Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak může papír rozvibrovat zeď?

Docela nechápu jak reproduktor, kde je v podstatě jen papír "do kornoutku" - membrána a jemný cívkový elektromagneticky systém, tak jak to může rozvibrovat třeba 20 cm tlustou panelovou zeď, nebo rozvibrovat postel...

To jsem nějak nepobral.
Když pustím hudbu trochu hlasitěji kde je hodně basů, a jdu do vedlejšího pokoje, která dělí 19 cm tlustá zeď a dám da ní ruku tak ty vibrace cítím...

a) zadaj si do google slovo rezonancia.
b) on ten repro nie je len taky papierik, ale relativne tvrdy material (aj ked zaklad bol papier).

P.S. pre zaujimavost o "papieri", na spravne usporiadane kartony ("krabice") mozes postavit aj auto. Jedna nemecka firma vyraba stolceky apod. z kartonov, a vydrzia aj vahu auta (ak sa da pod kazde koleso jeden).

Tu zeď nerozvibruje papír, ale zvuková vlna, respektive kmitočet.Nízké kmitočty mají větší "sílu".
Existují i zvuková děla, kdy se pustí ultrazvuk (hlubší tón, než vnímá lidské ucho), nikdo nic neslyší, pouze je každému nevolno a hroutí se domy. :-)

Vas na fyzike neucili vlnenie? Mne sa vyske pacilo ako nam 2 semestre tlacili do hlavy ze cela fyzika je zalozena na vlneni a potom to cele "zhodili" kvantovou teoriou, Planckovou konstantou a podobnymi pseudovymyslami. Na zaver prisla teoria ciernych dier a mal som vymalovane.
Ak si dobre spominam tak podla klasickej fyziky odovzda atom rozkmitanim energiu susednemu a ten dalsiemu a tak vznikne vlna. Kedze infrazvuk ma nizku frekvenciu jeho s pomerne malou amplitudou. Toto sposobi ze naraza pomerne dost do atomovej mriezky steny kde odovzdava energiu. Tato odovzdana energia sposobuje trasenie steny.
U ultrazvuku zase vyssia frekvencia zvysuje pravdepodobnost vzniku harmonickych vln a moze sposobit rozpad atomovej struktury daneho materialu. Typicky priklad je prasknutie sklenneho pohara harmonickou vlnou. Dolezite je najst len spravnu frekvenciu a chytit vlnu pohara znasobit jej silu a dojde ku destrukcii. Strojovo to ide pomerne jednoducho (pristroj na vydavanie tonov roznych frekvencii), hlasom uz tazsie ale da sa to.

Nejde vobec o to ci atom odovzdava energiu susednemu, ale o to ze stena kmita na svojej rezonancnej frekvencii, a na rezonancne rozkmitanie staci aj malo energie, preto sa ta stena trasie len pri urcitych freq. (u steny skor nizke freq.). Kuzelne slovicko je teda "rezonancia", pisal som to uz hore.

nechcem sa s tebou hadat som uz zo skoly par rokov ale ked nejde o odovzdavanie energie tak ako sa potom siri vlnenie v priestore? nie je vsetko len rezonancia. nizke frekvencie maju vacsiu vlnovu dlzku pri mensej amplitude preto skor rozkmitaju stenu. navyse vlnenie sa od prekazky odraza pricom moze vzniknut stojata vlna prejavujaca sa chvenim pretoze dojde k interferencii rovnakych vln s opacnym smerom. rezonancia je naopak zosilnenie kmitov pretoze sa scitaju amplitudy oboch vlneni a vznikne silnejsie vlnenie.
lovi sa mi to z hlavy tazko ale nezda sa mi zeby chvenie bolo iba o carovnom slovicku;o)
p.s. mali by sa vyjadrit sucasni studenti nie tu nechat spominach starejsich

Myslel som to tak, ze to, ze atomy odovzdavaju energiu susednym je teraz nepodstatne. U vysokych freq. sa tiez odovzdava energia susednym atomom, ale stenu nerozkmitaju.

Moc to komplikujes, jedina odpoved na polozenu otazku ("ako moze papier rozkmitat stenu") je rezonancia, nic viac. Pises to aj sam, ale moc "laicky"

nizke frekvencie maju vacsiu vlnovu dlzku pri mensej amplitude preto skor rozkmitaju stenu

edit: ale nemaju nizsiu amplitudu, ale rovnaku ako vsetky ostatne freq., nemaju dovod mat nizsiu amplitudu.
To sa vola rezonancia (vlny rovnakej frekvencie ako je vlastna (rezonancna) frekvencia steny tu stenu rozkmitaju, vlny inej frekvencie ju nerozkmitaju tak silno ako vlny rezonancnej freq. Rozdiel amplitudy s rezonanciou a bez rezonancie je extremne velky.
P.S. spomen si na to az si nabuduce na starom radiu naladis koleckom nejaku stanicu :-)
hint: ladeny RC obvod v radiu je ako ta nasa stena, okoloiduce vlny (su spravidla relativne slabe) su ako nase zvukove vlny :-)

Třepotání, známější spíš z konstrukce křídel letadel. Nic bližšího o tom nevím, snad že se jedná o "obtékání" ploch proudem vzduchu.
Taky se to myslím řeší "laminárním" povrchem křídel, ale to už dost plácám, protože to lovím z hlubin paměti.

edit: ale koukám, že jsem jeden název akorát nahradil jiným, takže žádná nová informace... takže jako bych nic neřek.
Což se vlastně stalo. :-D

no vidis takze ked mame byt exaktny tak stenu rozkmitaju akekolvek vlny. to ze vlny s rezonancnou frekvenciou najviac o tom niet pochyb. takze odpoved na otazku preco lebo rezonancia sa mi nezda byt az taka spravna.
a inak ten most co tu bol spominany nie je az taky dobry priklad pretoze tam ide o to ze most ktory kmita o urcitej frekvencii tak mu nasilne nanutena ina frekvencia (bud vetrom alebo tymi pochodujucimi vojakmi) a tato frekvencia ked zacne rezonovat s frekvenciou vonkajsej sily dochadza k maximalnemu zosileniu kmitania a k naslednej destrukcii. cize k rezonancii nedojde hned na zaciatku ale az ovela neskor ked sa meni frekvencia kmitania celej mostnej sustavy.
u repra a steny ide o rovnaku frekvenciu hned pretoze zmenit frekvenciu kmitania steny je na repro prilis mnoho.
navyse ako som uz povedal vlnenie je aj tak nanic kedze vsetko nam vysvetluje az kvantova fyzika;oP.
p.s. asi si pozriem moje prednasky z fyziky.
edit: tak nic zabudol som ze ja som na prednasky nechodil

Sorry, ale uz pises nezmysly.
Stenu "rozkmita" kazda freq., ale tak slabo ze by si to rukou ani necitil, alebo vobec, vykon repro je moc maly na to aby hybal stenou.
To, ze urcitu freq. aj citis rukou na stene, je len vdaka rezonancii, kazdy dalsi kmit stany sa o trochu malo zosili, a tak sa scitava energia mnohych po sebe iducich kmitov, to sa deje len na rezonancnej freq.
Amplituda kmitov na rezonancnej freq. moze byt kludne aj radovo (kludne 100 alebo aj 1000 nasobne) vacsia ako amplituda na inych freq., ak je sustava ktora kmita netlmena.

ok uzavrime to len mi vysvetli co za nezmysel som napisal ked si podla mna napisal to iste a ty si len nieco doplnil.
ze stenu rozkmita kazda frekvencia to som predsa napisal aj ja. to ze citime rukou chvenie nie je vdaka rezonancii ale vdaka tomu ze frekvencia kmitania steny je dostatocne vysoka na to aby sme to citili. svojim sposobom je to vdaka rezonancii pretoze k max. zosileniu vlny dochadza prave pri rezonancnej frekvencii. ale stena moze kludne rezonovat aj tak ze to citit nebudeme. naopak chvenie mozme citit aj pri nerezonancnych frekvenciach.
to co si napisal o scitavani energie mnohych kmitov by predsa znamenalo ze ked scitanem nekonecne vela kmitov dostaneme nekonecne velku vlnu s nekonecne velkou amplitudou? trosku zlozite. ked sa pozriem na vec jednoducho tak stena svoju frekvenciu a prichadzajuce vlnenie ma svoju frekvenciu. v pripade rezonancie sa ich ich vektory proste scitaju a vysledna amplituda je suctom ich amplitud. tak vznikne nove vlnenie
a netlmena sustava? to je kde? kazda sustava je predsa tlmena vdaka silovym poliam v atomovej mriezke. netlmena sustava je perpetum mobile.
nejako si ma este neukecal ze sa mylim;o).

Ok, takze

to ze citime rukou chvenie nie je vdaka rezonancii ale vdaka tomu ze frekvencia kmitania steny je dostatocne vysoka na to aby sme to citili.

ci nieco citis alebo nie, zavisi skor od amplitudy kmitov. garantujem ti ze dostatocne vysoku frekvecniu citit nebudes.

to co si napisal o scitavani energie mnohych kmitov by predsa znamenalo ze ked scitanem nekonecne vela kmitov dostaneme nekonecne velku vlnu s nekonecne velkou amplitudou?

ano, u netlmenej sustavy, ale v praxi je kazda sustava niecim tlmena (mechanicke trenie apod.), ale ak na rezonancnej frekvecnii steny dodas kmitom dostatocny vykon, tak sa stena/most/cokolvek rozpadne, mozes to brat ako nekonecnu amplitudu :))

v pripade rezonancie sa ich ich vektory proste scitaju a vysledna amplituda je suctom ich amplitud. tak vznikne nove vlnenie

- veta nema zmysel, akokeby som napisal ze jablko je cervene lebo sa zem otaca.

V otazke islo skor o to, ako je mozne ze relativne slaby vykon rozkmita nieco tak pevne ako 20cm stena, snad nediskutujeme o tom ze co sa stane ked k tej stene prilozim 10kW reproduktor alebo nejaky 500kW bager, s bagrom ju rozkmitam na akejkolvek frekvencii, to je teda pravda :-) Islo o to preco ta stena kmita aj pri 20W a papierovom repro, prave preto ze stena na nejakej freq. rezonuje (spravidla na nizkej frekvencii, preto aj sused pocuje dunenie subwoofera (spravidla len jednu freq. - tu rezonancnu freq. steny) 100x viac ako ostatne freq.
Samozrejme rezonovat nemusi len stena, ale aj vzduch v miestnosti atd., vzdy sa ale jedna o efekt rezonancie (zosilenia nejakeho kmitania pri kazdej dalsej vlne, pri urcitej frekvencii).

P.S. "ak je sustava netlmena" som mal na mysli v zmysle: "ak nie je dodatocne tlmena nejakym tlmicom", ak by bola netlmena vobec, tak by sa amplituda zvysovala donekonecna, tak ako si pisal. Mal som na mysli umyselne pouzitie tlmica, co sa robi napr. v elektrotechnike tlmiacim RC obvodom alebo jednoducho rezistorom (napr. aj na utlmenie rezonancnej freq. reproduktorov (paralelne rezistor k vyskovemu repro) alebo zosilovaca), alebo napr. pri ochrane budov voci zemetraseniu sa pouzivaju giganticke mechanicke tlmice, ktore absorbuju energiu kmitov a premienaju na teplo, apod., aby sa zabranilo nekontrolovanemu rozkmitaniu na rezonancnej freq. budovy.

zacinam mat pocit ze sa konecne zhodujeme napriek tomu ze obaja tvrdime stale to iste. takze posledny treci bod je o sucte vektorov vlnenia. napisal som ze vlna A a vlna B pri rezonancnej frekvencii a rovnakom smere posobene vytvoria konecnu vlnu C s amplitudou ktora sa rovna suctu vlny A a vlny B. to je podla teba blbost?

Nejak to bolo tam vyssie blbo vyjadrene. Ok, ak to chces takto rozoberat na vektory a "staru vlnu" a "novu vlnu", este by k tomu bolo treba pridat nejaky vzorec podla toho ake to ma tlmenie, vyratat ze kedy sa to ustali (tlmenie sa rovna zosileniu), prip. ak ma niekto rad nekonecne rady a limity tak to moze riesit aj tak :-), ale to vsetko spada pod slovo rezonancia, nevidim dovod pisat nic viac ako toto jedno slovo.
P.S. Tym ze pises nezmysly som mal na mysli toto:

a inak ten most co tu bol spominany nie je az taky dobry priklad pretoze tam ide o to ze most ktory kmita o urcitej frekvencii tak mu nasilne nanutena ina frekvencia (bud vetrom alebo tymi pochodujucimi vojakmi) a tato frekvencia ked zacne rezonovat s frekvenciou vonkajsej sily dochadza k maximalnemu zosileniu kmitania a k naslednej destrukcii.

Rezonancna frekvencia mosta je len jedna (a harmonicke) moze sa mierne menit v zavislosti od poctu vojakov na moste, ale nic sa mostu nevnucuje. Vnutit ine kmity mostu mozes, ale len hodne hrubou silou, pochodujuci vojaci mostu nemaju sancu nic vnutit. Problem nastava len ak by sa nahodou freq. ich pochodovania zhodovala s freq. kmitania mosta = rezonancia by mohla most rozkmitat.
P.S.2. velmi zaujimavy priklad je nejaky most v US alebo anglicku, ktory ak je na nom mnoho ludi, mal (po uvedeni do prevadzky) tendenciu kmitat do stran. Nakoniec sa zistilo, ze ak sa most trochu pohne ludia podvedome reaguju naklananim tak, ze tieto kmity zosiluju, a presne na rezonancnej freq. mosta (lebo oni len reaguju (naklananim) na vlastne kmity mosta). Problem vyriesili tusim pridanim tlmicov na boky mosta (tlmenie je asi jedina zbran proti rezonancii).
http://en.wikipedia.org/wiki/London_Millennium_Brid ge

Chceš-li si (a jiní) opravdu vyzkoušet, co ten "papír do kornoutku" umí, tu jsem nahrál soubor:

resonace_test.mp3 ( velikost 4,14 MB)

http://data1.edisk.cz/stahni/16117/resonace_test.mp 3_4.14MB.html

Postupně zvedající se frekvence už od 20hz rozdrnčí skleněné výplně dveří, různě volně položené předměty na stole a na poličkách, bude vám taky pěkně dunět v hlavě...

Podmínkou je mít u audiosestavy subwoofer a trošku přitopit s ovladačem volume...

Když se řekne rezonance, tak v tomto případě není jen jedna!
Rezonance mechanické soustavy membrány a jejího uchycení. Rezonance uzavřeného prostoru - místnosti. A rezonance stěny. Možná jsem něco opomněl.
Jo, když se člověk okolo sebe dívá, tak se s ní i potká.
Při hodině zpěvu rupla mohutná skleněná váza. Když jsem shazoval jabka ze stromu, tak jsem využil něčeho, o čem jsem se později dozvěděl, že je to rezonance. Můj otec měl mechanickou ladičku. když se do ní kleplo - jó ta měla kmity.
A ještě. Na stěnu působí kmity ve vzduchu. Ten se mi zdá být ještě subtilnější, než papírová membrána.
A znova, co cítí prsty by Ti nejlépe řekli slepci. Jedna z možností, jak číst Brailovo písmo hmatem je vytvořit matici ultrazvukových měničů. Ten ultrazvuk je zde zvolen spíš kvůli rozměru měniče.
Zkrátka je toho víc. Tak jdi životem a víc se dívej a... Také ptej.
Bobo