Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozbitý externí disk - obnova dat

Zdravím,
asi cca 3 měsíce po záruce mi odešel externí disk western digital my book 2 tb .. po přípojení do elektriky nejevil žádné známky života ani po výměně adapteru. Tak jsem disk rozebral a připojil do PC. V počítači se tváří, že má 1863 GB nepřiřazeného místa... Měl jsem na něm 3 oddíly , na kterých byly všechny moje data. Prohlížel jsem různé diskuze o obnově dat z disku. Tak zkoušel jsem různé prográmky pro obnovu dat z disku a ztracených oddílů (Getdataback, recuva, R-studio ...) ale bez výsledku. Je možné nějakým způsobem dostat data zpět ?

Předem děkuji za odpověď

Zachránit smazaná data nemusí být drahé (PR článek) (los)

Dobrý den,

mám ten samý problém o kterém jste se tu bavili. Mohl bych se zeptat jestli je v tomto směru nějaký pokrok. Popř. jestli dotyčný, který vznesl dotaz má nějaký úspěch? Já mám:
WD MyBook 2TB Essential
Kódování ani ostatní věci jsem nezapínal - pouze připojil na usb a frčel.
Nyní stejný problém. Zkoušel jsem v jiném boxu, ale bez úspěchu. Partition je vidět ale nelze se na něj dostat a vyžaduje formát. Což je blbost chci-li dostat data ven.

Volal jsem na WD servis a tam mi řekli, že bohužel s tím nemohou nic udělat. Pro vytažení dat mám kontaktovat jejich servis, který se o to pokusí (za určitý obnost = ečka), nebo prý ... tím, že se disk tváří jako raw, stáhnout si nějaký konvertor z raw na ntfs nebo fat. Neříkám, že to funguje, jen sděluji co mi řekli na wd servisu.

Myslíte, že by to mohlo fungovat? Díky Radek

Nie nemohlo.
Disk je naformatovany ako XFS, blbe okna tento FS nepoznaju, a preto ho oznacuju ako RAW a odporucaju format. Co je samozrejme blbost.
Pripojil by som disk k linuxu, ten XFS precita a skusil data vytiahnut odtial.
Btw obnova dat z poskodenych diskov je vec, co az tak vela firiem nerobi a tie co to robia si za to nechavaju kralovsky zaplatit. Mate pocit, ze zvladnete to iste sami doma? Ja nie.

Jasný no. Jen jsem se zeptal. Mám možnost připojit disk na Linux. Z toho co píšete tedy půjde stáhnout data.

Podle toho co jsem se dočetl to vypadá, že odešla elektronika ext. disku a disk sám je funkční. Nebo se aspoŇ zdá. Nebo se mýlím?

Jinak jsem se také dočetl o programu TESTDISK. Ten prý zvládá opravy tohoto typu. Co si o tom myslíte?

Pokud píšu nesmysli, tak se nezlobte. Nejsem v tomto odborník. POuze se snažím vyřešit problém a zachránit data.

Testdisk je cisto comman line sw, takze urcite neodporucam zaciatocnikovi. Opakujem to znovu, obnova dat nepatri do ruk amaterom.
Inak postup je nasledovny.
Pripojit disk a zistit rozsah poskodenia, ak sa disk hw hlasi zistim, ci je mountovatelny ak ano namountujem ho disk s pislusnym FS. SKusim precitat dat. Ak je poskodena datova struktura skusim disk precitat napriklad testdiskom.
Ak sa zaseknem uz v prvom bode zanesiem disk do najblizseho specializovaneho servisu.

Ahoj ja mám presne rovnaký problém vybral som disk z krabice Western Digital My Book Essential 2000GB a snazil som sa disk pripojit ako sata disk na linux mint 17 ale nevidi particiu. (ziadne formaty som nedával...)
samozrejme som skusal disk utility gparted ale vidia disk ale nie particiu ako by bola neznama. Predtym tento disk fical cez USB 2.0 a 3.0 rozhranie pod Windows a Linuxom v pohode.
Jedná sa o šifrovanie ako sa spomína vyššie?
Priznám sa pochopiteľne sa mi jedná vytiahnuť data a potom ten disk vyhodím aj z okna...
Dá sa tomu pomocť testiskom?
Dík za radu.

Co som sa ja onehda o to zaujimal tak pokial viem u tychto novsich WD Essentials je hw sifrovany disk, pruser ale je ze on sa sifruje nejakym defaultnym klucom i v pripade ze to clovek nezapne a ani nenastavi nejake heslo. Co sa tyka filesystemu na tom disku tak tam bude taky akym sa to naformatovalo t.j. najcastejsie asi NTFS, nejaky XFS tam nehladajte ten by sa mohol vyskytnut skor na nejakom WD Live a podobne (ale aj tam co je mi znamo je myslim ext4 na datovej particii) ale kedze ten prevodnik co tam je to vsetko sifruje, tak aj filesystem na disku je pochopitelne zasifrovany a po pripojeni samotneho disku k pc sa preto bude tvarit len ako raw a nic z neho nik nedostane. Takze aby bolo mozne data z takehoto disku dostat (za predpokladu ze samotny disk je ok) je treba zohnat si rovnaky usb prevodnik pre rovnaky typ ext. disku a aj rovnaku reviziu pcb, potom pojdu z disku data dostat. Pozor su ale este dva typy prevodnikov - u jednych je kluc ulozeny priamo na disku a u tych druhych vo flash pamati na pcb (v tomto pripade je navyse treba prepajkovat flashku na funkcny prevodnik). Prevodniky pre wd externe disky sa daju najst na ebay. No ale velku sancu tomu nedavam, pretoze to vyzera tak ze v tvojom pripade bude asi potrebne aj prepajkovavat cipy na funkcny prevodnik co dost komplikuje celu vec. Kazdemu mozem len odporucat nekupovat tieto externe WD pseudo disky.

Dake info, kdo chce nech si nastuduje:
Western Digital MyBook Drive Lock Encryption – Failure and Recovery
c256-Bit Based Hardware Encryption on WD MyBook Essential
300 Dollar Data Recovery: Encrypted Western Digital MyBook 3.5" WD10EARS - 100% Recovered for $400!
Western Digital MyBook essential data recovery