Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tak to začínám nechápat audio systém

Dobrý den mám tu opět další audio systém tento jsem našel na půdě a tyto jsou od vyrobce technics jako zesilovač a celé rádio takže když jsem kupoval radio byly k tomu tyto repráky ale to není problém mám tu otázku která zni: mám tu 2 krát velké repráky levý a pravý ty mají input 160 w (music) a dále je tu napsané (din) 80 w a jdeme dál centrál má max 100 w (music) a din je 50 w a zesilovač má asi 160 w a u toho centrálu když má 100 w tak se bojím že vyhoří když to dám na max předem sorry kdyby někdo nechápal ale prostě mě zajímá to jestli ten centál nemůže vyhořet když má jen 100 w a zesík 160 w

Peak je teoretický maximum po dobu několika ms, prakticky to bývá číslo vycucaný z prstu na noze.
Pro představu o výkonu a randálu, co to udělá - synovec má u PC dvě bedýnky z minivěže, napájí je zesilovačem o výkonu 2x 1W. Stačí trochu a v baráku není slyšet vlastního slova. Takže nějaký číslo udávající výkon nemá se skutečnou hlasitostí moc společnýho, protože záleží především na reprobednách. Já mám doma reciver s výkonem 70W na kanál, dvě sloupovky a ještě nikdy jsem to nedal na plnej výkon, protože se u toho nedalo ani vydržet. Mimochodem - takovej zesilovač s 5x 70W je pořádnej macek, ne ta parodie, co ty máš doma.
Většina těchto věží má skutečnej výkon do 20W na kanál.

Jen pro srovnání - takhle nějak může vypadat podomácku vyrobený zesilovač 3x cca 75W RMS (levý pravý subwoofer):

[http://pc.poradna.net/file/view/14087-zes2-jpg]

Aby nedošlo k mýlce - to malý trafíčko vlevo nahoře napájí jen ochrany reproduktorů, ochrany proti přetížení, zkratu a podobné věci, trafa napájející zesilovač jsou dole pod tou velkou bílou svorkovnicí uprostřed. Jsou dvě, dohromady po usměrnění dodávají +- 33 voltů, co se týče proudu, každé je podle datasheetu schopno na sekundáru dodávat trvale 10 ampér. Filtrace - 2x 22000uF kondenzátory. Pokud bych mluvil o výkonu, tak mám na tom bedny Sony SS-H801V a jako basák tam mám 12 palcový Tesla ARN..teď si nevzpomenu na číslo, každopádně max. RMS 100W a špičkový výkon 300W. V zesilovači mám rovnou i měření napětí a proudu procházejícího reproduktory (kvůli ochranám, jakmile se detekuje stejnosměrné napětí na reproduktorech a/nebo prochází příliš velký proud - zkrat, relé odpojí zesilovače od výstupů). Z toho se dá spočítat přibližný okamžitý výkon. Už při nějakých 10W (součet levý pravý subwoofer) nadskakujou skleničky ve vedlejších místnostech, při 20W už je místnost bez protihlukových ochranných pomůcek téměř neobyvatelná. A ty mohutný hliníkový chladiče měly už po pěti minutách okolo 50°C. Kdo ví, jestli by to bylo schopno uchladit se při plném výkonu a třeba dvou hodinách hraní bez ventilátorů. Takže ony fakt nejsou watty jako watty. Nějakých 10W RMS je na většinu věcí (snad kromě ozvučení venku, ale to jsme někde úplně jinde) zcela dostatečných, ve skutečnosti více záleží na THD, brumu a hlavně na samotných reproduktorech. Věř nebo ne - i reproduktory můžou ovlivnit výslednou "hlasitost" a hlavně kvalitu produkovaného zvuku. Nelze počítat s kvalitním poslechem na malinkých satelitech nebo dnes moderních útlých metr padesát vysokých pískátkách.