Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlastní komerční tvorba: co je třeba splnit?

Předesílám že vše je ve stádiu úvah, zda vůbec a v jakém rozsahu...

Uvažoval jsem o tom, že by se hodila sem tam nějaká ta korunka jako vedlejší příjem. Uvažuju např. o soukromé výuce práce na PC (mám nějaký zkušenosti se školením), případně vytvoření kurzu (elektronické publikace) na CD, možná i nějaká ta záloha dat na PC a tak (i když vím že tohle je nevděčná práce). Opravdu by šlo jen o příležitostnou práci.

Co musím z hlediska legislativy a hlavně berňáku a živnostňáku splňovat a na co si dát pozor? Uvedu sem svoje (naivní) představy a myšlenky:
1) Uvažoval jsem o el. publikaci o některých součástech MS Office, ale jsem přesvědčen, že bych se v případě kontroly musel prokázat platnou licencí k onomu SW, což bych nechtěl - přesedlal bych teda na OpenOffice.org (doma ho používám místo MS)
2) S tím souvisí PC: musím mít "v majetku" počítač s operačním systémem nebo to lze ošetřit něčím jako pronájmem od osoby s DIČ? Lze si dojednat i velmi nízkou cenu, např. 1 Kč/měsíc? (bylo by to v rámci rodiny)
3) Je nutný mít "provozovnu", když by šlo v podstatě o tvůrčí práci?
4) Předpokládám, že bych musel mít živnosťák, funguje to ještě tak, že se dá vydat jeden na více činností včetně obligátní "koupě zboží za účelem prodeje" (to je např. kvůli CD) za jeden poplatek (tj ne za každou činnost další částku).
5) V případě školení: musí být nějakým způsobem ošetřena licence na SW v případě, že by (např.) školení probíhalo na PC se SW se "školní licencí" na nějaké základní/střední škole v učebně?
6) V případě kurzu u zákazníka (u něj): musí mít platnou licenci na OS a SW na kterej bych ho zaučoval?

Nechci (aspoň ve velké míře) obcházet zákony a povinnosti, ale zas bych nechtěl polovinu času věnovat "papírování".

Pokud se zdají ty dotazy příliš naivní, tak se vám nezdají, protože jsou :-)

Pavel

2) pronajmout si pocitac samozrejme muzes a cena je dohodou, takze klidne i ta symbolicka
3) provozovna nemusi byt samostatna kancelar, klidne to muze byt misto de bydlis
4) tusim ze za kazdou zvnost platis zvlast. Ale odle zakona o elektronickem podpisu by ti to meli udelat zadarmo, pokud jim posles zadost eletronicky (treba mailem elektronicky podepsanou). Mela by byt totiz osvobozena od poplatku. Ale to je sci-fi
5) netusim. Nevim, jestli skolni licence pokryva komercni vyuziti
6) to neni tva starost

3) Je nutný mít "provozovnu", když by šlo v podstatě o tvůrčí práci?

Troufnu si jen na tenhle bod. Provozovnu mít nahlášenou musíš, ale vzhledem k povaze plánované činnosti, můžeš mít adresu provozovny totožnou s adresou bydliště. (nikdo tě nemůže nutit, aby sis pronajímal nějakou místnost kvůli stolku pro PC - to můžeš mít doma v obýváku (je to v podstatě to samé, jako když má automechanik dílnu ve své garáži v suterénu rodinného domu, kde bydlí) )

1. Nemusíš mít platnou licenci. SW nepoužíváš, jen ho popisuješ (ovšem pozor na plagování jiných příruček).
2. Nemusíš mít PC v majetku, ani nemusíš mít zapůjčeno.
3. Provozovna je podmínkou pro vydání živnostenského listu. Může být i doma, musíš mít však souhlas majitele bytu.
4. Na každou živnost je třeba extra žovnostenský list (a extra zaplatit). Na některé "živnosti", kde by si rozumný člověk řekl, že jde o jednu činnost je třeba i více živnostenský listů (dle našich skvělých zákonodárců).
5. V případě školení musíš mít tolik licencí, kolik počítačů bude ve školící místnosti. "Školní licenci" nelze použít, nelze jí pronajímat.
6. To není tvůj problém, ale zákazníka. Tebe vůbec nemusí zajímat, jestli má zákazník licenci či ne. Lépe je to nevědět, protože kdyby zákazník přiznal, že jsou Off kradené, máš povinnost to naprášit, jinak jsi spoluviník loupeže :));-).

Doslova a dopísmene, napsal jsi totéž, co jsem chtěl psát já ;-)
Někde na fóru jsem viděl frázi "quoted for true".

Akorát bych doplnil, že nemusí být provozovna, ale stačí místo podnikání, které je např. shodné s bydlištěm. S manželkou máme hromadu živnostenských listů, podnikáme "z domova" (RD) a provozovnu nemáme.

:));-)

...nemusí být provozovna, ale stačí místo podnikání

Tak jsem to myslel, lépe jsi to za mne řekl. :-)

S provozovnou si užívám nádherný kocourkov dle tohoto státu. Všechna letní kina co máme, musíme vždy na jaře přihlásit jako provozovnu - což obnáší nájemní smlouvy a kolaudační rozhodnutí. Na pozim zase odhlašujeme - zase kolaudační výměr. Na živnosťáku už nás znají a mají z toho taky srandu. Kdybysme provozovnu neodhlásili, můžou tam přijet na kontrolu (budou se třeba brodit sněhem a budou chtít vidět film) a běda, kdybysme tam neměli ordinační hodiny a třikrát běda, kdybysme tam vůbec nebyli! Dokonce i v létě když nepřijdou lidi, máme tam trčet do konce provozní doby, jinak se vystavujeme likvidační pokutě. Největší průšvih je, že to jako provozovnu potřebujeme tak od března (aby se mohlo dát do nákladů opravy, které máme už na tu dobu objednány aby se to stihlo), leč nemáme pravidelnou (a předem nahlášenou) provozní dobu, což je nepřípustné.

Mám podobnou zkušenost.

Kdysi dávno (myslím...) bylo uvedení provozovny v ŽL povinné (hned při vzniku ČR v 1993). Z existence provozovny vyplývala povinnost jejího označení (tabule: jméno, ičo, adresa,...) a ordinačních hodin pro veřejnost. Tak jsem tam dal pouze pondělí 19-21 hod ;-) (ne kvůli klientům/zákazníkům, ale kvůli kontrole z ŽÚ - měl jsem tam dovětek ve smyslu: "po telefonické domluvě kdykoliv"). Fungovalo to báječně, kontrolnici se nikdy nepodařilo uskutečnit návštěvu provozovny :-) Za pár roků jsme nechali z ŽL provozovnu zrušit a máme klid.

Existoval (existuje??) taky výklad, že na baráku nesmí být tabule, pokud tam není nahlášená provozovna.

To v podstatě vyplývá z výkladu, že každá provozovna musí být nahlášená. Je-li tam cedule bez povolení, předpokládá se černá, nenahlášená provozovna = zločin. Můžou na to vlítnout podle Zákona na ochranu spotřebitelů. Tudíž máš-li na baráku ceduli, která inzeruje zákazníkům účetní služby a provozovnu jsi zrušil, je zle. Musíš ceduli smazat a nahradit jen oznámením jméno, IČO, DIČ a předmět podnikání - už žádné otvírací hodiny.

Já:

1) Uvažoval jsem o el. publikaci o některých součástech MS Office, ale jsem přesvědčen, že bych se v případě kontroly musel prokázat platnou licencí k onomu SW, což bych nechtěl - přesedlal bych teda na OpenOffice.org (doma ho používám místo MS)

Ty:

1. Nemusíš mít platnou licenci. SW nepoužíváš, jen ho popisuješ (ovšem pozor na plagování jiných příruček).

V tom případě bych ale (logicky) nemohl začlenit obrázky, mám na mysli dialogový okna a menu. Což by bylo na nic, bez toho to nejde. Zůstanu teda u OO.o

Pavel

Můžeš tam začlenit obrázky ale musíš vehementně tvrdit, že jsi je vlastnoručně nakreslil po paměti (ať ti dokáže M$, že ne) :-D. Taky jde tvrdit, že jsi obrázky stáhl někde z Internetu - IMHO k sejmutým obrazovkám asi nikdo práva nemá a tak do hloubky to nikdo pitvat nebude.

Tak tímhle bych si tak jistej nebyl. Přece obrázek dialogu nebo menu vychází přímo z použití SW a k tomu je nutný mít licenci. Nevím, zda by to šlo ukecat na obrázky z webu (na to asi nikdo soudnej nenaletí), ale i tak by to asi nebylo čistý řešení. Abych mohl použít obrázky, musel bych k tomu od vlastníka práv k nim mít svolení (tak si to vykládám já).

Pavel

Pozor na jednu důležitou věc, na kterou se velice často zapomíná a pak se lidé nestačí divit! Pokud nebudeš mít samostatnou provozovnu, ale místo podnikání shodné s místem trvalého bydliště, musíš zapomenout na jakékoli státní příspěvky ke stavebnímu spoření, dotace na ekologické vytápění, odečítání úroků z hypotéky z daňového základu apod. Jakékoli tyto příspěvky a odpočty jsou pouze na bydlení a když v bytě podnikáš, nemáš na ně nárok nebo pouze na jejich poměrnou část. Ani nemusíš v bytě podnikat, stačí místo podnikání shodné s místem bydliště v živnostenském listu. V případě kontroly z fin. úřadu by nastalo složité dohadování, doměřování úroků a vracení poměrné části dotací. Někdy se to řeší čestným prohlášením, že v bytě nepodnikáš, ale pak zase chtějí vědět, kde máš tedy umístěný počítač, který sis dal do nákladů atd. a jestli sis třeba dal do nákladů pracovní stůl nebo nedejbůh nějakou poměrnou část telefonů z domácí pevné linky, tak je průšvih na obzoru. Byl jsem třeba svědkem situace kdy komando z finančního úřadu vpadlo do domu zubaře a hledali zubařské křeslo, protože ho soused udal. Nemusel je samozřejmě pustit, ale oni by s ním zatočili jinak, kdyby chtěli.

Myslíš to v tom smyslu, že na tvůrčé činnost se nevztahuje povolení v podobě živnosťáku? Jako když si sochař něco usochá a malíř namaluje?

Tj. pokud bych vytvořil el. publikaci a umístil na CD, tak ji normálně můžu legálně prodávat, jen jako fyzická osoba? Akorát si nedokážu představit, jak bych vystupoval papírově, jak vedl evidenci (nákup/prodej) a tak. Nechci zneužívat tvou ochotu, je-li to někde srozumitelně popsáno, stačil by mi link. Děkuji moc.

Pavel

Ano, tak to myslim.
Pokud vytvoris vlastni prezentaci na CD a budes ji prodavat, nepotrebujes zivnostak, prijmy zdanis pausalem - podrobnosti L_Core, protze procenta se meni dost casto. Bylo to 25%, ted je to tusim vic.
Zivnotak budes potrebovat, pokud bys delal neco na zakazku pro nekoho - treba tu tvou vyuku bys asi bez zivnostaku delat nemohl. Vlastne mohl, pokud bys s dotycnym uzavrel dohodu o provedeni prace. Pak to zdani on.