Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení routeru zyxel

Ahoj. Potřebuju poradit. Mám v routeru Zyxel P660HW zapojené 3 pc do lan1,2,4 a dva pc mají win7 a jeden xp. Ten s xp se mi nedaří zobrazit v nějaké domácí skupině, takže nemůžu sdílet soubory, a navíc v nastavení routeru lan/clientlist se vůbec nehlásí jako aktivní, tzn. ta žárovička by měla svítit zeleně, pokud je připojený pc. A to nemluvím ani o tom, že na routeru svítí kontrolka počítače, který není zapnutý. Mohl by mě někdo vrátit na zem? Díky

Na routeru ti může svítit žárovička i pokud je PC (základní deska) pod proudem. Tedy pokud není PC vytažen ze zásuvky nebo vypnutý vypínačem přímo na zdroji. Nejdříve zkontroluj připojení kabelu LAN. XPčkový PC se tedy ani nepřipojí k internetu? Ovladače síťové karty jsou nainstalované? Máš nastaveno získávat adresu z DHCP?

připojení k internetu funguje u všech pc. Jen pokud zobrazím počítače ve skupině, tak vidím jen ty, které mají sedmičky. Xp jakoby nebyl zapojenej do sítě. Vypínal jsem firewall a pojmenoval stejně domácí skupinu a stejně nic. Nastaveno DHCP mám, ale opět. Sedmičky ji získají automaticky (ip), ale u xp ji musím nastavit ručně na 10.0.0.4, protože ji sami nezískají. Ovladače tam jsou. Ještě by bylo dobré říct, že tam jsou dvě síťové karty v tom xp- jedna integrovaná a jedna stará v pci slotu. Ani je navzájem ne-pingnu. Sedmičky si posílají pakety jak o závod a s xpéčkama to vyhodí že cílový hostitel není dostupný, nebo vypršel čas žádosti

Ten s xp se mi nedaří zobrazit v nějaké domácí skupině, takže nemůžu sdílet soubory

xp nevede nezabezpečené svinstvo pro domácí čmuchaly, zvané domácí skupina.
normální je nastavit "pracovní síť".

nebo to nech být, a disk z xp prostě nasdílej zástupcem klasického "net use", viz:

net help use

připojení:

navíc v nastavení routeru lan/clientlist se vůbec nehlásí jako aktivní, tzn. ta žárovička by měla svítit zeleně, pokud je připojený pc

vyměň kabel. nebo zkontroluj v administraci routeru, že ten port je skutečně nastaven pro lan, ne pro iptv.

Zyxel P660HW

stejně jde o zastaralý géčkový router. pokud ho nechceš vyměnit, můžeš uvažovat o vypnutí jeho wifi a doplnění o novější alespoň lite-n router (ve switch režimu bez wan) - např. wr741nd.

No ta kontrolka fakt nesvítí, a jako lan/clientlist se nehlásí, dhcp nedostane, ale já mu ji přidělím ručně. Tím pádem pak pingnu router i web a internet prostě jde. Přes automaticky přidělit z dhcp to nejede. Jinak do toho clientlistu jsem to taky nabouchal ručně (přidal jsem tam ip, a mac adresu zařízení).

Jinak do toho clientlistu jsem to taky nabouchal ručně (přidal jsem tam ip, a mac adresu zařízení).

a k čemu? zřizuješ si tam úchylný mac filtr, aby to obtěžovalo jen tebe?

jinak to tipuju na klasiku: gigabitová karta v pc si nerozumí se 100mbit lan rozhraním routeru - a než se stihnou domluvit na rychlosti, dhcp routeru ji mezitím odmítne.
(se statickou ip to nedělá - jen tu ip nemáš volit z rozsahu adres, přidělovaných dhcp)
řešením je ve vlastnostech té síťovky změnit speed&duplex z "auto" na "100mbit/full duplex".

Čmuchalové jsme maximálně my všichni tady doma

ovšem. a proto je normální, že každý používá vlastní přihlášení, a hlavně se nepoužívá sdílení pro anonymní přihlášení (zjednodušené sdílení v xp nebo domácí skupina w7).

řešením je ve vlastnostech té síťovky změnit speed&duplex z "auto" na "100mbit/full duplex".

Prosím tě a kde toto nastavení najdu?
Mac filter mam na wifinu ale tohle je něco jiného. Měl jsem na mysli v záložce LAN kartu client list, kde ti router ukáže seznam počítačů a jejich mac a ip adres a jestli jsou připojený nebo odpojený.Dělal jsem to proto, že ten počítač router nechtěl vidět, tak jsem ho tam natvrdo vložil tlačítkem ADD- zadala se ip a mac a byl tam. Ale poté co se to přepojilo do té druhé síťovky v tom samém počítači se tam přidal sám, takže ok.
Přehodil jsem kabely v portech a koukal jsem na ten router, a už se ukazovalo vše správně, a ukazovalo to jen ty zařízení, která byla připojena. Jen u xpéčka to nevidělo název počítače. Takže už potřebuju poradit jen s věcí jedinou.

Počítače se navzájem vidí, jen xpéčko nelze pingnout a on sám taky nikoho nepingne. Měl jsem zakázaný firewall a nevím co dalšího musím udělat.

mac filter na wifi je úplně, ale úplně na nic - obtěžuje jen tebe. pokud wpa key nesděluješ sousedům na potkání, jako zabezpečení úplně stačí.

drátová síťovka používá nastavení speed & duplex. místo auto nastavit 100mbit full.

samozřejmě že stolní pc může mít klidně nastavenou statickou ip - mám to tak skoro u všech pc. vyplnit správně: ip + maska + brána + dns. necpat pc mezi adresy používané dhcp.
(když jsi v tom ručním nastavení, dns může být i normální, třeba google: 8.8.8.8 a 8.8.4.4, nebo opendns)

seznam clientů: to by měli být jen dhcp clienti, je logické že pc se statickou ip mezi nimi není.
pokud umožňuje ručně přidat záznam, půjde o statickou rezervaci vázanou na mac. to by ovšem router musel tu síťovku po zapnutí vidět a neřešit s ní 5 minut, jak má vlastně zapojený kabel a jakou rychlostí si budou posílat data.
že se s routerem vidí poznáš jednoduše: při dhcp si karta nesmí nastavit adresu 169.254.x.x, bez brány.

ping: zákaz firewallu nebo povolení výjimky pro protokol icmp. firewall odsahuje taky kdejaký "internet security" antivir.

bylo xpéčko v LAN1 již kolem 5-6 let

letitý krám, mohl dostat nějaké elektrošoky díky přepětí při bouřkách. nebo zdeformovaný kontakt konektoru nebo kabelu.
pokud by stolní pc potřebovaly rychle vyměňovat data mezi sebou a třeba nas diskem, zapojit je do gigabitového switche a ten fouknout do nějakého lan portu zyxelu, který ještě funguje.