Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem PF 2012 - jednoduchý námět animace

Blíží se vánoční svátky a posléze Nový rok, s nimiž jsou spojené snahy o přeposílání již někým vytvořených "péefek". Není hezčí vytvořit si vlastní? Námětů se najdou spousty, mě napadlo třeba rozkouskovat obrázek a zanimovat jej zpátky do celku. Tentokrát jsem použila metodu "combine" (na rozdíl od "replace", tj. nahrazení jako u animace pejska v předchozím díle). SPZ-ka se přímo nabízela k přepsání na PF 2012.

1. Volba obrázku

Zde se fantazii meze absolutně nekladou, mohou se použít třeba okvětní lístky květiny, které postupně přibývají. Ve mně zanechala nesmazatelnou stopu koupě svého prvního ojetého auta v životě :-p, tak jsem si s jeho obrázkem pohrála následovně.

Napřed jsem pomocí cest (Beziérových křivek) vybrala celé auto z podkladu.

[http://pc.poradna.net/file/view/7739-auto-1-png]

2. Rozkouskování obrázku

Poté, co se holé auto vylouplo z podkladu, začala jsem postupně vybírat jednotlivé části karoserie a vkládat je každou do samostatných průhledných vrstev Nového obrázku. Přičemž jsem vybrané části opravdu vybírala, nikoli kopírovala, protože při "mizení" částí obrázku se mi potom snáze hledaly hranice sousedících dílů. V půli práce vypadal obrázek auta nějak takto.

[http://pc.poradna.net/file/view/7740-auto-2-png]

3. Složení do animace

Jakmile jsem měla všechny vybrané díly obrázku auta povkládané do samostatných průhledných vrstev Nového obrázku, bylo potřeba tyto vrstvy včetně přepsané espézetky - už mám dávno jinou, takže jsem ji ani nemazala :puff: - na PF 2012 posunout vzájemně k sobě tak, aby díly čistě navazovaly. Poté jsem přistoupila k uložení souboru jako animace ve formátu GIF.

[http://pc.poradna.net/file/view/7741-auto-3-png]

Jakmile se totiž soubor ukládá v GIFu, GIMP se automaticky zeptá, zda jej chceme uložit jako animaci. Potvrdíme, že ano a v následném dialogu vybereme možnosti dle obrázku. Důležité jsou právě "Dispozice políčka" - v tomto případě je nutné vybrat Souhrnné vrstvy (kombinace) a zvolit vhodnou prodlevu.

[http://pc.poradna.net/file/view/7742-ulozeni-gifu- png]

Pro velkou část obrázku byla pro mě přijatelná prodleva 750ms a pouze zvětšování PF 2012 jsem značně zkrátila (přesto je prodleva překvapivě mnohem delší, než by člověk čekal!). Je škoda, že animace nedovoluje kombinovat v sobě současně metodu combine (obrázky postupně přibývají) a metodu replace (obrázky se postupně nahrazují), protože nahrazování u části "PF 2012" by bylo mnohem hezčí (nebyly by vidět předchozí menší rozměry přepsané SPZ)

4. Výsledná animace

Tak hodně štěstí, zdraví, tvořivých nápadů, bezpečných cest v životě a vše dobré v příštím roce 2012 :-)

[http://pc.poradna.net/file/view/7743-auto-animace- pf-gif]

Předmět Autor Datum
musím si ty slovosledy sesynchronizovat se svým oblíbeným paint shop pro 7, vypadá to že už beziérov… nový
lední brtník 16.12.2011 23:38
lední brtník
Pěkné. Kdyby mi tak nějaká nápaditá letos přišla... Zase to bude tuna zasněžených krajin s nápisem..… nový
Kráťa 18.12.2011 01:27
Kráťa
no to je hnus :D nový
dnbík 28.12.2011 21:22
dnbík
Ty si hnus ty vozembouchu... Aspoň se někdo snaží .-) poslední
taxik 29.12.2011 21:29
taxik

musím si ty slovosledy sesynchronizovat se svým oblíbeným paint shop pro 7, vypadá to že už beziérova křivka bude oříšek (snad je to magická křivka). taky s vrstvami zachází poněkud neintuitivně.
mám tu někde koupený i nějaký zoner studio, ale toho se spíš bojím.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru