Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační systém

Dobrý den,
chci přejít na jiný operační systém než je Windows.
Můžete mi prosím poradit, na jaký OS přejít? Potřeboval bych ho spíše na programování, brouzdání po netu apod., nikoliv na hry. Díky moc!

spíše na programování

Co programujes? Je ti doufam jasny, ze pokud napriklad pouzivas MS Visual Studio, ze asi prechazet z Windows nemuzes.

Jinak obecne muzes na linuxu delat cokoli krome hrani DX10/11 her a pouzivani nekterych specifickych programu (napriklad nektere ucetni systemy), ktere proste funguji jen pod Windows. Pro zacatecnika je nejednodussi nainstalovat a pouzivat Ubuntu.

jedná se více méně o tvorbu webů

Pouzivam na internet, tvorbu webu (php, redakcni systemy), prehravani filmu a obcasne hrani her (DX9) s uspechem Linux Mint (klon Ubuntu, zacatecnikovi bych ale radeji poradil primo Ubuntu), na tohle pouziti je ten system dokonce velmi vhodny.

Ubuntu sem zkoušel, ale vadí mi, že při zapnutí PC si musím vybírat z Windowsu a Ubuntu

To je samozrejme nesmysl, zalohuj si disk a proved instalaci ubuntu, nedavej ale automatiku, ale rucni rozdeleni oddilu disku, tam si to nastavis tak, aby si Windows vyrusil uplne, jak konkretne ti neporadim, nevidim do tveho PC.