Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Za rok skončí podpora XP - co se starými PC?

Ahojte,
za rok přestane MS vydávat záplaty pro XP a vzhledem k tomu, jak masivně rozšířený systém to stále je, lze očekávat zvýšený zájem tvůrců malware.
Předpokládám, že většina poradňáků spravuje nějaký ten počítač nejen sobě, ale i blízké rodině atp. a tedy by mě zajímal váš názor, jak naložíte s počítači, kde těsně před 1.6.2014 bude stále Windows XP, se kterým byli dosud uživatelé spokojení.
Řeším tuto situaci i s ohledem na fakt, že těch pár PC, co držím v chodu, jsou obstarožní internetové mašinky se Semprony LE-1640 a podobnou havětí. No a samozřejmě uživatelé nikdy nic jiného než Windows neviděli.

Otázka do pranice zní: jaké řešení prosazovat, aby i po 1.6.2014 byly starší počítače s XP zabezpečené?

1. Sebrat uživatelům admin práva (co záplaty prohlížeče, flashe atp., které se v dnešní době objevují skoro obden?)
2. Upgradovat na Win7/8 (ty staré jednojádrové procesory mi poděkují teda)
3. Nainstalovat Linux a pokusit se uživatele zaškolit (vzhledem k tomu, že s Linuchem kamarádím jen horko těžko, to bude docela oříšek). Kdyby tak bylo distro se skinem z Windows XP... :)
4. Cokoliv jiného vás napadá?

Myslim, ze to moc prehanas s tymi obavami. Nestane sa samozrejme nic a aj nezaplatane XP budu stale rovnocenne inym systemom. V praxi som si za tie roky velmi nevsimol rozdiely medzi zaplatanymi a nezaplatanymi XPeckami, takze v tom taku tragediu ako ty nevidim.

Zrovna přístup "nech to tak, jak to je", jsem nečekal. :-)
Ale je fakt, že pokud je uživatel nezkušený nebo debil (nebo oboje), pak nepomůže ani milion záplat a naopak pokud je uživatel obezřetný, tak se mu nemůže nic stát.

Udrzujte paniku ! Po 1.6.2014 sa nic neudeje.

Mam na "starosti" hodne PC s OS WinXP. Uz par rokov, pri poruche HDD, alebo inej, ktora vyzaduje novu instalaciu, pouzivam WinXP SP3. Potom doinstalovavam 7 (slovom sedem) tzv kritickych aktualizacii. Nic viac (autoaktualizacie nepovolene).
Este mam v talone 3 (slovom tri) aktualizacie funkcnosti (nie zabezpecenia).
ServicePack 3 bol vydany v roku 2008 a superkriticke zaplaty v 2009-2011.
Kriticku zaplatu (2012), kde MS odstavuje Autorun spravny "instalater" nepotrebuje, lebo to odstavuje ihned po instalacii OS.
V roku 2013 na WinXP nevyslo nic zaujimave.

P.S. Mam Commodore 64 (kua mal by som sa chvalit 64-bit, podla nazvu).
8-bit s podporou do roku 1984 (asi,neviem). Dodnes funguje. Ked nieco odide, tak to budu asi vyschnute kondiky v zdroji, ale urcite nie "nepodpora" OS.

Pekny vecer.