Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Upgrade novějších TP-Link routerů na DD-WRT

Registrovaný touchwood Administrátor, , Hardware, 12 komentářů (8937 zobrazení)

Nedávno jsem potřeboval vyřešit problém klientské stanice a požadavek byl využít router, který si uživatel již zakoupil. Bohužel TP-Link v posledních firmwarech blokuje možnost nahrát alternativní firmware přes webové rozhraní, což mě dost nemile překvapilo - upgrade selže s chybou 18005.

Jak tento problém řešit? Našel jsem na internetu možnost jak naflashovat firmware pomocí tftboot režimu. Připadlo mi to ale dost složité, a hlavně byl třeba sériový TTL port, což pro běžné PC předpokládá nákup speciálního USB převodníku na TTL úrovně, který jsem neměl po ruce (po pravdě, měl - v Raspberry Pi, ale nechtělo se mi s tím laborovat).

Vzpomněl jsem si, že už staré Asusy měly recovery režim a speciální aplikaci na obnovu firmware. Začal jsem se tedy zkoumat za pomoci packet snifferu, zda něco podobného neumí taky TP-link. Konkrétně se jednalo o model WR-841N v11. A umí - stačí podržet tlačítko "reset" při zapnutí routeru po dobu 10s, podobně jako u prastarých Asusů. :-)

Dalším krokem bylo zjištění, že router v TFTP režimu očekává TFTP server na IP adrese 192.168.0.66. Použil jsem starý dobrý TFTP server, který jsem používal už dávno pro správu Cisco switchů a routerů (ke stažení zde: http://tftpd32.jounin.net/tftpd32_download.html), z jehož logu a logu snifferu jsem zjistil jméno souboru, který se má stahovat. V mém případě se jednalo o soubor wr841nv11_tp_recovery.bin (jméno se liší podle typu a verze routeru a zřejmě jde o kombinaci typu a verze routeru).

http://tftpd32.jounin.net/images/working_tftpd32.j   pg

Zbytek byl už jednoduchý - firmware stažený z DD-WRT (verzi určenou pro přechod z originálního/factory firmware) jsem přejmenoval podle výše uvedeného odchyceného jména a umístil do složky sdílené TFTP serverem. Voilá, po krátké chvilce se router restartoval a já měl k dispozici DD-WRT.

Než se ale pustíte do flashování, upozorňuji, že uvedený postup není bez rizika. Šance, že váš router se stane cihlou ("brick") není zrovna malá.

Pokud se přesto do flashování pustíte, dejte vědět v diskusi, zda jste uspěli. A případně s jakým zařízením a jménem souboru (předpokládám, že to bude podobné i u ostatních modelů od TP-Linku).

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články