Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozlišení TV v rozích

Zdá se mi to, nebo mají TV obrazovky v rohu opravdu menší rozlišení než ve středu? U 55 cm TV to moc poznat nejde, ale např. u 72 cm obrazovky už to jde dost poznat, že vertikální rastr je v rozích hrubší než u středu.
Překvapilo mě, že se této problematice trošku věnuji už několik let, ale všimnul jsem si toho teprve nedávno..
Proč to tak vůbec je?

nejedná se o menší rozlišení (to můžeme uvažovat u monitorů PC a možnostech grafické karty - norma PAL má pevně dané řádky), ale o ostření a korekci chyb v rozích. U zaoblených obrazovek (ať typu delta či inline) byly vždy korekční obvody, které tuto chybu vyrovnávaly s větším či menším úspěchem. Nejinak je to i u "plochých" větších uhlopříček, kde rozkmit paprsku je větší, tudíž i chyba je větší a proto je v rozích obraz méně ostrý. Dále záleží ná délce hrdla obrazovky (kratší trubice - větší rozkmit) čím kratší, tím je vychylovací uhel větší a tím i pravděpodobnost větší chyby. Při nastavení se volí vždy určitý kompromis mezi ostrostí středu a rohů (při naprosto perfektním středu jsou horší rohy). Ovšem každý výrobce spoléhá na chybu lidského oka - tedy nedívám se na 72" z metru ale min . ze 3m kdy "oko blbec" už tu chybu tak nevidí. Jestli by byl zájem mohu to více rozvést, ale nevím zda o takové technické podrobnosti (zavádění korekcí do vertikálního a horizontálního rozkladu) někdo stojí. Spíš by se to hodilo na článek, ale tahle poradna je více orientována na PC a problematiku kolem ní, než CRT obrazovky. Na závěr - dneska se výroba CRT obrazovek tak fláká, že najít slušný TV je opravdu problém. Staré C428 mají lepší ostrost a korekce po cca. 15 letech než některé nové.