Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ubuntu-linux-soubory EXE

Dobrý den, dostal jsem mininotebook kde je nainstalovaný OS Ubuntu od Linuxu. Vcelku se v tom začínám orientovat, ale vadí mě, že nejdou spustit soubory EXE. Našel jsem program wine-1.5.24.tar.bz2(takto zazipován), se kterým by po nainstalování měli soubory EXE jít otevřít. Jen jsem po rozbalení nepochopil jak se tento program instaluje (chybí mě soubor SETUP:-p). Je mě jasný že v tom Linuxu se to instaluje nějak jinak. Nemáte někdo prosím s tím zkušenost a mohli by jste mě nějak polopatě ve zkratce poradit? Díky moc.

exe naozaj pod linuxom nepustis, pretoze su to subory spustitelne len pod platformou Windows.
V ubuntu na instalaciu pouzivas bud synaptic (najdes ho niekde v menu ... pohladaj).

Su aj menej zauzivane sposoby, ktore lamky moc nepouzivaju (your case):
- instalacia pomocou DEB balika stiahnuteho z netu
- skompilovanie zdrojakov

očekávat, že Linux je něco jako Windows, to je první krok k odsouzení Linuxu. Je to systém, který je s Windows nesrovnatelný, protože je jiný. Je to unix, kdežto Windows jsou jakási zkříženina unixového forku (jádro a služby Windows NT, alias multitasking a multiuser) a apploidního/Xeroxího "klikacího" OS (původní řada Windows), který byl původně single-taskový a single-userový). BFUčka to milují, protože se domnívají, že to mají pod kontrolou. ]:)

Dobrý den, díky moc. Pohledám ten soubor. Jinak SW vůbec nerozumím, takže principielní rozdíl mezi Linux a Windows jsou pro mě španělská vesnice. Jinak chtěl bych spustit výukováý program angličtiny Easy ... (a nejak dál si to nepamatuji) a Google Sketch Up.

Číst umím, jen se v prostředí Linuxu moc neorientuji

Výborně, číst umíš, to že se v linuxu neorientuješ se dá lehce změnit, odkaz na wiki jsem ti poskytl. Aby si se do ovládání linuxu nějak dostal je opravdu základní potřebou si to pročíst, například hned bod stažení a instalace vetšiny programů pro linux (například to prostředí Wine) se v linuxu provádí diametrálně odlišně od Windows, nic se totiž nehledá na webu a neinstaluje ručně, ale uděláš to přes centrum software nebo program synaptic a tak budeš mít mimochodem zaručený update na nové verze toho programu (zde máš opět na výběr zda budeš chtít jenom prověřené verze, které už nějakou dobu fungují (tak je to defaultně) nebo budeš chtít získávat nové verze hned potom co vyjdou, potom si musíš přidat do zdrojů software repositář. (Asi z tohoto příkladu vidíš, že je to od Windows opravdu odlišné a proto to bez toho čtení návodů nepůjde, až to pročteš a nebudeš-li něco chápat, klidně se potom zeptej.)

V životě jsem žádný návod nečetl. Když jsem nevěděl - google. Pro řešení potíží v Ubuntu: wiki.ubuntu.cz
Nyní mám nainstalován W7, Mint ale s KDE a OpenSuse. Zkusil jsem Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, PcLinux, Debian, Slax, Fedoru - potom člověk zjistí, že linuxy jsou si opravdu hodně podobné a není problém se zorientovat v jiné distribuci. Výhoda linuxu je, že přesunu data a jedu na další linux nebo přeinstalaci - žádný aktivace, ani platby.

Pro řešení potíží v Ubuntu: wiki.ubuntu.cz

A na co asi odkazuju? (Pro reseni potizi je forum, pravda na tom ceskem az tolik problemu vyresenych neni, na askubuntu je skoro vsechno) Wiki je dobry procist pred pouzivanim, pak se vyhnes zbytecnym dotazum, ktere jsou tam popsany. ;-)

Taky jedu na Mintu s KDE, zkousel jsem Cinnamon - spokojenost, ale pro nas co jsem odkojeni na windowsech je to KDE stejne nejefektivnejsi.

Na těchto stránkách naleznete sbírku návodů a dokumentace k oblíbenému operačnímu systému Ubuntu.

Myslim, ze mezi napovedou na webu a navodem neni az zase tak velky rozdil, sam nakonec pises o tom, ze jsi v zivote zadny navod necetl a odkazujes ho na navody na strankach ceskeho Ubuntu.