Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč spuštění operačního systému z live CD trvá i 10 minut a CD se přečte za necelé 2 minuty ?

Rychlost čtení dat z CD je minimálně 150 kB/s mechanika je 48 mi rychlostí

Tedy rychlost čtení dat bude 150 kB/s * rychlost 48 a to je 7200 kB/s po převedení na MegaByte to je 7,2 MB/s

CD má 700 MB když to vydělíme rychlostí čtení 7,2 vyjde 97,2 sekundy a to je přibližně minuta a půl na přečtení CD

Proč teda Windows nebo Linux startuje z CD třeba 5 minut ? Když mám procesor core i, RAM je víc než 8 GB, CD mechanika je připojená přes SATA 2, která zvládne 300 MB/s.

Ale to není jen o rychlosti čtení z média. Soubory se rozbalují, načítají do operační paměti, hledá se HW, inicializují se ovladače a síť, zavádí se OS.

Už ses ptal na žive. Hlavně za to může pomalý seek. A ta rychlost 48x platí jenom na okraji disku.

Kluci můžete to trochu "upřesnit, dovysvětlit, co se rozbaluje a načítá, přece RAMka je mnohem rychlejší než čtení CD

Co je to ten seek ?

P.S. tak si mi to neměl z Živě smazat, mohli jsme to vyřešit v klidu tam.

Když instaluješ Windows, tak taky trvá půl dne, než to zjistí dostupný hardware.
Rychlost dekomprese záleží na CPU, rychlosti čtení archivu a rychlosti RAM.
Taky můžeš mít mechaniku už starší a hůře čtoucí, nebo (byť stále v mezích) rozštelovanou. Montují to číňani za pár šupů. Tady to stojí pětikilo, tak co od toho chtít.

Vy nechcete žádný klid, žádné vysvětlení, vy se pouze vyhrabete z pelechu a protože jste simulant a vyžírka a nudíte se, tak prudíte lidi.
"...Zajímá mě technika, tedy počítače, ale i jiné stroje ať po stránce mechanické tak elektrické..." - jsou knihovny, na síti Internet je dnes spousta materiálu, včetně materiálů i z různých fakult VŠ.

Doporučuji toto naprosto ignorovat, jinak to to zaplevelí jako na živě, kde "dokázal" napáchat nejméně 64 nesmyslných "dotazů" (dost smazali). Navíc ten "dotaz" přes zbytečnou a marnou snahu byl zodpovězen.

Jen poznámka:

Víš, že by se ev školách nemělo učit pasivně, tedy, že učitel diktuje do sešitu nebo žáci opisují učebnici do sešitu, ale má se učit formou dialogu, že učitel žáka na "řešení nebo ke znalosti "dovede" - nutí žáka přemýšlet a ne jen pasivně.
poslouchat.

Příklad: hydrostatický tlak

Žáci co pociťujete když skočíte do hlubokého bazénu. Máte pod vodou jiný pocit, když jste několik cm pod hladinou a nebo když jsem 3 metry hluboko ?

Čím myslíte že to je, že u dna je Vám těžčeji, na čem myslíte že to záleží ?

A učitel pokládá takové dotazy, aby žáci logicky odvodili, že to záleží na hloubce a hustotě vody (v moři je vyšší hydrostatický tlak než v bazénu o několik Pascalů, protože moře je hustější, protože jsou v něm rozpuštěny více minerálních látek)