Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak může papír rozvibrovat zeď?

Docela nechápu jak reproduktor, kde je v podstatě jen papír "do kornoutku" - membrána a jemný cívkový elektromagneticky systém, tak jak to může rozvibrovat třeba 20 cm tlustou panelovou zeď, nebo rozvibrovat postel...

To jsem nějak nepobral.
Když pustím hudbu trochu hlasitěji kde je hodně basů, a jdu do vedlejšího pokoje, která dělí 19 cm tlustá zeď a dám da ní ruku tak ty vibrace cítím...

Když se řekne rezonance, tak v tomto případě není jen jedna!
Rezonance mechanické soustavy membrány a jejího uchycení. Rezonance uzavřeného prostoru - místnosti. A rezonance stěny. Možná jsem něco opomněl.
Jo, když se člověk okolo sebe dívá, tak se s ní i potká.
Při hodině zpěvu rupla mohutná skleněná váza. Když jsem shazoval jabka ze stromu, tak jsem využil něčeho, o čem jsem se později dozvěděl, že je to rezonance. Můj otec měl mechanickou ladičku. když se do ní kleplo - jó ta měla kmity.
A ještě. Na stěnu působí kmity ve vzduchu. Ten se mi zdá být ještě subtilnější, než papírová membrána.
A znova, co cítí prsty by Ti nejlépe řekli slepci. Jedna z možností, jak číst Brailovo písmo hmatem je vytvořit matici ultrazvukových měničů. Ten ultrazvuk je zde zvolen spíš kvůli rozměru měniče.
Zkrátka je toho víc. Tak jdi životem a víc se dívej a... Také ptej.
Bobo