Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem NAS QNAP a rozšíření kapacity volume po výměně disků

Po pár letech jsem si řekl, že je čas přidat kapacitu úložiště v NAS, navíc jeden disk začal vykazovat chybu. Popíšu můj boj. Hlavně povzdych, kam celé IT spěje.

Stav před: QNAP T-451A, kde jsem chtěl 2x 4TB (Raid 1) vyměnit za 2x 6TB, OS QTS 5.0.1, jako stará struktura používám thick volume - při potencionálním problému se z toho lépe dostávají data.

Šel jsem na to jako vždy. Protože NAS umí hotplug, tak jsem prostě disk vytáhnul, strčil nový a NAS provedl rebuild Raid. To jsem opakoval i s druhým diskem a po asi 2x 8 hodinách bylo hotovo. Super, řekl jsem si. Teď jen řeknu, aby rozšířil volume na celou kapacitu a je hotovo.
Jaké bylo moje překvapení, když jsem v managementu vybral Resize volume a dostal následující možnosti:

[96932-qnap1-png]

Obě povolené možnosti vyžadovaly rozšíření pomocí dalšího disku. Řekl jsem si, že už jsem na stará kolena hloupý a začal pátrat po netu.
[url=https://duckduckgo.com/?q=qnap+expand+thick+volume&t=opera&ia=web]Oficiální rady QNAP[/b] ukazují přesně na to místo, kde jsem to zkoušel:

Go to Storage & Snapshots > Storage > Storage/Snapshots.
Select a thick or thin volume.
Click Manage.
Click Resize Volume.
The Volume Resizing Wizard opens.
Specify a new capacity for the volume.
Capacity can be specified in megabytes (MB), gigabytes (GB) or terabytes (TB).
Optional: Click Set to Max.
Sets the new volume capacity to the maximum available size. This option is only available for thick volumes.
Click Apply.
If you are shrinking the volume, a confirmation message appears.
Click OK

Trošku jsem znejistěl a pátral dál.
Někde ve fóru QNAP jsem narazil na postup, že se má použít volba ne Resize volume, ale má se začít přes Replace disk one by one. Tam už volba Expand capacity byla (zašedlá).

[96933-qnap2-png]

Tak jsem si říkal, že přinejhorším prostě projdu tím wizardem, disk mu seberu, vrátím a třeba to na konci půjde rozšířit. označil jsem druhý disk, kliknul na Change, které se změnilo na Cancel. Tak jsem zkusil kliknout na Cancel a najednou se tlačítko Expand capacity zpřístupnilo.
Kliknul jsem, spustil se resync Raid a po skončení bylo místo k dispozici.

Tohle už ale přestává být pro normální lidi. Věci, které by člověk čekal pod Resize volume musí hledat někde jinde a složitě to obcházet.

Pokud si chcete ušetřit starosti a čas, tak na QNAP při výměně disků za větší použijte rovnou wizarda Replace disk one by one a nespoléhejte se na to, že po prohození disků volume jednoduše rozšíříte. To by musel ten někdo, kdo navrhuje rozhraní přemýšlet.

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články