Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nemožnost zapisovat do kořene nového disku

Zdravím všechny,
tak jsem vyměnil svoje dva starší menší SCSI disky (zapojené v RAIDu) za jeden velkej IDE disk, však stala se nemilá věc: poté, co jsem obsah dvou původního RAIDu překopíroval na novej IDE disk, tak nemohu zapisovat do kořene tohoto nového disku, pokud jsem přihlášen jako USER, pod adminem to jde. Vytvářet složky mohu, do nich už je zápis možný, ale přímo do kořene soubory neuložím.
Zajímalo by mě tedy, kde nastavím práva pro zápis USERa do kořene disku? Čím to vůbec je, když jsem na staré disky mohl bez problémů zapisovat a přitom si nejsem vědom, že bych nějak něco nastavoval!?

A ještě zajímavost: mám v PC ještě další (fyzické) disky - druhý IDE, na který taktéž nemám právo zápisu (jsem si jist, že před výměnou disků jsem měl) a dva SCSI disky, kde práva kupodivu mám.

Taky jsem při instalaci nového disku trochu přeházel IDE zařízení na kabelech - na každé kšandě je disk + optická mechanika. Mohlo by to mít souvislost?

správně bys tam měl přidat do zabezpečení buď "Creator owner" (pak každý bude moci vytvořit soubor, ale nikdo, kromě admina, nebo ostatních uživatelů definovaných na zabezpečení s nějakými právy, nebude moci tyto soubory číst/modifikovat), případně skupinu Users (pak se práva řídí podle této skopiny a jejích práv)

Obecně defaultní nastavení na kořenovou složku je:

Admin, System: full
Users: RX
Creator Owner: RWX
Power Users: RWX

Já doporučuju (s výjimkou některých složek, např Recycler):
Admin, System: full
Users: RX
- z toho důvodu, že users mají tendenci s*át své soubory všude možně. Tak jsou donuceni mít je ve svém profilu, případně jiném, pevně určeném adresáři a entropie userova řádění rapidně klesá. O virových hrozbách a jejich snížení tímto jednoduchým úkonem nemluvě.