Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Příšerně pomalý počítač i po několika pokusech o zrychlení!

Dobrý den, omlouvám se, pokud se téma bude opakovat, ale v tolika tématech a vzkazech by se tohle nedalo řešit, jelikož by v tom byl zmatek. Proto zakládám novou a hodně důležitou otázku o neskutečně pomalém PC.

Za 1) mám dva počítače - jeden Svůj u mě v pokoji a druhý v šatně, který je pro celou rodinu - budeme mu tedy říkat společný/rodinný počítač.

Tenhle počítač máme cca 4-5 let (Maximálně) a je neskutečně pomalý. Nejde ani tak o internet ale o otevírání dokumentů, složek, startu, atd... prostě čekám snad 5 minut než se dostanu někam dál.
Neustále dokola dělám čištění registrů - CCleaner, Advaced system care, spybot,
Vyčištění disku, defragmentaci a jiné čistící zdroje!

Ovšem tohle pomůže jen trochu a na krátkou dobu. Počítač se za pár dní opět zpomalý, a nemáme z něj nic. Je i docela hlučný, ale to doufám s pomalostí nesouvisí.
Proto se ptám, co se to děje, jak počítač dlouho a intezivně udržet při rychlosti, a prostě jakou radu mi prosím doporučíte?

Děkuji - pište sem i na Dizzer@seznam.cz :) děkuji moc

Na to se nedá moc odpovědět - 5 let starý systém může bejt už dost zaneřáděný. Čistění registrů tomu může spíše uškodit. Že je počítač hlučný by mohlo signalizovat, že se přehřívá. Zkuste sunda bočnici a vyfoukat pořádně prach, zejména z žeber chladiče na procesoru.

Prostě odendat ten plech, co je na straně bedny, aby bylo vidět na "vnitřnosti". ;-) Vyčistit prach neuškodí nikdy a jestli jste to 5 let nedělal, může tam být prachu opravdu hodně. Co se týče systému, tak 5 let je skutečně dost. Můžete zkusit projet PC ještě na Spyware v Nouzovém režimu, taktéž zkontrolovat, co se spouští po startu a nežádoucí věci eliminovat (START - SPUSTIT - napsat "msconfig" a mrnout na záložku PO SPUŠTĚNÍ).

No systém jsme myslím minule už jednou přeinstalovali a od té doby ne. ALe i tak jsme měli myslím důvod přeinstalovat systém kvůli pomalosti PC. Systém máme Windows XP.

Nyní jsem odšruboval tu bočnici a je tam na spodu docela fakt hodně prachu. Fuj. A na těch různých bedničkách a deskách také hodně. Ale když Pc jede a je zapojený raději to utírat nemohu. Mohu přejet vlhkou utěrkou, až se PC vypne přes takové ty desky? Nechci to pokazit...

Jak dlouho je nainstalovaný ten systém (od té poslední reinstalace)? Pokud je to více jak cca 1 a 1/2 roku, tak počítej s tím, že je prostě zaprasený a žádné "čističe" mu nepomůžou ke zrychlení - jedině nová instalace (včetně formátu disku). Samozřejmě pokud není disk rozdělený na více oddílů, tak zálohovat co se dá. Jinak nepomůže ani svěcená...

Chceš poradit nebo nechceš? Asi ne, jinak bys uvedl konfiguraci (máš to jasně napsaný na stránce pro vkládání dotazu). Můžeš mít třeba špatně nastavenou frekvenci CPU, špatně nastavený přenosový režim disku, nenainstaloval jsi všechny důležité ovladače, atd. Používáním zázračných čističů tomu nepomůžeš.

No je potřeba ověřit jestli je hardware správně nastavený a případně která část brzdí výkon. Takže třeba v programu Everest přečíst konfiguraci a porovnat údaje se skutečností. Je tam i benchmark na propustnost pamětí, tím je lze otestovat. Dále bych zkontrolval disk, jednak hodnoty SMART a pak jej projet utilitou od výrobce na test chyb. A změřit přenosovou rychlost, např. programem Crystal DiskMark.
Ty ovladače jsi instaloval? Zejména čipset?

Jééžiš :D trochu pomaleji prosím.... já nyní ale vypnul už ten počítač, abych ho mohl utřít všude od toho prachu. Možná ho ještě zapnu, pokud se dočkám rozběhnutí :)...

jdeme krok po kroku

1) Přečíst konfiguraci v programu Everest a potovnat údaje se skutečností - to naleznu kde prosím? :)

Napřed jsem vše vytřel suchou hadrou, poté špilky do uší jsem utřel zacpaný větráček, který bych opravdu hodně zahlcen prachem. Hnus! No a potom jsem ten největší bordel vysál na nejnižší výkon... Šlo to zlehka... uvidíme, zda se hlučnost sníží a výkon o trochu zvýší. A pokud ne - máte pravdu, uleví se počítači. Pokud by se nezrychlil, nevadí, třeba ještě k tomu nějak dojdeme - zítra uvidíme, jak PC pokročil :) Bylo tam hodně prachu!

jo tak pardon - už jsem to našel. ALE ZÁVĚREČNOU FÁZI NECHÁPU, PÍŠOU TAM, ŽE MÁM ODŠKRTNOUT NEBO ZRUŠIT TY KANÁLY DMA. ALE JÁ TAM NIC JAKO NA ZAŠKRTNUTÍ NEMÁM - JEN NĚCO JAKO AUTOMATICKY NEBO VYPNUTO... PAK JE TAM JEŠTĚ POUŽÍT JAKÉSI REŽIM PŘENOSU: BUĎ PIO NEBO dma (JE-LI K DISPOZICI)... NO A CO MÁM TEDA ZAŠKRTNOUT JAKO?

JÁ DAL POUZE VŽDY TY PRVNÍ KOLONKY - VYPNUTO... MÁM DÁT TO DO REŽIMU pio?

já tam přehlídl verzi systému. jsi správný detektivkář, vrah má být až na konec. pokud se tě na to někdo zeptá, tak zatloukej.
obecně řečeno jsou smrtí na rychlost nevhodně používané čističe, antiviry co hlídají všechno, různé "mazače" paměti, viry a špatná konfigurace systému...

systém se zpomalí čím? diskovou aktivitou, nebo vytěžováním procesoru, či bez zjevné příčiny?

Ale šak píšu. Ten počítač je možná starý 5 let, a je pomalý. Ale v pokoji, který můj PC je starý skoro 4 roky - ani nevím, dostal jsem jej od strýce. No a ten je rychlý snad 10x.

tento počítač (rodinný) tak je pomalý už neskutečně dlouho. Proto jsme myslím už 2x přeinstalovali systém. Nyní je opět pomalý a nevím, co dělat. Sice po včerejším čištěním, který je pro vás nevhodné, se kapánek zrychlil, ale start počítače je únavný

A ještě k tomu odkazu, díky za něj , ale v PC tam žádné takové položky nemám, tím pádem ten test nemohu udělat :(

Ano, nejsem expert na tyto věci ohledně PC, ale jsem na PC expert úplně v jiných věcech, proto tohle neovládám. Proto Vás jednoduše prosím o radu.

Taky by nebylo špatný, vypnou programy po spuštění PC. V cCleanerovi najeď na "Nástroje - Start". Vyjede okno, kde se nachází spuštěné programy po startu PC. Většinou vůbec nemusí automaticky po stratu běžet, akorát tím zpomalují start počítače. Ještě můžeš použít program Windows Doctor nebo TuneUp, ty dokáží systém zrychlit. malý návod na očistu počítače v tomto článku: www.svetinformacicz.cz

viz zadání dotazu:

Neustále dokola dělám čištění registrů - CCleaner, Advaced system care, spybot, Vyčištění disku, defragmentaci a jiné čistící zdroje!

řekl bych že pokud má potřebu neustále něco čistit, má tam nejspíš stádo samoadminů, kteří ten systém denně ničí instalacemi hovadin. už samotný výčet tolika tzv. čističů vylučuje, že by systém byl pod nějakou rozumnou správou, a že tazatel ví co dělá.
píše o kontrole na viry, o běžnějším spyware se nezmiňuje.
někde výše se nevyjádřil, zda mu náhodou řadič nejede v pio režimu, jen popsal obě možnosti z menu.
čili toto nemá žádnou cenu - na chvíli pomůže jedině formát a nová instalace.

nejspíš bez zjevné příčiny, ale viry zde nejsou, Paměť disku je výborná, prostě nevidím v ničem problém. :)

Nyní ale se dívám, že internet se zrychlil asi jednou tolik. je opravdu rychlejší,.. i Pc je torchu rychlejší po včerejším čištění registrů atd... možná i té bedny od prachu, ale tomu bych nevěřil... Ovšem takováto (aspoň takováto) rychlost nevydržé asi dlouho :)

Já bych se přiklonil také k reinstalu. Oprava je zybtečná, zdlouhavá a tak trochu adrenalin, jak koukám. Jen bych připoměl provést zálohu všech důležitých dat, vč. sestřiných a případné vypsání hesel (z icq, skype atd), pokud je nastaven parametr "pamatovat heslo", než se začne cokoliv s PC "opravovat".

No reinstalovat se mi to moc nechce hned z několika důvodů, dělali jsme to už jednou.... a za 2) všechny programy, dokumenty a hry se smažou! Nešlo by všechno nějak zálohovat, ale tak, že když po reinstalaci systému vše dám opět do PC, tak aby šlo třeba zapnout NERO nebo třeba GoogleEarth! aby to fungovalo. Jak to udělat, aby se nic nesmazalo a prostě vše zůstalo, všechny programy a vše fungovalo? A myslíte, že to pomůže? Já tomu moc nevěřím... ale díky za rady, dobádáme se k závěru :) :) dík

všechny programy, dokumenty a hry se smažou!

nainstalované programy se registrují v registrech. registry však patří windows.
novou instalací windows proto dostaneš nové poloprázdné registry a většinou nefunkční "zálohované" programy.

nacpat si data na stejný oddíl (disk) se systémem, a tento systém pak nechat při nové instalaci zformátovat - být tebou tak si jdu stěžovat:
na vynálezce vykřičníků, na to že formátování znamená formátování, na školu která tě nenaučila ani reagovat na dotazy.

dobádáme se k závěru

tvým problémem je domácími lamoadminy doničený systém, který trvale poškozuješ stádem čističů - čím víc čističů tím víc adidas, teda alík.cz
za dobu zbytečných výlevů tady už jsi měl mít zachráněná data, rozdělený disk, znovu načisto nainstalovaný systém.
ale možná doufáš že z tebe bude druhý viewegh, a mezitím se to přeinstaluje snad samo. jak myslíš.

Seš schopný zjistit kolik má ten počítač paměti když sem se Tě na to ptal ? Předd dvěma dny...

start-ovládací panely - systém tam je to napsaný
nebo
ctrl-alt-del
správce uloh karta výkon
nebo
stáhnout a spustit program cpu-z najít příslušnou kartu

nejlépe to ofotit a vložit sem protože mám pocit že si z náš děláš prdel-----

Seš schopný zjistit kolik má ten počítač paměti když sem se Tě na to ptal ? Před dvěma dny...
start-ovládací panely - systém tam je to napsaný
nebo
ctrl-alt-del
správce uloh karta výkon
nebo
stáhnout a spustit program cpu-z najít příslušnou kartu
nejlépe to ofotit a vložit sem

http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/sys temove_nastroje/monitoring/cpuz/
Musis spolupracovat, my ti do tveho pocitace nevidime...

No to teda nevím, co se v tom počítači událo, páč mně běží xpéčka na 512mb ram a celeronu 1,7ghz bezvadně, všechny trable s čističama jsem dokázal zahnat. Ikdyž 512MB RAM už je dnes archaický hodnota ( Celerony taktéž :-) ), tak si nestěžuji, všechno fakčí, jak má :-)

mel sem hodne podobny problem a na stejne starem pc. je to nejakej starej kancelarskej, dokonce to nema ani CD. byla tam 512 RAM a ze zacatku sem si nemoh na nic stezovat, dokonce mi tam fakalo i san andreas coz sem vubec necekal.. ale postupem casu to bylo pomalejsi a pomalejsi. pak sem narazil na superovladac a hned to bylo jako novy, ale musel sem si najit na ulozto.cz licencni kod. je tam i ten superovladac a aktualizace ovladacu se vyplati jen jednou, pak se to muze klido smazat, nebo spis ja musel, pre mam jen 20G HDD. cca po pul roce to tu bylo opet a uz nepomohlo vubec nic cistice atd.. atd... a vsichni mi radili "preinstaluj to", jenze mam stejny problem co ty: kaslal sem na to. rysknul sem koupit 1G RAM a POHODA. uz je to asi rok a je pravda ze je to zas o neco pomalejsi, ale oproti tej 512 je to luxus.....

jo a stala me cca 700 na aukru, moc se mi do toho strepu vrazet penize nechtelo, pre sem vubec nevedel jakou mam koupit a jak to vubec vypada ale nakonec sem si o tom neco malo zjistil a odpustil jeden prokalenej weekend. je jen na tobe jestli do toho pujdes nebo ne, ale me se to vyplatilo a stalo to za to.

si projdi prohlížeč událostí, co jsou za chyby po startu. buď si jist že je žádný z tvých čističů neřeší, naopak k nim pravděpodobně přispívají.

pak spočítej kolik máte doma samoadminů, instalujících do toho pc nesmysly, které se automaticky spouští po startu - a kdo to po nich zkontroluje.

nejsou tu sice nikde parametry toho tajného krámu, ale bude to jednojádrový shit, nejspíš s malou ram. mělo by to mít nejmíň 512mb, pokud ho nevypínáte a běží furt, tak raději víc - xp neumí dobře uvolňovat paměť po ukončení aplikací.
(a nepleť si zase velikost ram a disku)

zkontroluj konečně, jestli ten disk nejede v pio módu.