Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Průhledné pozadí v PS CS3

Zdravím,
mám nastaveno průhledné pozadí a na něm obrázek...
Potřeboval bych to uložit ve formátu TGA a 24-bit RPG nebo 32-bit RPGA.Ale na vyběr jsou JENOM RPG a JENOM 32bit (u toho však nefunguje průhledne pozadí !!) a 12-bit a 8-bit.Jak udělat aby se mi uložil požadovaný formát ? Díky moc

Průhledné pozadí nestačí, musíš vytvořit alfa kanál. Předpokládám, že máš vrstvu s nějakým textem nebo obrázkem, zbytek je průhledný. Ťukni pravým tlačítem na náhled vrstvy v paletě Layers a vyber volbu Select pixels. Mělo by se ti do výběru označit vše kromě průhledného pozadí. Tento výběr musíš uložit jako kanál - buď v menu Select - Save Selection nebo rychleji v paletě Channels dole tlačítkem Save selection as channel. Tím se vytvoří kanál. Tento kanál musíš označit jako viditelný - ikonka oka vedle náhledu kanálu. S takto označeným kanálem můžeš soubor uložit v libovolném TGA formátu a informaci o průhlednosti si už ponese sebou.

Ještě dodatek - pokud máš více vrstev, pro jistotu ponech jen tu jednu, kde máš obrázek a ostatní smazat. Pokud pracuješ na pozadí, musíš ho odemknout, čímž se odstraní a změní na vrstvu (držet Alt a poklepat na ikonu zámku). Photoshop ti TGA soubor zobrazí s bílým pozadím, ale aplikace, které pak s TGA soubory pracují, by pak měly pozadí zobrazit průhledně.

Myslím, že nemáš na mysli RPG, ale RGB? Pokud je to ono, tak 24 bit je RGB a 32 bit je RGBA (RGB+Alfa). Je to 3x8 bitů R+G+B (24 bit) a 32 bitů s alfa kanálem. To znamená, že to musíš uložit jako 32 bit, jinak tam alpa kanál nebude.

To, že to máš teď bílý - magickou hůlkou nebo pomocí rozsahu bílé barvy (Select - Color Range - a mít nastavenou bílou barvu popředí a na ni na paletce ťuknout myší) vybrat vše bílé, udělat inverzi tohoto výběru (Ctrl+Shift+Ins) a toto zkopírovat do nové vrstvy (Ctrl+J). Pozadí pak smazat. Znovu vytvořit alfa kanál původním postupem a uložit. Takto udělaný výběr ale nemusí být úplně přesný (okraje).

ALE POZOR - pokud máš jen bílé pozadí a ALFA KANÁL ZŮSTAL - pak načti kanál jako výběr a pak Ctrl+J a bude to naprosto přesné.

Ještě k tomu alfa kanálu - on může být i ve 24 bitovém nebo dokonce i v 16 bitovém formátu, ale pouze ve 32 bitovém bude umět "propouštět" průhlednost plynule (má na to celou šedou paletu s 256 odstíny), u 16 bitového formátu "ukradne" jeden bit barvám a pak umí pouze 2 stavy - průhledný a neprůhledný. Jak je to u 24 bitového nevím, buď si vezme 1 bit celkem, nebo 1 bit z každého RGB kanálu, tedy 3 bity a pak může průhlednost do jisté míry taky stupňovat (2 na třetí - 8 odstínů). Každopádně Photoshop umí u formátu TGA uložit alfa kanál jen v 32 bitovém formátu.

Ale hned ve druhém příspěvku od shora přece píšu, že pozadí budeš muset odemknout a píšu i jak. Lepší ale je pozadí přímo zkopírovat do vrstvy a pak ho skrýt a nepoužívat.

Dále už je taky jasné, proč ti to nejde - ty když dáš Nový, rozměry - tak dáváš 32 bit RGB. S tím pak nemůžeš vůbec nic udělat (aspoň ne pro tvůj účel). RGB musíš vytvořit normální 8 bitů, jinak ti to při ukládání omezí formáty a TGA tam vůbec nebude. Takže:

Nový - rozměr - RGB color 8 bitů - vložit ze schránky (měla by automaticky vzniknout vrstva, pokud ne, odemčít pozadí a vrstva se vytvoří) - udělat průhlednost - označit to, co není průhledné (select pixels pravým tlačítkem na náhledu vrstvy) - uložit výběr jako kanál - kanál zobrazit (oko vedle náhledu kanálu) - Uložit jako - TGA 32 bitů.

Photoshop se při uložení formátu TGA přece ptá kolik bitů. Tak dej 32 a máš RGBA, 24 bitů je RGB - ale tam nebudeš mít alfa kanál.

To žes to vytvořil jako 8 bit s tím nesouvisí - to je 8 bitů na kanál - takže máš tři kanály (RGB) + alfa, takže 4x8 a to je těch 32 bitů - celkem.

Ten výkřičník znamená, že tam jsou vrstvy, to můžeš ignorovat. Ten dotaz při uložení do TGA formátu tam musí být vždy - teď jsem vyzkoušel v CS3 a CS4 - po potvrzení uložit se objeví malé okénko s titulkem Targa Options, kde můžeš zvolit 16 bit, 24 bit, 32 bit a zatrhnout, že chceš kompresi RLE. Ještě jsem prošel nastavení, jestli se to někde nedá vypnout, ale nedá.

Jediné, co mě ještě napadlo, že můžeš mít pro TGA soubory nějaký plugin, který to může ukládat jinak než Photoshop. Podívej se ještě jednou, když dáš uložit jako, jestli nemůžeš nalistovat víc TGA formátů - jestli tam TGA nebude víckrát. Měl by tam být jen jeden řádek TGA (*.TGA;*.VDA;*.ICB;*.VST) - a ten musí hodit dotaz.

Už to přišlo. Problém je v tom, že to máš v odstínech šedi (grayscale). Takže udělej tohle: nabídka Image - Mode - RGB color, pak to to bude nabízet uložení 16 - 24 - 32 bit. Odstíny šedi jsou vždy jen 8 bit, proto ti to žádnou možnost nenabídne. Šedou barvu ti to samozřejmě vůbec neovlivní.