Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel - vzoreček

Dobrý den,

mám dotaz na vzoreček v excelu. Popíšu to hned na příkladě:

Ve sloupci A mám seznam testerů - jmenovitý seznam pracovníků, kteří testují součástky našich výrobků
Ve sloupcích B až K je seznam 10 výrobků a jejich součástek. Co sloupec, to jeden výrobek a každý z těch výrobků má 10 součástek na testování. Každý tester má přiřazen jeden výrobek a jeho 10 součástek.
Ve slopci L je datum, kdy je testování (doplním si sám ručně)
Ve slopci M si ručně zadám jméno testera

a teď celá pointa:

Sloupec N se jmenuje "Součástka" a zde bych chtěl mít vzoreček, který si vezme jméno ze sloupce M a náhodně mu přiřadí nějakou součástku ze sloupce výrobků, který je přiřazen tomu konkrétnímu testerovi. Například Jakub má na starosti výrobek 1. Proto mu bude přiřazena náhodně nějaká součástka ze slobce B, protože Výrobek 1 je ve sloupci B. A aby to nebylo moc jednoduché, tak další den, kdy Jakub přijde do práce a já zadám jeho jméno, mu bude opět náhodně přiřazena nějaká součástka z jeho výrobku 1, ale už se nesmí opakovat ta, co už je otestovaná. Takže během 10dnů otestuje 10 součástek.

Jde na to udělat nějaký vzoreček?

Díky moc.

PS: Bohužel formát jako v tabulce se mi nezachoval, takže to není tak přehledné, ale snad to píšu srozumitelně.

Přikládám víše popsaný příklad.

Seznam testerů	Výrobek 1	Výrobek 2	Výrobek 3	Výrobek 4	Výrobek 5	Výrobek 6	Výrobek 7	Výrobek 8	Výrobek 9	Výrobek 10	Datum	Tester	Součástka
Jakub	Součástka 1	Součástka 11	Součástka 21	Součástka 31	Součástka 41	Součástka 51	Součástka 61	Součástka 71	Součástka 81	Součástka 91	28.7.2013	Jakub
Pavel	Součástka 2	Součástka 12	Součástka 22	Součástka 32	Součástka 42	Součástka 52	Součástka 62	Součástka 72	Součástka 82	Součástka 92	28.7.2013	Petr
Petr	Součástka 3	Součástka 13	Součástka 23	Součástka 33	Součástka 43	Součástka 53	Součástka 63	Součástka 73	Součástka 83	Součástka 93	29.7.2013	Jakub
David	Součástka 4	Součástka 14	Součástka 24	Součástka 34	Součástka 44	Součástka 54	Součástka 64	Součástka 74	Součástka 84	Součástka 94
Jarda	Součástka 5	Součástka 15	Součástka 25	Součástka 35	Součástka 45	Součástka 55	Součástka 65	Součástka 75	Součástka 85	Součástka 95
Mirek	Součástka 6	Součástka 16	Součástka 26	Součástka 36	Součástka 46	Součástka 56	Součástka 66	Součástka 76	Součástka 86	Součástka 96
Karel	Součástka 7	Součástka 17	Součástka 27	Součástka 37	Součástka 47	Součástka 57	Součástka 67	Součástka 77	Součástka 87	Součástka 97
Michal	Součástka 8	Součástka 18	Součástka 28	Součástka 38	Součástka 48	Součástka 58	Součástka 68	Součástka 78	Součástka 88	Součástka 98
Alex	Součástka 9	Součástka 19	Součástka 29	Součástka 39	Součástka 49	Součástka 59	Součástka 69	Součástka 79	Součástka 89	Součástka 99
Vojta	Součástka 10	Součástka 20	Součástka 30	Součástka 40	Součástka 50	Součástka 60	Součástka 70	Součástka 80	Součástka 90	Součástka 100

vzoreček nikoli, ale makro/kód.

Sice nechápu, proč jsou jména v separátním sloupci, ale budiž.

Obecně si postavíš VBA ve kterém si funkcí rnd (random) vygeneruješ číslo od 1 do 10 a přiřadíš k němu součástku. Následně použiješ podtabulku již zkontrolovaných čísel výrobků daného pracovníka, pokud daná součástka ještě nebyla testována, tak ji vložíš do políčka "aktuálně testovat", jinak celý postup generování součástky opakuješ dokud nenajdeš neotestovanou součástku. Jde to samozřejmě řešit elegantněji (např. výběrem z ještě neotestovaných položek), ale to je celkem jedno (rozdíl bude v neoptimalitě výběru součástky, kdy může proběhnout několik desítek iterací než se najde ještě nevybraná součástka).

Já bych si takovou věc udělal v Accessu, je na tyhle věci o dost vhodnější a navíc umožňuje "skladovat" historické záznamy.

Dobrá, tak ještě jinak bych to mohl zkusit. Šlo by to udělat nenáhodně? To znamená, že by nejdříve vzal součástku 1 pak 2 atd? Bral by je postupně v pořadí v jakém jsou v tom sloupci, klidně nenáhodně, ale tak aby nevzal tu co už měl? Šlo by alespoň tohle udělat vzorečkem?