPU-Z. Při zvyšování rychlosti FSB se zvyšuje rychlost pamětí. Pokud máš v biosu nastavené 667Mhz, tak se ti při nastavení 400FSB zvýší sama na 800mhz. To číslo reprezentující v biosu rychlost pamětí vlastně jen určuje dělící poměr mezi rychlostí FSB a rychlostí RAM a to číslo v mhz platí za normální frekvence FSB.

A to je vlastně důvod proč ti to vůbec jede, kdybys tam měl nastavené DDR2 800 tak při zvýšení FSB se zvýší rychlost ram tak že naprostá většina ddr2 800mhz nepojede. Proot doporučuji kupovat paměti 1066 nebo snížit 800mhz ramek rychlost právě na 667...Tvoje paměti pokud jsou skutečně 667 tak možná rychlost 800mhz zvládají,můžou to být 800mhz čipy co neprošli testama tak je prodali jako 667.

S tvojí deskou dosahují profíci rychlosti fsb 490-540 možná i s HW úpravama. Pokud odhadnu tak asi víc jak 450mhz nedosáhneš tak těch 12procent navíc nemá moc cenu.

Pokud by jsi použil procesor s větším násobičem a menší fsb (např. C2D 8500) tak při stejné FSB máš 4GHz /jako má tank:))/

Zaměř se na stabilitu procesoru a jeho teplotu. Teplotu C2D měří RealTemp -ničemu jinýmu nevěř. Zatěž procesor na hodinu programem orthos prime test http://www.sosejte.cz/nastroje/testy-diagnostika/st ress-prime-2004-orthos-v0-41-110-18/ Teplota by měla být do šedesáti, pětašedesáti v realtempu. Realtemp i ukáže max povolenou teplotu v jádře cpu tak kdyby se to k ní blížilo tak orthos vypni. Lepší chladič je Freezer 7Pro nebo ještě lepší....

Pokud procesor udělá chybu je potřeba mu přidat 0,1voltu. Víc ne. To že jedou windows a programy nic neznamená, jen hezké rozesmažení obou jader určuje zda je přetaktování stabilní a OK.

Pokud procesor chybu neudělá tak ho nechej jet na kmitočtu kterého jsi dosáhl. Přece ho nebudeš dusit na nízkých otáčkách;-)

Se skutečnou podporou 8g ram bych si nebyl jistý u asus p5q se vyskytly jisté potíže při pokusu o 8g. Žralo to jen šest. Ale možná vadný kus desky.

ahoj, vim ze asi otravuji zase se stupidnimi dotazy, ale chci se zeptat. Zkousel jsem bez zvysovani napeti taktnou mou q9550 na 3,4GHz - Ram byly normalne snizeny na frekvenci 667 MHz, a FSB jsem zvednul na xy (ted nvm presne) a frekvenci procesoru jsem mel 3,4 GHz... Nastaveni jsem ulozil, PC se vyplo znovu zaplo a najelo nacitani systemu WINDOWS. Pote to spadne. Dival jsem se na teploty v Biosu - a mam je relativne v normalu 40°C +- Chci se zeptat v cem muze byt chyba? Je nutno si jiz hrat s napetim? Desku mam MSI P45 NEO2 myslim si ze na taktovani by mela byt stavena... Protoze jem nikdy netaktoval a nehodlal jsem ani se do toho hrnout, ale po koupi nove grafiky vidim ze budu muset taktovani vyzkouset abych z ni vyzdimal co budu moct... Dekuji za normalni odpovedi

Asi jsi tomu naložil moc. Evidentně je to nestabilní. Buď nastav méně nebo zkus zvýšit napětí o 0,1 maximálně o 0,2voltu. Zkontroluj pořádně anstavení pamětí jestli jsi jim skutečně ubral.

Některé q9550 co jsem zkoušel na stabilních 3500-3600mhz nedosáhly tak je možné že máš smůlu na kus.

Pokud máš v biosu nastavené 667Mhz, tak se ti při nastavení 400FSB zvýší sama na 800mhz

- to nemusi byt pravda ak je tych 400 standardna FSB. Vtedy doska nastavi delic nazad na 667. Skutocnu frekvenciu RAM si treba overit. Napr. v tom CPU-Z by to mohlo byt tiez vidno, na karte o pamatiach atd.