Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem USA sledujú celý svet...alebo nie?

Registrovaný fleg, , Internet, 47 komentářů (41178 zobrazení)

V poslednej dobe sa nič iné vo svetových médiách nepreberá len to koho zase USA odpočúvali a kto ide podávať protestnú nótu. Bože to je hrozné zdesí sa bežný človek, ako si to len mohli dovoliť? Veď Nemci a Španieli sú spojenci, ako im to mohli urobiť? A sme tam, kde chceli aby sme boli. Keďže tomu nerozumieme tak im to žereme aj s navijakom a hromžíme hromadne na zlé zlé USA.

Ako si vytvoriť nepriateľa

Skúsme sa však zamyslieť a vrátiť sa ku koreňom našich predkov a použiť to, čo sa dnes už moc nenosí. Zdravý sedliacky rozum.
Vráťme sa na začiatok ku zdroju všetkého zla a to k USA. USA sú určite najmocnejšou krajinou sveta s istým technologickým náskokom pred zvyškom sveta, a preto nie je problém si ich démonizovať. Nakoniec ľudia sa vždy báli neznámeho, a preto vzniklo kopec bohov a polobohov. A preto za všetkým zlým stoja vždy USA. Je to, ale naozaj tak? Názor nech si spraví každý aký chce po prečítaní tohto článku.
[http://wwwdelivery.superstock.com/WI/223/1848/Prev  iewComp/SuperStock_1848-152307.jpg]
Trošku odbočím, pretože zaujímavá otázka je, či za touto fabuláciou USA stoja jej nepriatelia alebo samotné spojené štáty. Nie je to tak dávno, čo jeden vysoký iránsky predstaviteľ priznal že používajú osvedčenú taktiku právd, poloprávd a lží. Napríklad, že vo výrobe jadrových zbraní sú pozadu, čo predpokladal zvyšok sveta vrátane USA, ale že pomerne ľahko obohacujú urán a majú ho veľké zásoby. Pritom pravda bola inde. Nechajú USA myslieť si, že atómovku ešte nemajú (pritom majú), naopak nechali ich obávať sa, že majú kopec materiálu na jej výrobu a aj so zariadeniami (materiálu majú veľmi málo a zariadenia už vôbec žiadne). Je to výborná taktika ako prekvapiť protivníka, myslím si, že veľmi podobnú používa Severná Kórea, ktorá je IMHO na tom tak zle, že keby si južná kýchne tak ju odfúkne celú až do Ruska. Podstata diplomacie je klamať, hovoriť pravdu a polopravdu a potom v tej spleti informácií už nájsť tu skutočnú pravdu je takmer nemožné. Nakoniec takéto správanie je okopírované z prírody, kde niektoré živočíchy imitujú niečo, čo nie sú.

Mediálna masáž ala Snowden

[http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/p  ictures/2013/6/23/1372015020195/Edward-Snowden-008  .jpg]
Je úsmevné sledovať túto mediálnu bublinu, ako sa ľudia plamenne rozhorčujú v diskusiách pod článkami o sledovaní a žiadajú spravodlivú odplatu. Celú túto mašinériu spustil akýsi Snowden. Pristavme sa na chvíľku pri tomto človeku, pretože je zaujímavé sledovať aký tok dezinformácií je okolo jeho osoby. Pôvodne prišla na svet informácie, že jedná o externého spolupracovníka NSA, čiže zamestananca súkromnej firmy pracujúcej pre NSA. Už toto tvrdenie krívalo, pretože neverím, že systém zabezpečenia NSA je tak deravý, žeby mal externý zamestnanec prístup k toľkým údajom. Neskôr sa už v tlači začalo tvrdiť, že je interným zamestnancom NSA až sa skončilo pritom, že ide o agenta CIA. Podľa oficiálnych zdrojov sa Snowden zaujíma o japonskú kultúru a zvláda sa dorozumieť po čínsky. Šikovný chlapec, čo poviete? Mne osobne to príde, ale dosť nasilné smerovať Snowdena k Číne a nenápadne naznačovať kto za tým všetko stojí. Toto považujem za polopravdu (Snowden možno zbieral nejaké Anime a zaujímal sa o východné kultúry a tak vytvorili os Anime-Japonsko-Čína). Naopak informácia o tom, že sa neúspešne pokúšal dostať do armády, ale neukončil ani základný výcvik mi sedí oveľa viac a považujem ju za pravdivú. Kto ho videl tomu ľahko uverí. Zvyšné informácie sa už nedajú overiť a tak musíme zostať pritom, že ich berieme s rezervou. Snowden je proste zaujímavá figúrka a je veľmi ťažko odhadnúť, kto za jeho aférou vlastne stojí. Rusko? Čína? Alebo samotný boj medzi americkými vládnymi agentúrami? Ťažko povedať. Podstatné je, že o tom každý píše a že sa popísalo už toľko, že zistiť pravdu je takmer nemožné.

Odpočúvanie v praxi

Poďme od spravodajských hier k samotnej technickej stránke odpočúvania a ukážme s, čo je a čo nie je reálne.
Podľa niektorých článkov odsledovala NSA 60 miliónov hovorov mesačne len v Španielsku. Možné? Teoreticky áno. Pravdepodobné? Nie.
Predpokladajme, že NSA nie sú mimozemštania a majú k dispozícii len pozemské technológie. Na plošné sledovanie hovorov by musela mať NSA vlastné serverové centrá u každého mobilného operátora operujúceho v Španielsku. Položme si otázku, čo by donútilo súkromnú firmu súhlasiť s niečím takýmto. Odpoveď je buď sila alebo peniaze. Dajme tomu, NSA disponuje oboma zložkami. Na plošné sledovanie takéhoto veľkého počtu hovorov je nutné disponovať pomerne veľkou výpočetnou silou a hlavne následne analytickýcm sw, ktorý bude nazhromaždené údaje spracovávať. Ako každý z nás vie sw nie je všemocný (ani ten, čo používa NSA) a musia ho obsluhovať ľudia, v tomto prípade veľa ľudí a sme pri koreni veci. Ako sa dá takáto vec utajiť? Španielsko má niekoľko veľkých mobilných operátorov a u každého z nich by musela mať NSA rovnaké systémové prostriedky. Je to možné? Áno. Pravdepodobné? Nie.
[http://www.cellularintercept.com/skins/Default/med  ia/cellular-intercept.gif]
Ok sledovať plošne môžeme účastníkov teoreticky aj cez backdoor v hw. Je to možné? Áno. Pravdepodobné? Kdeže, pri toľkých značkách mobiloch, toľkých výrobcov a súčasnej úrovne reverzného engeneeringu je prakticky nemožné mať zabudované niečo na hw úrovni mobilu. To isté sa týka aj sw platformy. Máme tu viacero OS, ale je prakticky nemožné, aby obsahovali nejaké backdoory, o ktorých doteraz nikto nič nezistil. Nakoniec pokusov o sledovanie zákazníkov bez ich vedomia zo strany výrobcov tu už bolo niekoľko, ale vždy sa skončili po krátkej dobe fiaskom. Sila komunity je obrovská.
Budme praktickejší a neblábolme nič o plošnom sledovaní. Položme si otázku, či môže NSA sledovať jednotlivé mobily. Napríklad členov vlády. Áno aj nie. Možnosť centrálneho sledovania u operátora nateraz zavrhnime...btw aj na SK existuje fáma o podzemných kábloch vedúcich zo SIXU do SISky...haha...no poďme k reálnejšej možnosti.
Keďže mobilné vysielanie je vlastne wifi platia pri mobilnom wardrivingu tie isté zásady ako pri wifi verzii. Na sledovanie obete musíme byť v dosahu jej vysielača (telefónu) a musíme mať zariadenie v promiskuitnom móde. Nevýhodou je, že v danom čase chytáme všetko, čo je v našom dosahu, čo sa však dá vyfiltrovať. Nie je pravda, že GSM siete prenášajú dáta nešifrovane, bohužiaľ GSM štandard používa pomerne obstarožný druh šifrovania A5/1, ktoré sa dá cez rainbow table relatívne ľahko dešifrovať. Pokiaľ sa však bavíme o nových UMTS sieťach, kde sa používa A5/3 dostávame sa do sféry, kde je možné že dekódovanie zvláda len NSA a aj to ktovie ako...napríklad, či dokáže dekódovať hovory online alebo len offline. Predpokladajme, že to vedia online, aby sme zachovali auru všemocnej agentúry.
Ako teda NSA odpočúvala napríklad Merkelovú? V tlači sa zjavila (dez)informácia, že odpočúvanie sa dialo z americkej ambasády vzdialenej od pracovne nemeckej kanclérky 600m. Ok je to technicky možné, ale z toho nám vyplýva, že ju mohli odpočúvať len keď volala z pracovne, prípadne z budovy a okolia. Na 24h odpočúvanie by ju museli 24h sledovať zo vzdialenosti, z ktorej je to ešte technicky možné. Oveľa jednoduchšia možnosť sa však javí nasadenie ploštice, pretože sledovať nemeckú kanclérku 24h denne je nemožné aj pre NSA. Správna informácia teda mala znieť, že NSA bola schopná za istých okolností odpočúvať kohokoľvek v okruhu 600m od ich veľvyslanectva, čo asi aj robili/robia. Nakoniec prečo nie.

Sledovanie internetu

Zanechajme GSM teraz tak a poďme sa pozrieť ako je to na internete. NSA sa rada nepriamo chváli, prípadne si nechajú o sebe napísať, čo všetko sú schopní oni sledovať. Nakoniec okolo Echelonu je viacej bájok ako pravdy popísaného, ale im to tak vyhovuje určite. Kto trošku pričuchol k sieťam vie, že sledovanie komunikácie na sieti nie je tak triviálne ako to ukazujú vo filmoch a už vôbec nie na takej decentralizovanej sieti ako je internet. Je nemožné plošné sledovanie pokiaľ nenasadím odpočúvacie zariadenie do centra. A sme opäť pri koreni veci. Zoberme si ako príklad malé Slovensko, pretože v ČR je situácia ešte komplikovanejšia. Na Slovensku je vybudované centrum zvané SIX, cez ktoré prebieha väčšina internetovej komunikácie. Podotýkam väčšina, pretože úloha SIXu už zďaleka nie je tak významná ako v minulosti. Ale ok chceme sledovať plošne, čo spravíme? Pôjdeme do SIXU do tajne miestnosti, kde je naše tajné výpočtové centrum a všetky prívodné a odvodné káble idú najprv k nám a až potom k jednotlivým operátorom, čo je klasický MIM (man in the middle) útok.
[Main_the_middle.JPG]
Ok centrum nemusí byť tajné, môžem nabehnúť za každým z nich (je ich niekoľko desiatok) a povedať Dobrý deň my sme tajná služba a všetko, čo ide k vám musí ísť najprv cez nás. Ale nikomu ani muk lebo...no dá sa niečo takéto utajiť? Nie nedá. Dá sa utajiť tajné výpočtové centrum SISky v SIXe? Nedá. Vedú nejaké podzemné káble zo SIXu do SISky? Fu ak hej kedy ich stihli zakopať? Býval som pár rokov neďaleko SISky a nikdy sa tam nič nekopalo ani neopravovalo. Proste blbosť, ale isto sa nájde mnoho verných, ktorí budú hlásať, že káble existujú.
Nie plošné sledovanie nie je možné, dokonca ani sledovanie vyhliadnutého PC je pomerne obtiažne. Okrem toho, že tajná služba potrebuje, aby s ňou spolupracoval ISP dotyčnej siete by musel do jeho infraštruktúry včleniť časť svojej sledovacej. Pomerne komplikované, že? Ok je tu možnosť, že ma tajná služba možnosť MIM útoku bez vedomia ISP, niekde po ceste. Ale, kde? V samotnom SIXe? A sme opäť na začiatku.

Fikcia vs realita

Samozrejme NSA je veľká a mocná organizácia, ktorá ma veľmi pravdepodobne podpísané dohody o spolupráci so všetkými väčšími technologickými firmami v USA (Google, MS, Apple a spol) a aj so samotnými ISP, tomu celkom verím. Ale mimo územia USA je NSA veľmi pravdepodobne pomerne bezzubá, schopná síce zamerať sa na jednotlivý cieľ, ale za cenu veľkých nákladov a investícií.
Ale čo hlavne, že je o čom písať a že máme bubáka, ktorého sa všetci bojíme a okrem toho je len otázka času kedy to všetko vyšumí do stratena a budeme riešiť niečo iné, takže ak niekto chce nech ďalej verí, že je sledovaný cez potrubie v radiátore.

Předmět Autor Datum
Podrobnosti aféry je zbytočné rozoberať, dôležité sú v danom prípade politické rozhodnutia. K tomu b…
Joseph 30.10.2013 11:06
Joseph
Presne tak, národ prisťahovalcov, národ bez minulosti, národ, ktorý vyhubil pôvodné obyvateľstvo - i…
pme 30.10.2013 11:55
pme
Národ, ktorý by najradšej vládol a diktoval celému svetu. Ale no tak, obycajny american ti na ostat…
Michal2 30.10.2013 14:39
Michal2
Přesně tak.... Jak řekl Georges Clemenceau: „Američané jsou jediným národem v dějinách, který zázra…
Tyson 30.10.2013 14:44
Tyson
Ano povodny obyvatel Ameriky bol vacsinou outsider z Europy, castokrat ta najhorsia spodina unikajuc…
fleg 30.10.2013 15:20
fleg
Flegu, ovšem jsi trochu podcenil možnosti sledování ne přímo celulární sítě, ale její páteře a spojů…
touchwood 31.10.2013 15:00
touchwood
Ano, ale opat narazame na obmedzenie, ze tvoj hovor nemusi prebrat bunka, ktora je napichnuta. Moze…
fleg 31.10.2013 16:14
fleg
Pokiaľ si myslel také odpočúvanie, potom ja píšem niečo iné.
msx. 01.11.2013 19:27
msx.
Davnejsie som spominal: To, ze o niecom neviem este nemusi znamenat, ze to neexistuje. Spionazne hry…
KiloViktor 31.10.2013 16:27
KiloViktor
V podstate s tebou súhlasím. Osobne si myslím o tom či boli alebo neboli na Mesiaci svoje. V každom…
msx. 01.11.2013 19:25
msx.
Aspon vidiet ako lahko sa daju ludia oblbnut. Ty blbec nie si a napriek tomu pochybujes o pristati n…
fleg 01.11.2013 20:20
fleg
No jasne Discovery Channel... Vedia natočiť úchvatné snímky o prírode, ale aj "účelové" dokumenty. P…
pme 01.11.2013 21:50
pme
Pristatie na Mesiaci je velmi dobra tema, pretoze existuje intuicia, ze niektore veci boli natocene…
KiloViktor 01.11.2013 23:56
KiloViktor
Skôr ide o to, že nejaký dokument som videl a viac som sa o to nezaujímal. V podstate mi je jedno či…
msx. 02.11.2013 15:04
msx.
Pekne si to napísal. Súhlasím s tebou.
Peter Širka 31.10.2013 21:11
Peter Širka
Tvoj článok je postavený na faktoch, ktoré si myslíš ty. Tak isto každý si myslí svoje a tvoj článok…
msx. 01.11.2013 19:20
msx.
Ja si tie fakty nemyslim, tie fakty existuju. To je rozdiel, ze vy si nieco myslite, ze existuje moz…
fleg 01.11.2013 20:28
fleg
Je úplne jedno, kde v akom štáte sa nachádzajú serverové farmy... Pokiaľ ich riadia alebo majú nad n…
pme 01.11.2013 22:00
pme
Ale to mne nemusis hovorit, Akamai kedysi nebol a dnes je pomaly v kazdom spojeni. Ked som ho prvy k…
fleg 02.11.2013 00:14
fleg
Ono cez US je smerovanych okolo 70% celosvetovej komunikacie (data+telefony). Trocha to pokleslo med…
KiloViktor 02.11.2013 00:22
KiloViktor
Clanok som skor smeroval na plebs, kde sa moc nedivim, ze sa nechaju zblbnut, ale ked je niekto opan…
fleg 02.11.2013 18:57
fleg
Preco opantany ? :) Ak citas rozne dokumenty a citas ich hodne, stale a niekoko rokov (desatroci) on…
KiloViktor 02.11.2013 20:39
KiloViktor
Co sa tyka citania publikacii a postupneho vnikania do problematiky a objavovania suvislosti (inak n…
KiloViktor 21.12.2013 22:38
KiloViktor
Viktor ty si klasicky priklad kruhu, ked genialita nadvazuje plynulo na pomatenost. Na jednej strane…
fleg 23.12.2013 09:47
fleg
Ja som nehovoril nic o tom ze v area51 je nejake ufo ! Len hovorim, ze je normalna vec ked ma firma…
KiloViktor 23.12.2013 15:51
KiloViktor
Mozem prihodit dalsiu podivuhodnost. Kazdy z nas urcite videl film "Vesmirna odysea 2001". Tak pozor…
KiloViktor 23.12.2013 16:39
KiloViktor
Všechno jsou to výmysly nepřátel Ameriky.
čekatel na ESTA 03.11.2013 07:12
čekatel na ESTA
Všechno to řídí židé, židozednáři a ilumináti.
Dale Cooper 03.11.2013 19:14
Dale Cooper
Kdyby jenom hovory, už si člověk pomalu nemůže ani svobodně vystřelit. ___KLIK___
karel 10.11.2013 13:18
karel
Si představ tu hrůzu, že by se něco takového provalilo na Rusko. "Mírotvorci" a šmíráci, za podpory…
IQ37 19.11.2013 23:46
IQ37
Prý špehovala počítače po světě i v Praze NSA. Jakým způsobem se zjistí, zda daný počítač je nakažen…
mnua.al 01.12.2013 20:23
mnua.al
http://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-s mirujici-televize-jako-z-romanu-1984/
KiloViktor 02.12.2013 10:44
KiloViktor
SKopirujem moju reakciu sem, pretoze som sa kusok rozculil nad niekym kto zase raz pise o niecom co…
fleg 04.12.2013 10:24
fleg
SKopirujem moju reakciu sem, pretoze som sa kusok rozculil nad niekym kto zase raz pise o niecom co…
kmochna 04.12.2013 11:18
kmochna
Nie to bola reakcia na ten clanok na root,cz, pretoze tak idiotsky napisany clanok som uz davno neci…
fleg 04.12.2013 11:34
fleg
pri LG nie je nikde pisane, ze si uchovava nazvy suborov aj po odpojeni disku, ci zmazani suboru Ře…
L-Core 06.12.2013 07:32
L-Core
Taketo veci riesim jednoducho, zariadenie, ktore nechcem, aby slo na net nedostane branu alebo mu pr…
fleg 06.12.2013 09:33
fleg
Předpokládám, že to mám správně. 192.168.88.252 je IP televize. [16471-mikrotik-png]
L-Core 06.12.2013 17:01
L-Core
Nie celkom, pretoze na out interface mas tiez vsetko okrem gw (!gateway), takze tam by som skor dal…
fleg 08.12.2013 19:19
fleg
Myslíš takto? [16504-fw-png]
L-Core 09.12.2013 08:17
L-Core
Jo.
fleg 11.12.2013 11:04
fleg
Ak chce vyrobca TV nieco skryvat a robit tajne pouzije sifrovanu komunikaciu, kde vznikne len podozr…
Dekuji 17.12.2013 19:46
Dekuji
[16444-k1lvscd3thfrq44-zvxdbp18qmq1xwpbx2fbxjioz6jw inliy2rqnyx4l8kxblvodbbh2vo-jpg] já bych to zas…
kmochna 04.12.2013 08:55
kmochna
Vedú nejaké podzemné káble zo SIXu do SISky? Fu ak hej kedy ich stihli zakopať? Býval som pár rokov…
Dekuji 17.12.2013 19:43
Dekuji
Takze, podla teba maju 1000Gb VPN tunel, ci ako si technicky predstavujes to sledovanie a zhromazdov…
fleg 23.12.2013 09:48
fleg
Všeobecne, celosvetovo, ak zhromažďovať dáta, s tým by v podstate problém nebol. Zhromaždí sa len le…
msx. 28.12.2013 13:12
msx.
Šém od amerického goléma je v Jeruzalemě. poslední
Wax 23 12.01.2014 20:51
Wax 23

Podrobnosti aféry je zbytočné rozoberať, dôležité sú v danom prípade politické rozhodnutia. K tomu by som uviedol toto:

v US sa vraj s obľubou hráva poker, riskantná hra založená na :

- predstieraní neexistujúceho
- popieraní existujúceho
- s kamennou tvárou vyslovovaných lží
- predvádzania neexistujúcich emócii
- vychytralého počítania pravdepodobností

Nikde inde na svete táto hra nedosiahla väčšieho rozšírenia.

US sú zvláštna krajina, je to dané históriou a genetikou.

Územie bolo získané osadníkmi násilím a následnou genocídou pôvodného obyvateľstva, neskôr rozšírené sériou vojen. O samotných osadníkoch sa dá povedať že v žiadnom prípade to neboli obyčajný, všedný ľudia.

Psy boli vraj vyšľachtené chovom vlčích mláďat, výberom jedincov s najmiernejšou povahou a utratením agresívnych, do dnešného stavu, existencie živočíšneho druhu schopného bezproblémovo existovať vedľa človeka.

V časoch prvých vĺn príšelcov na nový kontinent, sa na riskantnú cestu cez oceán vydali iba ľudia s istými vlastnosťami. Ľudia silný, s nadmerným egom, so sklonom riskovať, ľudia s problémami v svojej dovtedajšej domovine, finančnými alebo majúci problémy so zákonom, teda ľudia pravdepodobne so sklonami k agresívnemu, násilnému správaniu. Teda, časť obyvaľstva US sa "vyšľachtila" výberom okolnosťami, z jedincov s dominantnými vlastnosťami ktoré ich vylučovali z ich dovtedajšej komunity.

Nie som genetik ale tieto veci by zrejme stály za skúmanie, možno by mnohé veci objasnili.

Presne tak, národ prisťahovalcov, národ bez minulosti, národ, ktorý vyhubil pôvodné obyvateľstvo - indiánov, alebo ich pozatváral do rezervácii. "Národ", ktorý celé svoje konanie obhajuje demokraciou.
Národ, ktorý by najradšej vládol a diktoval celému svetu. Fuj, hnus...

Národ, ktorý by najradšej vládol a diktoval celému svetu.

Ale no tak, obycajny american ti na ostatny svet sere, urcite ho nechce ovladat a to, ze maju vo vlade vojnovych stvacov - tu by boli tiez, keby na to mali prostriedky.

Přesně tak....

Jak řekl Georges Clemenceau: „Američané jsou jediným národem v dějinách, který zázrakem dospěl od barbarství k degeneraci, aniž by zažil obvyklé období civilizace.“

Ano povodny obyvatel Ameriky bol vacsinou outsider z Europy, castokrat ta najhorsia spodina unikajuca pred zakonom. Ale to bolo pred stovkami rokov, medzitym sa tam obyvatelstvo tak pomiesalo, ze hovorit dnes o nejakom genovo, inzinierstve je odvazne.
USA je krajina plna protikladov, plne kecy o mieri a napadaju jednu krajinu za druhou, priemerne su jeden z najblbsich narodov sveta a predsa tam pracuju najvacsie mozgy sveta a ich technologicky naskok je nepopieratelny...atd atd.
Clanok mal byt vsak skor o tom, ze nemame verit vsetkemu, co nam podhadzuju media a ze sledovanie sa neda uskutocnit tak ako to byva vo filmoch.
Aj ked zrovna ty si sa minule paradoxne zastaval odpocuvaniu klavesnice, ci vyzarovania monitora(?), co ma celkom rozosmialo, ze aj tak technicky zdatny jedinec obcas podlahne bludom.

Flegu, ovšem jsi trochu podcenil možnosti sledování ne přímo celulární sítě, ale její páteře a spojů - a to jak ATM, tak IP. Tam už žádné šifrování není, nebo je slabší, protože se spoléhá na proprietárnost, (ne)dosažitelnost, cenu a jistou fyzickou bezpečnost (nedosažitelnost uzlů běžnému smrtelníkovi) technologie, což je problém pro jednotlivce, ale nikoli pro bohaté a celkem mocné vlády a jejich agentury s miliardovými rozpočty.

Typicky: většina GSM buněk není připojena optikou, ale dalším bezdrátovým pojítkem. Nebo, klasické propojení operátorů se dnes děje (téměř) běžným SIPovským protokolem..

Ano, ale opat narazame na obmedzenie, ze tvoj hovor nemusi prebrat bunka, ktora je napichnuta. Moze ist cez inu BTSku. Proste je to narocne. A co ked sa ciel pohne a pojdem inam? Ako ho budeme odpocuvat potom?
Ovela lahsie je promiskuitne chytat celu komunikaciu a filtrovat ju, pripadne lamat online ako sa drbat po BTSkach a nasadzovat tam stenice.
Mne vadia tie spravy pre beznych smrtelnikov...USA sledovali spanielsku vladu, odpocuvali 60mil hovorov, odchytavali 100mil mailo, odpocuvali Merkelovu niekolko rokov a pod. To je mix pravdy, polopravdy a lzi, ale podava sa to ako pravda.

Pokiaľ si myslel také odpočúvanie, potom ja píšem niečo iné.

Davnejsie som spominal: To, ze o niecom neviem este nemusi znamenat, ze to neexistuje.
Spionazne hry sa hraju oz od praveku a nerobim si velke iluzie, ze by snad spioni neexistovali a su to len "medialne hry". Najnovsi vytvor z dielne MS (Win8) ma sledovanie uzivatela pod palcom viac ako sa zda. Ano niekomu sa to moze zdat ako "blbost" a povie: to by si nemohli dovolit. Velmi dobra medialna hra na rozmyslanie je: kto vlastne zavrazdil Kenedyho ? Otazka mozno nema zniet kto, ale "preco" a komu to pomohlo... Dalsie dobre medialne cvicenie je: A boli americania na tom Mesiaci alebo neboli ? Tato medialna hra pomoze komu ?
Problemom je, ze tych medialnych hier su tisice a tisice. Mi ktori cucime do TV/PC nemame sancu poznat co i len jedno promile z toho co sa okolo nas deje.

V podstate s tebou súhlasím. Osobne si myslím o tom či boli alebo neboli na Mesiaci svoje. V každom prípade je to pre nás bežný ľud úplne jedno, pretože pre nás to vôbec nič neznamená, či boli alebo neboli na Mesiaci. To isté aj s tým odpočúvaním. Kým o tom nikto nevedel, tak bolo dobre a teraz je zle? Čo sa zmenilo pre nás? Nič. Odpočúva / Neodpočúva sa naďalej. Myslím si, že je to úplne jedno, či odpočúvajú alebo nie.

Aspon vidiet ako lahko sa daju ludia oblbnut. Ty blbec nie si a napriek tomu pochybujes o pristati na mesiaci.
Ak si das tu pracu najdi si jednu Lampu, kde to suchohrib preberal s fyzikmi a celkom by ta mohla presvedcit jedna cast Mythbusters (Discover channel), kde sa venovali tejto tematike.
Ano pokial sa to poda bombasticky je to uveritelne, ja sam so po zhliadnuti "dokazov" o tom, ze na mesiaci neboli na chvilu zapochyboval. Ale staci sa naozaj porozpravat s fyzikmi ako boli u suchohriba alebo ak chces dokazy z praxe pozriet sa, co dokazali v Mythbusters, kde vyvratili podstatnu cast "silnych" protiargumentov.

No jasne Discovery Channel... Vedia natočiť úchvatné snímky o prírode, ale aj "účelové" dokumenty.
Pozri si "Nejvetsi americka tajemstvi", ak máš trošku vlastného úsudku, pochopíš, ako sa dá manipulovať s mienkou ľudí.

Ešte k tomu pristátiu na mesiaci by som odporučil pozrieť si snímok, ktorý išiel na History: "Apollo 11 Utajeny pribeh"...

Ľudia musia mať široký rozhľad a aspoň základné znalosti a vedomosti ako funguje tento svet, inak sa dajú veľmi ľahko obalamutiť. A média vedia ľudí riadne obalamutiť...

Pristatie na Mesiaci je velmi dobra tema, pretoze existuje intuicia, ze niektore veci boli natocene v atelieroch. Samozrejme, ze na Mesiaci boli a pristali, ovsem vesmirny program bol na zaklade toho co tam nasli riadne osekany az na uroven presunu financii na ine programy (hlavne vojenskeho charakteru). Preto sa niektore veci robili v studiu. Program mesacnej zakladne o ktorom sa hovorilo (otvorene a medialne) niekedy zaciatkom 70-tych rokov min.storocia razom pominul. Pametate sa na clanky a obrazky v casopisoch, ktore znazornovali co vsetko bude mozne uz v r.2000 (ako budeme cestovat na Mesiac)? Ja si pametam dobre na ABC, VTM, Technicky magazin, Ogoňok a ine v ktorych toho bolo hodne. Niet sa co divit este doteraz sa zamlcuju sktocnosti o naleze roznych "anomalii" na Mesiaci. To, co sa da najst na verejnych serveroch napriklad NASA je uz slusne cenzurovane a da sa dohladat aj email v ktorom pracovnik NASA, ktory mal na storosti archiv obrazovych materailov z vesmirnych sond povedal, ze s tym co je na serveri si moze robit co ho napadne. Vela materialov je retusovanych a taketo potom preberaju rozne vedecke institucie na badanie a skumanie.

Skôr ide o to, že nejaký dokument som videl a viac som sa o to nezaujímal. V podstate mi je jedno či tam boli. Ale pozriem si to teda.

Tvoj článok je postavený na faktoch, ktoré si myslíš ty. Tak isto každý si myslí svoje a tvoj článok pôsobí podľa mňa dosť subjektívne. Čo sa odpočúvania internetu týka, pokiaľ viem hovorilo sa o odpočúvaní prevádzky na transatlantickom optickom kábli, na ktorom sa vyhodnocovalo, čo uložiť a čo nie. Samozrejme na americkej strane. Takže si myslím, že s odpočúvaním by nebol problém. Navyše dnes už máloktorá komunikácia nie je cez Ameriku, keďže tu máme iPhone so svojím povinným emailom, to isté Androidy a podobne. Navyše mnoho ľudí používa Gmail, resp. Google. Osobne sa ale veľmi o túto kauzu nezaujímam, pretože som viacmenej toho názoru, že čo raz odíde na internet môže skončiť ako verejné. Takže pokiaľ som uviedol nesprávne údaje, tak mi to nemajte za zlé. Takže aj preto veľmi nepoužívam rôzne cloudy či ako sa to dnes volá, pretože im jednoducho neverím. Nie pre odpočúvanie, ale skôr pre chyby programátorov a technikov (nedávna chyba v Dropboxe, či kde, kde sa dali čítať cudzie súbory a podobne). Hádam všetko, viac k tomu písať nebudem.

Ja si tie fakty nemyslim, tie fakty existuju. To je rozdiel, ze vy si nieco myslite, ze existuje mozno, ja hovorim o niecom, co existuje urcite a ukazujem preco velmi pravdepodobne vase mozno neexistuje.
Opticke prepojenie Europy a merickeho kontinentu nejde len cez USA. Kable idu aj cez Kanadu a staty strednej a juznej Ameriky. Aj tam amici snifuju podla teba?
Ze je odpocuvany Gmail a Apple konta? Preco nie, to je logicke a amikom to neda vela prace.

Je úplne jedno, kde v akom štáte sa nachádzajú serverové farmy... Pokiaľ ich riadia alebo majú nad nimi kontrolu "tí správni"...
Skús si len tak zo srandy kontrolovať všetky spojenia pri bežnom prezeraní webu, nejaký e-mail, chat, vyhľadávanie, obrázky atď. Potom sprav štatistiku, koľko TPC/IP spojení išlo cez ameriku. :i:

Ale to mne nemusis hovorit, Akamai kedysi nebol a dnes je pomaly v kazdom spojeni. Ked som ho prvy krat pred rokmi zaregistroval povazoval som ho dokonca za virus a usilovne "liecil";o).
Stale vsak trvam na tom, ze NSA a spol vyrazne precenujete.

Ono cez US je smerovanych okolo 70% celosvetovej komunikacie (data+telefony). Trocha to pokleslo medzi rokmi 1990-2000 na zhruba 50%. Po dvojickach je nemudre si nahovarat, ze to cislo bude mensie. Treba vziat do uvahy zaujimavy dokumenet: Patriot act. NSA ma napriklad pod palcom okrem satelitnej komunikacie aj tu mimoplanetarnu (medzihviezdnu) a to sposobom datoveho pristupu ku kazdemu teleskopu (radio/optika) na uzemi US a spriatelenych krajin (hlavne britania) a tiez aj komunikaciu z vesmirnych sond. Ta sa vyhodnocuje v JPL. Ak by existovala moznost cudzej mimozemskej inteligenicie v blizkosti Zeme je nanajvys pravdepodobne, ze az po dokladnej filtracii informacii by mohli byt obcania informovany ak vobec.

Clanok som skor smeroval na plebs, kde sa moc nedivim, ze sa nechaju zblbnut, ale ked je niekto opantany takymito teoriami ako Joseph a Viktor, ktori su inak velki odbornici...az mi ide mraz po chrbte.

Preco opantany ? :)
Ak citas rozne dokumenty a citas ich hodne, stale a niekoko rokov (desatroci) ono tie veci do seba zacnu nakoniec zapadat. Bohuzial na zaklade precitania jednoho, alebo aj piatich clankov sa neda rozhodnut ktora kontroverzna moznost je hodnovernejsia. Treba toho precitat kvantum a kvanta clankov. 11/9 je napriklad tiez dobra tema o ktorej existuju rozne konspiracne teorie. Rovnako tiez tema globalneho oteplovania a pod.

Co sa tyka citania publikacii a postupneho vnikania do problematiky a objavovania suvislosti (inak nazyvaneho aj konspiracne teorie) moze byt zaujimava aj otazka co sa deje na Mesiaci, alebo ako to vyzera na Marse.

Napriklad:
http://www.pomoczosvetla.sk/news/informator-nasa-n a-mesici-existuji-mimozemska-mesta-/

Meno Johnston.K si treba zapametat. Volakedy mal na starosti obrazovy a datovy archiv v NASA. To, ze sa retusuju verejne pristupne snimky umiestnene na web serveroch, ktore su informacnymi portalmi z roznych vesmirnych misii je zrejme na dennom poriadku. Existuje zaujimava emailova korenspodencia, medzi vedeckou komunitou a administratormi tychto serverov.

Citajte:
ir_analysis.html

Inak JPL je zaujimava organizacia. Mozno malokto vie, ale ich externe pracovisko (vyskumne laboratorium) je v oblasti "area 51", kedze ich hlavna cinnost je zamerana na vyskum pohonov rozneho druhu. Chodi tam pravidelna letecka linka z nedaletekeho letiska, ktora tam prevaza pracovnikov. Je ovsem jasne, ze to nieje bezna linka a lietadlo nechodi ani k terminalu. Je pristavene na ploche ku ktoremu dovezu pracovnikov autobusom.

Viktor ty si klasicky priklad kruhu, ked genialita nadvazuje plynulo na pomatenost. Na jednej strane velky odbornik, na druhej strane to mas v hlave sem tam pomotane.
Keby nieco na mesiaci bolo tak by to museli tajit aj Rusi a Cinania. Keby nieco na mesiaci bolo, co tie desattisice amaterskych astronomov na celom svete s ich perfektnymi dalekohladmi? Aj tych podplatila vsetkych NASA? Ci vsetky megastavby a technologie su len na odvratenej strane mesiaca?
Je zaujimave ako vela vedia ludia o AREA 51 (kto tam chodi, ako tam chodi a co tam robi dokonca ako vidim) a pritom tam nikdy nikdy nebol a informacie makju castokrat pochybny povod.
Ale je jednoduchsie verit na AREA 51, ja by som bol tiez rad keby tam mali ufo, mimozemstanov a skumali rozne technologie o akych sa nam len sniva...bohuzial som realista a nic take tam podla mna neexistuje.

Ja som nehovoril nic o tom ze v area51 je nejake ufo !
Len hovorim, ze je normalna vec ked ma firma externe pracovisko a ze ho ma zrovna v tejto oblasti hra len na smec niektorym teoriam.
Ovsem vidim, ze druhy odkaz si necital, pretoze ten clovek, ktory to pisal si nemoze dovolit tarat dve na tri, inak by ako spickovy a uznavany vedec skoncil.

Mozem prihodit dalsiu podivuhodnost. Kazdy z nas urcite videl film "Vesmirna odysea 2001". Tak pozorne citajte tuto stranku a hlavne sa nad tym zamyslite (ale nie len na 1 minutu, ale nechajte si to ulezat):
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/7168-rezon ance-2022-tekute-svetlo-32/
Inak ten serial je dobre si cely precitat (aj tie referencie na konci), ovsem kto by sa takym niecim zapodieval vsakze. Tipujem, ze tak presvedceny ludia o svojej pravde ako ty, budu mat velky problem co i len pripusti moznost, ze taketo a podobne clanky maju nieco s vierohodnostou.
Inak tebe sa urcite nezda divne, ze vedenie JPL sa rozhodlo, ze archiv pochadzajuci z projetu Apollo treba znicit. Ja si myslim, ze o p.Johnstononovi este budeme pocut v podobnych suvislostiach ako o p.Snowdenovi, ktory tiez vyniesol na povrch nieco z toho o com verejnost nikdy nemala vediet.

Si představ tu hrůzu, že by se něco takového provalilo na Rusko.
"Mírotvorci" a šmíráci, za podpory nezávislých a profesionálních médií, by je uklovali. :-D
Počkáme si na pусского Сноудена.

Prý špehovala počítače po světě i v Praze NSA. Jakým způsobem se zjistí, zda daný počítač je nakažen virem NSA? Týká se to i Win XP, WIn7, WIn8, Macu,Linuxu?

SKopirujem moju reakciu sem, pretoze som sa kusok rozculil nad niekym kto zase raz pise o niecom co ani nevie naco poriadne sluzi.
Root.cz je fajn, ale co tu robi tento clanok od tohoto autora napisany takymto stylom?
Neviem, ci autor nema znalosti, alebo je fakt tak povrchny a chce len silou mocou zaujat. Mohol si dat, ale tu namahu a pri pisani clanku byt doslednejsi.
Len namatkou:
- banany uz boli zmienene to bolo ucelovo vytiahnute a neoverene
- pri varnych konviciach sa neunuval ani pozriet si, ze ide o zehlicky a ze sa nejedna o mikrofon, ale chip, ktory podla rusov siri dalej virusy. Imho je to blbost v ramci boja proti cinskym vyrobkom, ale budis...
- pri LG nie je nikde pisane, ze si uchovava nazvy suborov aj po odpojeni disku, ci zmazani suboru
- pri Samsungoch zabudol podotknut, ze utok na TV nie je mozny zvonku, ale v ramci tej istej LAN ako je TV, cize riziko je pomerne nizke. Ale to by nebolo az take bulvarne, ze?
- NSA nakazilo len 50k pc a aj to je len odhad, nie sieti ako nespravne papagajoval z clanku, stacilo si to overit aj z inych zdrojov. Ovela viac mi vsak vadili "ti zli hackeri", pretoze dnes sa uz kazdy bezpecnostny analytik pracujuci interne pre firmu moze prekrutit na zleho hackera, aby to znelo bombasticky, ze?
- bolo by fajn zistit si, kde, naco a kedy sa pouziva ndproxy.sys, ked uz zverejnujeme bombasticku spravu o chybe v XP a neexistujucom Windows Server 2013 (ok beriem preklep...kontrola clanku pred vydanim nebola??)
- hsts uz vysvetlil kolega nadomnou, autor splieta dve veci, ktore sa mu hodia nech vytvoria lubivy celok
- linuxovy cerv ma pobavil najviac - opat bulvar ako vysity, pomerne stary exploit tykajuci sa cgi-bin, ktore su caste zneuzivane. Zaujimave je, ze zabudol na fakt, ze sa tyka len 32b linuxov, co je dnes uz pomerne vzacnost, ale to by opat asi nebolo dost bulvarne, ze?

Proste clanok je hnus velebnosti, toto predsa nie je zive tak pisme na istej urovni jak odbornej tak novinarskej (neoverovania citovanych zdrojov, zla citacia zdrojov a pod).

SKopirujem moju reakciu sem, pretoze som sa kusok rozculil nad niekym kto zase raz pise o niecom co ani nevie naco poriadne sluzi.

tak nějak tuším, že se reakce týká kmochny. já s článkem v zásadě souhlasím. na vojně jsem ostatně nedělal na tlf. ústředně nic jinýho- prostě jsem se na ně napíchnul.

pri LG nie je nikde pisane, ze si uchovava nazvy suborov aj po odpojeni disku, ci zmazani suboru

Řekl bych, že dostatečným problémem je, pokud se vůbec něco bez možnosti to ovlivnit odesílá (myslím ty přehrávané/sdílené soubory).

Vysvětlivky LG ohledně jejich snahy o "vylepšování zážitků" diváků SmartTV služby jsou k popukání.. Najednou by se přetrhli s vydáváním nových firmwarů:
zdroj: http://arstechnica.com/security/2013/11/lg-smart-t v-snooping-extends-to-home-networks-second-blogger -says/)

At LG, we are always aiming to improve our Smart TV experience. Recently, it has been brought to our attention that there is an issue related to viewing information allegedly being gathered without consent. Our customers’ privacy is a very important part of the Smart TV experience so we began an immediate investigation into these claims. Here’s what we found:

Information such as channel, TV platform, broadcast source, etc. that is collected by certain LG Smart TVs is not personal but viewing information. This information is collected as part of the Smart TV platform to deliver more relevant advertisements and to offer recommendations to viewers based on what other LG Smart TV owners are watching. We have verified that even when this function is turned off by the viewers, it continues to transmit viewing information although the data is not retained by the server. A firmware update is being prepared for immediate rollout that will correct this problem on all affected LG Smart TVs so when this feature is disabled, no data will be transmitted.

It has also been reported that the names of media files stored on external drives such as USB flash devices are being collected by LG Smart TVs. While the file names are not stored, the transmission of such file names was part of a new feature being readied to search for data from the internet (metadata) related to the program being watched in order to deliver a better viewing experience. This feature, however, was never fully implemented and no personal data was ever collected or retained. This feature will also be removed from affected LG Smart TVs with the firmware update.

LG regrets any concerns these reports may have caused and will continue to strive to meet the expectations of all our customers and the public. We hope this update clears up any confusion.

Asi televizi (LG sice nemám) v routeru zakážu internet, síťové funkce stejně používám jen na DLNA z PC. Jeden nikdy neví. A nebo druhé řešení, mít v PC na DLNA sdílený jeden adresář a případný soubor s filmem (jeden!) do něj vždy zkopírovat ručně. Předtím pokaždé přejmenovat na fuc*_you.mkv. :-D

Taketo veci riesim jednoducho, zariadenie, ktore nechcem, aby slo na net nedostane branu alebo mu pridelim branu falosnu. Robim to tak odjakziva bez ohladu na paranoju.
Samozrejme suhlasim, LG to robi evidentne preto, aby tieto udaje dalej predavala roznym marketingovym agenturam, je to tamky skryty peoplemeter a verim, ze takymito udajmi sa da pekne zarobit. Urcite to nie je preto, aby vedeli, ze si pozeral gay porno, to naozaj nikoho nezaujima, respektive len marketingovu spolocnost zastupujucu gay produkciu.
Samozrejme cestne by bolo keby LG zapracovala takuto moznost do menu, nakoniec vela sw sa pyta, ci moze zasielat spatnu vazbu vyrobcovi a my mozme alebo nemusime suhlasit.
Moj osobny nazor je, ze podla faktov, ktore su dostupne slo o funkciu, ktoru chcelo LG pouzit a neskor to cele zrusili (hlasenie 404 error od prijimacieho servera), pricom predane TV to uz nevedeli ovplyvnit. Vychadzam z faktu, ze dnes je jasne, ze na urovni reverzneho izninierstva je len otazka casu, kedy sa na nieco taketo pride.
Ak chce vyrobca TV nieco skryvat a robit tajne pouzije sifrovanu komunikaciu, kde vznikne len podozrenie, ale nikdy sa nebude dat dokazat, co TV odosiela. Tu, kedze ide o plain texty je vsetko vidiet a tak mi to pride take strasne amaterske, ze neverim, ze v tom bol nejaky seriozny umysel.

Nie celkom, pretoze na out interface mas tiez vsetko okrem gw (!gateway), takze tam by som skor dal len gw (gateway). Pri forwarde vsak interface definovat nemusis, chape sa to proste, ze ked zacne router routovat tak to nepusti dalej a je jedno ake su to iface, podstatne je, ze sa forwarduje, co sa da teoreticky robit aj na rovnakom rozhrani.
Zrus tie input/output interface a a pridaj si dst.address !192.168.0.0/16, cize TV v ramci siete bude komunikovat, ale von uz ist moct nebude.
Mas tam sice doma pokial si pamatam len jeden rozsah teraz, ale ak by si si v buducnosti pridal dalsi budes mat pravidlo uz pripravane.
Ak to tam nedas, ale nic sa nestane.

Ak chce vyrobca TV nieco skryvat a robit tajne pouzije sifrovanu komunikaciu, kde vznikne len podozrenie, ale nikdy sa nebude dat dokazat, co TV odosiela. Tu, kedze ide o plain texty je vsetko vidiet a tak mi to pride take strasne amaterske, ze neverim, ze v tom bol nejaky seriozny umysel.

ak chce vyrobce cehokoliv delat tajne, staci jedna drobnost - vlozit chybu umoznujici nahrani zadaneho kodu na vyzadani

Vedú nejaké podzemné káble zo SIXu do SISky? Fu ak hej kedy ich stihli zakopať? Býval som pár rokov neďaleko SISky a nikdy sa tam nič nekopalo ani neopravovalo. Proste blbosť, ale isto sa nájde mnoho verných, ktorí budú hlásať, že káble existujú.

co je toto za blbost??? naco nakeby? snad vpn tunel ne.. internet tam snad maji :)

Všeobecne, celosvetovo, ak zhromažďovať dáta, s tým by v podstate problém nebol. Zhromaždí sa len len to čo je "zaujímavé" a miesto na to musí byť aspoň na nejakú dobu, keďže aj Google má toho zaindexovaného plno a to nie, že 4 slová zo stránky. Takže, keď sa chce, aj miesto sa nájde. Na jednej strane, takýmto veciam niektorí neveria, pretože si myslia, že to je nemožné, lebo sa im to zdá zrazu divné, že to by tak malo byť. Ale čisto teoreticky, keď niekto povie, že chystá atentát na významnú osobu, tak mu každý povie, že to iste, ty?!, no a keď atentát uskutoční, každý sa na to pozerá zrazu inak. Takže čo sa týka odpočúvania, taký skeptický by som nebol, na druhej strane, určite bolo povedaných veľa vecí aj takých, ktoré tam boli len kvôli publicite. Je to niečo podobné ako s jadrovými zbraňami, každý ich vyrába "na obranu", ale nikomu sa nepáči, že ich vyrába aj ten druhý. Keby ich nevyrába prvý, nepotrebuje ich ani ten druhý. Keď sa dajú odpočúvať nezabezpečené wifi siete, teoreticky by to mohlo fungovať aj na "nezabezpečených" kábloch, stačí, že sa nájde niekto podplatiteľný. A zas som si pustil hubu na špacír, stačilo.

Zpět na články Přidat komentář k článku