Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výmena HDD v mojom PC

Ahoj borci,

milý rádcové prosím o pomoc. Mám v PC 2 fyzické disky:
1. 500GB SATA - rozdelený na C-systém, D-data
2. 250GB IDE - záloha súborov

Keďže môj druhý disk WD BLUE 250GB už kapacitne nestačí, je hlučný atď., rozhodol som sa vymeniť ho. Strčil som do PC nový SATA 500GB, s tým, že všetky dáta z 250GB prekopírujem na ten nový 500GB. Potiaľ všetko OK.
Lenže keď som vytváral v správe diskov oddiel na novom HDD a zformátoval som ho, všimol/uvedomil som si, že ten disk 250GB je aktívny a systémový.

Predpokladám správne, že sú na ňom zapísané systémové údaje a je bootovací? Pokusne som v BIOSE zmenil poradie bootovania 1. SATA, 2. IDE - systém nenabehol.
Vrátil som na 1. IDE, 2.SATA - všetko OK. Síce netuším prečo to tak je, ale keď som inštaloval Windows tak som ho inštaloval na čistý nezformátovaný SATA disk.
Je pravda, že to už bolo dávno a nepamätám sa ako to bolo s tým mojím IDE diskom, ale pri zobrazení systémových adresárov/súborov sú na tom IDE disku zložky:
System Volume Information a Boot.

Nechcem si znefunkčniť systém, preto by som bol rád, keby ste mi poradili ako vymeniť IDE za SATA bez ujmy na zdraví. :-)

Prikladám screen zo správy diskov.

[14297-snap1-png]

Preniesol by som z tej ATA mrchy zlozku "boot" do C:, potom vsetky disky, az na ten so systemom, odpojil a skusil nabootovat. Ak by to neslo, tak by som cez konzolu do radu zadal vsetky bootrec/ prikazy na ktore by som si spomenul a skusil nabootovat este raz.

Takže dobojováno !!!

Postup:

1. Skopíroval som zložku Boot z ATA do C: /myslím, že nebolo potrebné, ale pre istotu.../ :-)
2. V správe diskov (ako správne poznamenal Dodek "Ten disk C: (s Windows) na 500GB SATA musi mat priznak "Active partition".) som ho nastavil ako aktívny
3. Spustil som CMD ako administrátor a zadal príkaz: bcdboot c:\Windows /s C:
4. Po reštarte som nastavil v BIOS-e poradie bootovania

Sláva, podarilo sa. Skvelé Windows 7. Vystačil som si s nástrojmi priamo v OS...:-)

P.S. Ešte idem urobiť "cable management" a zatváram bedňu.